Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Z PRAC KOMISJI SENACKICH

16 lipca 1999 r.

Komisja Nauki i Edukacji Narodowej rozpatrzyła ustawę o nadaniu Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie nazwy "Akademia Pedagogiczna im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie". W posiedzeniu komisji uczestniczyli m.in. podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Jerzy Zdrada, Anna Jankowska - wiceprzewodnicząca Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, posłanka Grażyna Langowska - sprawozdawca komisji sejmowej oraz przedstawiciele zainteresowanych uczelni i władz lokalnych. Ustawa o nadaniu nowej nazwy Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie powstała z inicjatywy poselskiej, która odzwierciedla stanowisko władz uczelni. Nazwa uczelni będzie potwierdzeniem jej faktycznego rozwoju, wysokiej jakości kształcenia, poziomu badań naukowych. Senatorowie podkreślali, że nowa nazwa uczelni będzie adekwatna do jej profilu naukowego i dydaktycznego. Komisja postanowiła wnieść o przyjęcie ustawy z trzema poprawkami o charakterze redakcyjno-porządkującym. Sprawozdawcą komisji został senator Edmund Wittbrodt.

Na tym samym posiedzeniu Komisja Nauki i Edukacji Narodowej rozpatrzyła ustawę o utworzeniu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uniwersytet powstaje na bazie trzech istniejących uczelni, co powoduje konieczność zastosowania specjalnego trybu postępowania przy tworzeniu nowej placówki. W trakcie dyskusji senatorowie zgłaszali m.in. wątpliwości co do trybu rozwiązania seminarium duchownego, które ma wejść w skład nowej uczelni. Po wysłuchaniu opinii ekspertów i dyskusji senatorowie w głosowaniu zadecydowali o przyjęciu ustawy bez poprawek. Sprawozdawcą komisji został senator Edmund Wittbrodt.

* * *

Komisja Ustawodawcza na swym posiedzeniu rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw.

W posiedzeniu uczestniczyli zaproszeni przedstawiciele ministerstw i agend rządowych. Ustawa, uchwalona przez Sejm 9 lipca br. zakłada, że administracja rządowa ma być podzielona na działy, z których premier na mocy rozporządzeń będzie mógł tworzyć nowe resorty. Nowelizacja zwiększa liczbę działów z 28 do 31 oraz wprowadza nowe działy. W trakcie dyskusji senator Piotr Ł.J. Andrzejewski zakwestionował celowość proponowanej likwidacji działu gospodarki morskiej. Senatorowie interesowali się również kwestią funkcjonowania administracji publicznej pod rządami znowelizowanej ustawy oraz podziałem kompetencji w ramach działu gospodarka. Na pytania senatorów odpowiedzi udzielił podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Kazimierz Marcinkiewicz.

Po dyskusji komisja zdecydowała rekomendować Izbie wprowadzenie 33 poprawek do ustawy.

21 lipca 1999 r.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi omawiała problemy polskiego handlu zagranicznego artykułami rolno-spożywczymi w 1998 roku, a także kwestie związane z sytuacją polskiego rolnictwa. Zapoznała się również z informacją rządu w sprawie organizacji i funkcjonowania rynków hurtowych i grup producenckich. Podstawowe kwestie związane z sytuacją handlu zagranicznego artykułami rolno-spożywczymi w kontekście przyszłego członkostwa Polski w Unii Europejskiej przedstawili: Jan Kułakowski, pełnomocnik rządu ds. negocjacji z Unią Europejską, Władysław Piskorz z Przedstawicielstwa Polski w Brukseli, Jacek Węsierski - dyrektor Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa. Zdaniem min. Kułakowskiego, analiza planu finansowania rolnictwa przez UE w najbliższych latach budzi poważne obawy, że polscy rolnicy nie zostaną objęci dopłatami kompensacyjnymi, jakie określa Wspólna Polityka Rolna UE. Dlatego polscy negocjatorzy będą domagać się pełnego udziału naszych rolników we Wspólnej Polityce i bezpośrednich dopłat. Senatorowie podzielili to stanowisko.

W dalszej części posiedzenia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi omówiła realizację rządowego programu budowy rynków hurtowych i giełd towarowych. Zdaniem senatorów, którzy zapoznali się z raportem NIK-u, sytuacja w tej dziedzinie jest niezadowalająca. Uznali oni, że błędy popełnione podczas tworzenia rynków hurtowych - przede wszystkim w zakresie inwestycji - mogą doprowadzić do upadku wielu z nich. Problemy handlu płodami rolnymi przedstawili m.in. Piotr Zaprzałek - dyrektor Departamentu Rynku i Giełd w Ministerstwie Rolnictwa oraz Mirosław Mielniczuk - prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Członkowie komisji zapowiedzieli, że na początku września br. dokonają wizytacji wybranych rynków hurtowych.

* * *

Komisja Regulaminowa i Spraw Senatorskich kontynuowała prace nad przygotowaniem inicjatywy uchwałodawczej w sprawie zmiany uchwały Senatu RP z 23 listopada 1990 roku - Regulamin Senatu. Przegłosowane zostały propozycje zmian Regulaminu Senatu zawarte w dokumencie "Pozostałe propozycje zmian w Regulaminie Senatu", a także cały projekt uchwały. Komisja przesłała projekt uchwały do Marszałka Senatu. Izba rozpatrzy projekt we wrześniu. Sprawozdawcą komisji będzie senator Paweł Abramski.

W drugim punkcie obrad komisja rozpatrzyła wniosek senatora Stanisława Jarosza w sprawie odwołania go ze składu Komisji Ustawodawczej. W wyniku dyskusji komisja postanowiła przychylić się do wniosku senatora S. Jarosza.

* * *

Komisja Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu zapoznała się z informacją Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej na temat funkcjonowania opieki zdrowotnej po wprowadzeniu reformy powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

W posiedzeniu komisji uczestniczyli zaproszeni goście: wiceminister zdrowia i opieki społecznej Anna Knysok oraz przedstawiciele środowisk medycznych.

Minister A. Knysok podkreśliła, że krótkoterminowe cele związane z wdrożoną reformą systemu ubezpieczenia zdrowotnego zostały osiągnięte. Chodzi m.in. o finansowanie bieżącej działalności ze składek na ubezpieczenie zdrowotne, powiązanie poziomu finansowania z poziomem dochodów obywateli, oddzielenie nabywców świadczeń od świadczeniodawców, wprowadzenie różnych podmiotów niepublicznych o równych prawach w systemie zawierania kontraktów. Cele średniookresowe: poprawa jakości usług medycznych, zwiększenie dostępności usług, wzrost nakładów na ochronę zdrowia - zdaniem A. Knysok - wymagają systematycznej realizacji. W swojej wypowiedzi min. A. Knysok zwróciła także uwagę na trudności, jakie pojawiły się w pierwszym kwartale po wprowadzeniu reformy. Dotyczą one m.in. realizacji wysokospecjalistycznych procedur, finansowania świadczeń dla osób bezdomnych, braku nadzoru właścicielskiego nad dyrektorami ZOZ-ów, ściągalności składek na ubezpieczenie zdrowotne. Obecni na posiedzeniu komisji dyrektorzy szpitali zwrócili uwagę na brak jasnego określenia procedur wysokospecjalistycznych, niedostatek środków na dokończenie rozpoczętych inwestycji. W dalszej części posiedzenia min. A. Knysok odpowiadała na szczegółowe pytania senatorów.

* * *

Komisja Kultury i Środków Przekazu przygotowała stanowisko w sprawie finansowania kultury, skierowane do prezesa Rady Ministrów:

"Kultura jest doborem wspólnym, a dobro wspólne, także ze względu na swą ekonomiczną naturę jest finansowane z podatków, czyli z budżetu państwa. Dlatego powinna być ważną częścią strategii rozwoju naszego kraju.

Komisja Kultury i Środków Przekazu wielokrotnie stwierdziła, że brak jest długookresowej polityki kulturalnej państwa, w ramach której państwo jednoznacznie przyjmuje na siebie obowiązek wspierania kultury i finansowania tych dóbr, które mają charakter dobra publicznego.

Stąd senacka Komisja Kultury i Środków Przekazu po raz kolejny domaga się pilnego opracowania wieloletniego - narodowego programu finansowania kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Podstawowa część źródeł finansowania powinna płynąć z budżetu państwa i budżetu jednostek samorządu terytorialnego.

Dlatego Komisja wnosi:

Wobec ograniczeń budżetowych zapisanych w ustawie o finansach publicznych, która przewiduje, że dotacje dla zakładu budżetowego nie mogą przekroczyć 50% jego wydatków uważamy, że należy pilnie zmienić ustawę z dnia 25 października 1991 r. (Dz. U. nr 110 pkt 721 z późn. zm.) o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej w części dotyczącej zasad gospodarki finansowej instytucji kultury, aby parlament mógł uchwalić stosowne zmiany dotyczące zakładów budżetowych przed upływem 1999 r.

Komisja postuluje pilne dołożenie starań, eliminując zbędną zwłokę, w pracach nad ustawą reprywatyzacyjną w zakresie związanym z dobrami kultury, w szczególności z uregulowaniem własności zbiorów.

Uważamy za ważne, aby zaproponowane wszystkie rozwiązania prawne, mogły być zgodne z charakterem, tradycją i potrzebami instytucji kultury, a także z aprobatą pracowników tych instytucji.

Zdaniem Komisji Kultury i Środków Przekazu, nie będzie możliwości realizacji polityki kulturalnej państwa, bez edukacji kulturalnej jednostki i społeczeństwa.

Wnioskujemy zatem o pełną realizację obowiązującego międzyresortowego programu edukacji kulturalnej".

* * *

Komisja Obrony Narodowej na swym posiedzeniu oceniła stan realizacji ustawowych zadań Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w latach 1996-1997 w świetle kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. W posiedzeniu uczestniczyli zaproszeni przedstawiciele NIK, Agencji Mienia Wojskowego, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ministerstwa Finansów. NIK prowadził kontrolę Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w okresie od października 1997 do września 1998. Celem kontroli była ocena realizacji przez Agencję zadań określonych w ustawie o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP. NIK negatywnie ocenił działalność Agencji m.in. w zakresie administrowania powierzonym mieniem, realizacji inwestycji i remontów oraz w zakresie wypłat ekwiwalentów pieniężnych w zamian za rezygnacje osób uprawnionych z kwater. W trakcie dyskusji senatorowie interesowali się, czy szefowie Wojskowej Agencji Mieszkaniowej podjęli jakieś działania, mające na celu wyeliminowanie nieprawidłowości, na które zwrócił uwagę NIK. Postulowano wyeliminowanie wskazanych przez NIK nieprawidłowości. Postulowano też dokonanie zmian w ustawie o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych RP. Niektórzy senatorowie zastanawiali się, czy w związku z poważnymi zarzutami NIK wobec WAM nie należałoby rozważyć kwestii rozwiązania Agencji. Komisja Obrony Narodowej planuje po wakacjach odbyć sesję wyjazdową w Łodzi, by na miejscu zapoznać się działalnością tamtejszego oddziału WAM.

* * *

Senatorowie z Komisji Ochrony Środowiska spotkali się z prezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Marią Zajączkowską. Prezes NFOŚiGM przedstawiła informację na temat działalności funduszu oraz jego bieżących zadań. Jedna z poruszonych kwestii dotyczyła finansowania funduszu w związku z nowym podziałem administracyjnym kraju. Prezes M. Zajączkowska przypomniała, że w tym roku Fundusz obchodzi 10-lecie działalności. Senatorowie interesowali się w szczególności możliwością finansowania inwestycji proekologicznych w regionie Wielkich Jezior Mazurskich. Komisja chce we wrześniu br. bardziej szczegółowo zająć się działalnością NFOŚiGM.

22 lipca 1999 r.

Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej zapoznała się z zasadami funkcjonowania i współpracy Agencji Mienia Wojskowego z jednostkami samorządu terytorialnego. AMW na posiedzeniu komisji reprezentował dyrektor Zespołu Prawnego Stanisław Prykowski. W toku dyskusji senatorowie zwrócili uwagę m.in. na konieczność szybszego przekazywania samorządom nieruchomości będących w gestii Agencji Mienia Wojskowego. Ustawa została przyjęta bez poprawek. Wnioski mniejszości zgłosił senator Zbyszko Piwoński.

* * *

Odbyło się 39. posiedzenie Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą, poświęcone sprawozdaniom z wyjazdów delegacji senatorów do Paryża i Szczuczyna na Białorusi. W posiedzeniu uczestniczyła przedstawicielka Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Agnieszka Panecka. Przewodnicząca komisji senator Janina Sagatowska przedstawiła senatorom relację z III Forum Oświaty Polonijnej, które odbyło się w Paryżu w dniach 5-8 lipca br. Uwagi związane z wyjazdem do Szczuczyna na Białorusi przedstawiła senator Ligia Urniaż-Grabowska, która 10 lipca wraz z senatorem Tadeuszem Kopaczem uczestniczyła w uroczystości otwarcia Domu Polskiego. Z kolei przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą senator Janina Sagatowska poinformowała o pobycie w miejscowości Chmielnicki na Ukrainie w dniach 22-24 czerwca br. Senator uczestniczyła w odbywających się tam "Dniach Polskiej Kultury, Oświaty i Nauki na Podolu". W trakcie posiedzenia swoimi wrażeniami ze spotkań z Polonią w ostatnim okresie podzielili się również senator Jerzy Pieniążek ( Litwa - Druskienniki) oraz senator Dorota Simonides (Niemcy - Hamburg, Rosja - St. Petersburg).

* * *

Komisja Rodziny i Polityki Społecznej zapoznała się z informacją na temat pomocy pieniężnej dla rodzin zastępczych. Informację przedstawiła Krystyna Wyrwicka, dyrektor Departamentu Pomocy Społecznej w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej w 1998 roku opieką objęto 53 500 dzieci w 41 tys. rodzin zastępczych. Co roku liczba rodzin zastępczych zwiększa się o ok. 2 tys. Plan budżetu na 1999 rok przewiduje na finansowanie powiatowych centrów pomocy rodzinie kwotę w wysokości 27 228 tys. zł. Zdaniem Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, kwota ta nie pokrywa podstawowych wydatków związanych z funkcjonowaniem centrów.

Senatorowie interesowali się, czy w budżetach powiatowych centrów pomocy Rodzinie w roku bieżącym i przyszłym znajdzie się dość środków na sfinansowanie pomocy dla rodzin zastępczych. Komisja zwróciła się do Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej o przedstawienie pisemnej informacji w tej sprawie.

28 lipca 1999 r.

Komisja Gospodarki Narodowej wspólnie z Komisją Rodziny i Polityki Społecznej rozpatrzyły ustawę o zmianie ustawy o zrekompensowaniu okresowego niepodwyższania płac w sferze budżetowej oraz utraty niektórych wzrostów lub dodatków do emerytur i rent. Ustawa została uchwalona przez Sejm na 55. Posiedzeniu, 23 lipca br. Omawiana ustawa jest efektem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaniechania podnoszenia płac w sferze budżetowej oraz rent i emerytur w latach 1991-1992. Sejm 6 marca 1997 przyjął odpowiednią ustawę, która miała wypełnić te zobowiązania. Środki finansowe na rekompensaty miały pochodzić z prywatyzacji. Ustawa nie mogła jednak wejść w życie w formie uchwalonej przez Sejm w 1997 roku, dlatego konieczna była jej nowelizacja w roku bieżącym. Proponowana nowelizacja - zdaniem senatorów - pozwoli wypłacić każdemu uprawnionemu należną kwotę, pod warunkiem szybkiej realizacji programu przyjętego ustawą. Połączone komisje Gospodarki Narodowej oraz Rodziny i Polityki Społecznej zaproponowały przyjęcie tej ustawy bez poprawek.

W drugim punkcie obrad komisja rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o transporcie kolejowym. Celem ustawy z 22 lipca br. jest dostosowanie przepisów zasadniczego aktu - ustawy z 27 czerwca 1997 o transporcie kolejowym - do wymogów konstytucji. Chodzi tu o przepisy ustawy zasadniczej, które wskazują organy upoważnione do wydawania aktów wykonawczych oraz formę tych aktów. Po zapoznaniu się z opiniami ekspertów oraz opiniami zainteresowanych resortów komisja przegłosowała przyjęcie rozpatrywanej ustawy bez poprawek.

W kolejnym punkcie porządku posiedzenia komisja rozpatrzyła ustawę o ratyfikacji Umowy Ramowej między Rzecząpospolitą Polską a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI), dotyczącą działalności EBI w Polsce, podpisanej w Warszawie dnia 1 grudnia 1997 roku. Jest to trzecia umowa zawarta przez Rząd RP z EBI, który jest instytucją Unii Europejskiej. Poprzednie umowy z roku 1990 oraz 1994-96 umożliwiły skorzystanie z funduszy m.in. na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, kolejnictwa, wydobycie gazu ziemnego, kolejnictwo, budowę autostrad, oczyszczalni ścieków, telekomunikację. Obecna umowa umożliwia wykorzystanie kolejnych kredytów w wysokości 3 miliardów 530 milionów ECU. W myśl najnowszej umowy EBI będzie występował o akceptację programów emisji dłużniczych papierów wartościowych w polskich złotych. Komisja wniosła o uchwalenie omawianej ustawy bez poprawek.

Komisja rozpatrzyła ponadto ustawę o zamianie ustawy o szczególnej kontroli obrotu z zagranicą towarami i technologiami w związku z porozumieniami i zobowiązaniami międzynarodowymi. Ustawa, uchwalona przez Sejm na 55. posiedzeniu, 22 lipca br., dotyczy kwestii związanych ze zgodnością przepisów z konstytucją. Nowelizacja dostosowuje też przepisy do ustawy o działach administracji rządowej, nie pociąga za sobą dodatkowych skutków finansowych dla budżetu państwa. Po zapoznaniu się z opiniami ekspertów i dyskusji komisja w głosowaniu przyjęła proponowaną ustawę bez poprawek. Podczas debaty zgłoszony został wniosek mniejszości. Sprawozdawcą komisji został senator Mieczysław Janowski. Wniosek mniejszości przedstawi senator Genowefa Ferenc.

Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła również ustawę o zmianie ustawy o badaniach i certyfikacji. Uchwalona 22 lipca br. przez Sejm ustawa ma na celu dostosowanie ustawy do wymogów konstytucji w zakresie upoważnienia odpowiednich organów do wydawania aktów normatywnych powszechnie obowiązujących oraz dostosowania polskiego prawa w zakresie badań i certyfikacji do prawa obowiązującego w Unii Europejskiej. Jednym z najważniejszych postanowień nowelizowanej ustawy jest przepis dopuszczający do obrotu wyroby na podstawie deklaracji zgodności producenta. Po dyskusji komisja przyjęła projekt omawianej ustawy bez poprawek. Sprawozdawcą komisji został senator Jerzy Suchański.

Komisja przyjęła także stanowisko w sprawie uregulowania i gospodarczego wykorzystania rzeki Odry oraz w sprawie restrukturyzacji i rozwoju polskiej chemii.

* * *

Komisja Rodziny i Polityki Społecznej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o dodatku i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionych w kopalniach węgla, kamieniołomach i zakładach wydobywania rud uranu. Ustawa, uchwalona przez Sejm na 55. posiedzeniu w dniu 24 lipca br., wprowadza wiele zmian istotnych dla żołnierzy-górników, m.in. rozszerza grupę osób uprawnionych o żołnierzy, którzy pracowali przymusowo do końca 1959 roku. W trakcie rozpatrywania ustawy komisja wniosła szereg poprawek. Najwięcej kontrowersji wzbudziła sprawa ryczałtu energetycznego, w szczególności ryczałtu przyznawanego wdowom po osobach represjonowanych. Komisja wniosła o przyjęcie ustawy przez Senat wraz z poprawkami. Sprawozdawcą komisji został senator Dariusz Kłeczek. Komisja zapoznała się także z informacją Ministerstwa Finansów na temat finansowania działalności powiatowych centrów pomocy rodzinie w zakresie pomocy dla rodzin zastępczych.

* * *

Komisja Nauki i Edukacji Narodowej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o badaniach i certyfikacji. W posiedzeniu uczestniczyli m.in. Wojciech Henrykowski - dyrektor Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji, poseł Andrzej Smirnow - sprawozdawca komisji sejmowej, oraz przedstawicielka Ministerstwa Edukacji Narodowej Maria Maranecka.

Uchwalona 22 lipca br. przez Sejm nowelizacja ma na celu dostosowanie ustawy do wymogów konstytucji w zakresie upoważnienia odpowiednich organów do wydawania aktów normatywnych powszechnie obowiązujących oraz dostosowania polskiego prawa w zakresie badań i certyfikacji do prawa obowiązującego w Unii Europejskiej. Jednym z najważniejszych postanowień nowelizowanej ustawy jest przepis dopuszczający do obrotu wyroby na podstawie deklaracji zgodności producenta - oświadczenia stwierdzającego, że wyrób jest zgodny z określoną normą. Komisja, przy jednym głosie wstrzymującym się, przegłosowała wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Na sprawozdawcę komisji został wybrany senator Bogdan Tomaszek.

* * *

Komisja Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu wspólnie z Komisją Rodziny i Polityki Społecznej rozpatrzyły ustawę o zmianie ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym. W posiedzeniu uczestniczyli zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Finansów, NSZZ "Solidarność" oraz pracowników służby zdrowia. Nowelizacja ustawy z 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym dokonana w trybie pilnym przez Sejm 23 lipca br. jest projektem rządowym i dotyczy umorzenia pożyczki udzielonej z budżetu państwa kasom chorych, jeśli kasy skierowały ją na wypłatę "trzynastek" dla pracowników służby zdrowia. Łączna kwota pożyczek udzielonych kasom chorych i podlegających umorzeniu wynosi 847 milionów 367 tys. złotych. Po dyskusji komisje przyjęły rozpatrywaną ustawę bez poprawek. Na sprawozdawcę komisji na posiedzeniu plenarnym Senatu został wybrany senator Maciej Świątkowski.

W drugim punkcie obrad komisja zapoznała się z problematyką ratownictwa medycznego. Informację na temat stanu prac nad ustawą o ratownictwie medycznym przedstawił Andrzej Ryś z Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej. Zwrócił on uwagę na konieczność uściślenia źródeł finansowania placówek ratownictwa, które - jego zdaniem - powinny być finansowane z budżetu państwa oraz budżetu kas chorych. Głos zabrali również zaproszeni na posiedzenie przedstawiciele Krajowego Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego Pracowników Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Pogotowie 2000".

* * *

Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej rozpatrzyła ustawę o ratyfikacji Umowy Ramowej między Rzecząpospolitą Polską a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym dotyczącej działalności EBI w Polsce podpisanej w Warszawie dnia 1 grudnia 1997 roku. Jest to trzecia umowa zawarta przez Rząd RP z EBI, który jest instytucją Unii Europejskiej. Poprzednie umowy z roku 1990 oraz 1994-96 umożliwiły skorzystanie z funduszy m.in. na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw, kolejnictwa, wydobycie gazu ziemnego, kolejnictwo, budowę autostrad, oczyszczalni ścieków, telekomunikację. Obecna umowa umożliwia wykorzystanie kolejnych kredytów w wysokości 3 miliardów 530 milionów ECU. Po dyskusji, w której senatorowie m.in. zwracali uwagę na kwestię przywilejów i immunitetów związanych z działalnością EBI na terytorium Polski, i zapoznaniu się z opiniami ekspertów oraz przedstawicieli Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Spraw Zagranicznych komisja postanowiła przyjąć projekt ustawy bez poprawek. Sprawozdawcą komisji został senator Leon Kieres.

* * *

Komisja Obrony Narodowej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o szczególnych zasadach, warunkach i trybie mianowania na wyższe stopnie wojskowe żołnierzy uczestniczących w walkach o wolność i niepodległość Polski podczas II wojny światowej i w okresie powojennym. Ustawa została uchwalona przez Sejm na posiedzeniu 24 lipca br. Podczas dyskusji senatorowie wyrażali niezadowolenie, podkreślając, że pracują pod presją czasu, gdyż społeczeństwo i środowisko weteranów oczekuje wejścia w życie ustawy 1 września br., w 60. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

W wyniku głosowania komisja postanowiła przyjąć omawianą ustawę bez poprawek. Sprawozdawcą komisji został senator Andrzej Ostoja-Owsiany.

29 lipca 1999 r.

Komisja Praw Człowieka i Praworządności rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o dodatku i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnionych w kopalniach węgla, kamieniołomach i zakładach wydobywania rud uranu. Ustawa, uchwalona przez Sejm na 55. Posiedzeniu, 24 lipca br., wprowadza wiele zmian istotnych dla żołnierzy-górników, m.in. rozszerza grupę osób uprawnionych o żołnierzy, którzy pracowali przymusowo do końca 1959 roku. Komisja przegłosowała wniosek o przyjęcie omawianej ustawy bez poprawek. Sprawozdawcą komisji został senator Zbigniew Romaszewski.

W drugim punkcie obrad komisja rozpatrzyła ustawę o języku polskim. Omawiana ustawa została uchwalona przez Sejm na 55. Posiedzeniu, 22 lipca br. Komisja Praw Człowieka i Praworządności zaproponowała liczne poprawki do ustawy. M.in. poprawki 1 i 5 mają charakter redakcyjny, ujednolicają bowiem nazewnictwo stosowane w ustawie. Poprawka 2 wprowadza dodatkowy przepis o tym, że ustawa nie narusza przepisów ustaw o stosunku państwa do kościołów i innych związków wyznaniowych, a także nie narusza praw mniejszości narodowych i grup etnicznych. W poprawce 4 komisja rozszerza dodatkowo pojęcie ochrony języka polskiego, polegające na uzupełnieniu, że należy stwarzać warunki do właściwego rozwoju języka jako narzędzia międzyludzkiej komunikacji, szerzyć wiedzę o języku i jego roli w kulturze. Komisja wprowadziła również zapis mówiący o tym, że kontrolę nad przestrzeganiem postanowień ustawy w zakresie reklamy, handlu i towarów sprawuje inspekcja handlowa oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Sprecyzowała też zapis ustawy mówiący o odpowiedzialności karnej. Sprawozdawcą komisji została senator Anna Bogucka-Skowrońska.

* * *

Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrzyła ustawę o języku polskim. Omawiana ustawa została uchwalona przez Sejm na 55. Posiedzeniu, 22 lipca br. Po zapoznaniu się z opiniami ekspertów, m.in. prof. Jadwigi Puzyniny i prof. Jana Błeszyńskiego z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dyskusji i głosowaniu komisja postanowiła rekomendować Senatowi przyjęcie ustawy wraz poprawkami. Komisja zaproponowała m.in. rozszerzenie nazwy ustawy o języku polskim o słowa "i jego ochronie", a także zapis, że dbałość o język polski dotyczy nie tylko elektronicznych środków przekazu, ale również prasy. Wprowadziła także poprawkę, która stanowi, że Rada Języka Polskiego składa sprawozdanie Sejmowi i Senatowi. Sprawozdawcą komisji na posiedzeniu plenarnym Senatu została senator Krystyna Czuba.

30 lipca 1999 r.

Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrzyła na swym posiedzeniu ustawę o służbie celnej. Uchwalona przez Sejm 24 lipca ustawa nadaje funkcjonariuszom celnym status służby mundurowej. Określa, kto może ubiegać się o przyjęcie do tej służby, a także prawa i obowiązki funkcjonariuszy celnych, ich stanowiska i stopnie służbowe oraz ogólne zasady pełnienia służby celnej. Ustawa dotyczy ok.14,5 tys. funkcjonariuszy. Komisja przyjęła ustawę bez poprawek. Sprawozdawcą komisji został senator Paweł Abramski.

Na tym samym posiedzeniu komisja zapoznała się z sytuacją placówek służby zdrowia, które usamodzielniły się przed wprowadzeniem reformy systemu ochrony zdrowia. W 1996 r. wprowadzono program pilotażowy dotyczący przekształcenia jednostek budżetowych w samofinansujace się, samodzielne zakłady opieki zdrowotnej. Przystąpiło do niego ok. 150 placówek. Jednak sytuacja tych placówek jest trudna, ponieważ - jak podkreślano podczas dyskusji w komisji - nie zostały one całkowicie oddłużone przez organy założycielskie. Zdaniem senatorów, konieczne jest podjęcie działań w celu szybkiej zmiany tej sytuacji.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment