Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 3-4 czerwca br., z inicjatywy Międzynarodowego Instytutu Demokracji, z wizytą studyjną w Polsce przebywała delegacja parlamentarzystów i pracowników Parlamentu Armenii. Celem wizyty było zapoznanie z działalnością polskiego parlamentu: pracą komisji, procedurami legislacyjnymi, pracą biur informacyjnych i bibliotek. W ramach szkolenia delegacja odwiedzi także parlamenty Grecji i Belgii oraz Parlament Europejski.

3 czerwca br. delegacja armeńska spotkała się z wicedyrektorem Biura Informacji i Dokumentacji Senackiej Ewą Nawrocką, z dyrektorem Biura Prac Senackich Adamem Witalcem i dyrektorem Centrum Prasowego Kancelarii Senatu Andrzejem Kranowolskim. Odwiedziła również ośrodek informatyki Kancelarii Senatu. Delegację armeńską przyjął również senator Piotr Ł.J. Andrzejewski.

Tego samego dnia goście armeńscy spotkali się z przewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senatorem Mieczysławem Janowskim oraz z członkami komisji.

4 czerwca br. delegacja Parlamentu Armenii złożyła wizytę w Sejmie, gdzie odwiedziła kilka biur Kancelarii Sejmu i spotkała się z członkami sejmowych komisji: Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Skarbu Państwa, Uwłaszczenia i Prywatyzacji.

* * *

4 czerwca br. wizytę w Senacie RP złożyła delegacja Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Republiki Turcji z przewodniczącym Muratem Karayalcinem. Gości przyjął wicemarszałek Donald Tusk, w spotkaniu uczestniczył również przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski.

Tureccy parlamentarzyści zainteresowani byli współpracą polskiego Sejmu i Senatu i procesem legislacyjnym.

M. Karayalcin poinformował przedstawicieli Senatu RP o tym, że Turcja nie ma wątpliwości co do słuszności poszerzenia NATO o Polskę. Protokoły akcesyjne dotyczą jednak trzech państw. Przed podjęciem ostatecznej decyzji parlamentarzyści tureccy widzą konieczność odwiedzenia jeszcze Czech i Węgier.

* * *

9 czerwca wizytę w Senacie RP złożyła delegacja opozycyjnej Słowackiej Koalicji Demokratycznej m.in. z J. Čarnogurskym, E. Kukanem, J. Lenguelem, M. Dzurindą. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak.

Przedstawiciele Słowackiej Koalicji Demokratycznej poinformowali marszałek Senatu o przygotowaniach do wyborów parlamentarnych w Słowacji, które mają się odbyć pod koniec września br. Zdaniem gości obecna opozycja wygra wybory. Celem jej działania będą wówczas zmiany demokratyczne, gospodarcze, a także starania, by dołączyć do grupy państw ubiegających się o przyjęcie do NATO i Unii Europejskiej. Przedstawiciele słowackiej Koalicji Demokratycznej wyrazili nadzieję, że Polska poprze Słowację w jej nowych dążeniach.

Marszałek A. Grześkowiak zapewniła, że zawsze popiera przemiany demokratyczne i dążenie do wolności.

Program Słowackiej Koalicji Demokratycznej - jak poinformowali jej przedstawiciele - zawiera pięć priorytetów: poprawę bezpieczeństwa, sprawiedliwość, nowe miejsca pracy, więcej mieszkań, integrację ze strukturami europejskimi. W realizacji tych zadań zawsze najwyższą wartością będzie rodzina.

* * *

W dniach 12-13 czerwca br. marszałek Senatu Alicja Grześkowiak i marszałek Sejmu Maciej Płażyński wzięli udział w konferencji przewodniczących europejskich Zgromadzeń Parlamentarnych w Sztokholmie.

Konferencja odbywała się w Parlamencie Szwedzkim. Uczestniczyli w niej przewodniczący parlamentów krajów członkowskich Rady Europy i krajów, które w Zgromadzeniu Parlamentarnym WE korzystają ze statusu gościa. Zaproszeni byli również: przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Zgromadzenia Północnoatlantyckiego, Zgromadzenia Unii Zachodnioeuropejskiej, Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, Rady Beneluksu i Rady Nordyckiej.

Tematem konferencji były "Wyzwania stojące przed parlamentami krajowymi w świetle poszerzenia demokratycznej Europy".

Marszałek A. Grześkowiak wystąpiła w debacie, przedstawiając nasz polski punkt widzenia na węzłowe problemy podjęte w referacie wprowadzającym i w dyskusji.

Podczas wystąpienia marszałek powiedziała:

Przedmiotem naszego spotkania są wyzwania stojące przed parlamentami narodowymi w nowej Europie. Wyzwania te przedstawił nam p. Dr Heinz Fischer. Proces rozszerzania Unii Europejskiej wymaga wymiany doświadczeń między parlamentami naszych państw, także przez spotkania takie jak nasze, w którym, dzięki uprzejmości naszych szwedzkich gospodarzy, możemy uczestniczyć.

Polska ma swoją długą historię i długą drogę do niepodległości i demokracji. Stoją przed nią wyzwania szczególne, podziela ona także wyzwania, które stoją przed całą, jednoczącą się Europą. Te wszystkie wyzwania stanowią zadania, jakim sprostać winien polski parlament.

Senat RP podejmuje wszystkie zasadnicze problemy polskiej rzeczywistości. Są to w pierwszym rzędzie wyzwania wynikające z pracy nad transformacją ustrojową. Dla Polski był to czas wyzwalania się najpierw spod totalitarnego reżimu komunistycznego, a obecnie spod dziedzictwa tego reżimu i budowania demokratycznego państwa prawa. Symbolem tego wyzwolenia i transformacji jest polska "Solidarność". Przemiany te to prawdziwe wyzwanie dla całego polskiego społeczeństwa i dla parlamentu. Pamiętać trzeba, że nikt na świecie nie miał doświadczeń budowania demokracji na gruzach komunizmu. Wyzwaniem dla Polaków jest konieczność szybkiego nadrabiania techniczno-cywilizacyjnego i prawnego zapóźnienia kraju, które powstało w wyniku jałtańskiego podziału świata. Wymaga to od nas o wiele szybszego tempa rozwoju od występującego w innych państwach Europy Zachodniej. To trudne zadanie wymaga wzmożonej pracy legislacyjnej. Wymaga również olbrzymich nakładów finansowych. Mimo naszych najlepszych chęci nie potrafimy tym wyzwaniom sami sprostać. Potrzeba nam pomocy w realizacji zadań nas oczekujących. Potrzeba nam wsparcia technicznego i finansowego naszych europejskich partnerów. Reformy nie są możliwe do przeprowadzenia bez ofiar. Stają się nimi, jak zawsze, ludzie najubożsi. Jak ograniczyć te społeczne problemy będące nieuchronnym rezultatem transformacji, zwłaszcza bezrobocie, wzrastające w czasie restrukturyzacji przemysłu - to poważne wyzwanie dla polskiego parlamentu, który winien zawsze wykazywać zatroskanie o los człowieka.

Już widoczne są w Polsce efekty zmian, choć zostały one poważnie zahamowane w ostatnich latach. Dlatego też przed obecnym parlamentem staje trudne wyzwanie przeprowadzania zasadniczych reform administracyjnych, społecznych, gospodarczych, finansowych i samorządowych. Są one konieczne, zwłaszcza w związku z procesem przystępowania Polski do Unii Europejskiej.

Polska w Unii Europejskiej. Ten proces wszedł na konkretną i rzeczywistą drogę. To wielkie wyzwanie dla Polski, zadanie dla polskiego parlamentu, ale to także wielkie wyzwanie dla państw Unii Europejskiej. Bo Europa końca wieku potrzebuje integracji.

Europa jest całością duchową. Różne kultury składające się na wielką cywilizację europejską mają wspólny fundament. Jest nim chrześcijańskie dziedzictwo, które połączyło dziedzictwo grecko-rzymskie, kulturę narodów germańskich, skandynawskich i słowiańskich z różnorodności etnicznej i kulturowej, wyprowadzając wspólnego ducha europejskiego i tworząc jedność tożsamości Europy. Utrzymanie i przeniesienie w trzecie tysiąclecie cywilizacji europejskiej opartej na chrześcijańskim systemie wartości to jedno z wyzwań, któremu obyśmy umieli sprostać. Koniec naszego wieku to okres wzmożonego ataku na godność i wartość człowieka, jego przyrodzone prawa - zwłaszcza do życia, na rodzinę. Jeżeli zniszczymy te wartości, na których oparła się Powszechna Deklaracja Praw Człowieka, to pozwolimy upaść cywilizacji europejskiej. Obronić te wartości, to obronić fundament zjednoczonej Europy.

Nowa Europa winna być Europą szanującą prawo każdego narodu do tego, by wyrażać swoją tożsamość zgodnie z własnym dziedzictwem kultury, winna być Europą Ojczyzn. Zintegrowana Europa potrzebuje wzbogacenia własnej tożsamości kulturą tworzących ją państw i narodów. Polska chce wnieść do takiej Europy swój świat wartości.

Zjednoczona Europa musi być Europą bezpieczną.

Dla nas, Polaków, których historia boleśnie doświadczała w ostatnich stuleciach, sprawa narodowego bezpieczeństwa jest sprawą podstawowej wagi. Dlatego nasze dążenie do pełnego członkostwa w Unii Europejskiej jest komplementarne z dążeniem do członkostwa w NATO.

Wyrażając satysfakcję z naszego spotkania, wierzę, że nasze dyskusje i wzajemne zrozumienie pozwolą uczynić nasz świat lepszym, bardziej stabilnym i odpowiedzialnym, a żyjącego w nim człowieka i jego dobro uznać za wartość najwyższą.

Podczas konferencji marszałek A. Grześkowiak odbyła szereg spotkań. Rozmawiała m.in. z przewodniczącymi izb parlamentarnych Armenii, Litwy i Włoch, a także z parlamentarzystami Rady Europy.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment