Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Z prac komisji senackich

4 maja 2000 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Ustawodawcza przyjęła bez poprawek ustawę o zmianie ustawy - Kodeks karny. Sejmowa nowelizacja zmierza do zaostrzenia odpowiedzialności za spowodowanie wypadku drogowego po pijanemu i uznaje już samo prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości za przestępstwo. Dotychczas było ono traktowane jako wykroczenie.

Stanowisko komisji w tej sprawie przedstawi Senatowi senator Stanisław Gogacz.

W drugim punkcie porządku dziennego Komisja Ustawodawcza rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz ustawy o zmianie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz niektórych innych ustaw.

W wyniku dyskusji i głosowania senatorowie opowiedzieli się przeciw poselskiej propozycji przyznania sędziom Trybunału Konstytucyjnego przywilejów stanu spoczynku po upływie ich kadencji, a przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Sejm zaproponował, by sędziowie Trybunału przechodzili w stan spoczynku po ukończeniu swej 9-letniej kadencji. Sędzia po zakończeniu kadencji miałby prawo powrócić na poprzednio zajmowane lub równorzędne stanowisko - wtedy nie stosowałoby się wobec niego przywilejów wynikających ze stanu spoczynku.

Zdaniem senatorów z Komisji Ustawodawczej, nie należy tworzyć prawa zachęcającego do "osiadania na laurach". Jak stwierdził senator Piotr Ł. J. Andrzejewski, bardzo szkodliwe byłoby zjawisko, kiedy osoba z dorobkiem zawodowym i 9-letnią praktyką w Trybunale, w którą zainwestowało społeczeństwo i elity polityczne, wybierając ją do tego gremium, nie mogli potem korzystać z jej wiedzy i talentu.

Senator Stefan Konarski przypomniał, że senatorowie, jeśli wcześniej byli pracownikami administracji publicznej, po wyborze na to stanowisko muszą bezwarunkowo rozwiązać wszelkie umowy o pracę, a po zakończeniu kadencji czasem nie ma do czego wrócić, nie powinno się więc robić żadnych wyjątków.

W opinii Marka Sadowskiego z Ministerstwa Sprawiedliwości, wysokie świadczenia dla sędziów w stanie spoczynku nie są niczym niezwykłym w różnych systemach politycznych. W niektórych krajach sędziowie najwyższych trybunałów po zakończeniu kadencji otrzymują np. dożywotnio fotel senatora.

Ostatecznie w głosowaniu Komisja Ustawodawcza jednogłośnie odrzucił sejmową propozycję przyznania sędziom Trybunału Konstytucyjnego przywilejów stanu spoczynku po upływie ich kadencji, a przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Poparcie komisji uzyskały natomiast inne poprawki, m.in. wydłużenie z 2 do 3 miesięcy terminu złożenia przez obywatela skargi konstytucyjnej. Ich przyjęcie zarekomenduje Senatowi senator P.Ł.J. Andrzejewski.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Kultury i Środków Przekazu rozpatrzyła sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z rocznego okresu działalności wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji.

Przewodniczący Krajowej Rady Juliusz Braun zapoznał senatorów z głównymi dokonaniami rady w ubiegłym roku. Stwierdził, że jednym z podstawowych działań tej instytucji było uzupełnianie koncesji dla Radia Maryja. W efekcie tych działań w zasięgu Radia Maryja znalazło się około 2 mln nowych potencjalnych słuchaczy.

W dyskusji senatorowie krytykowali krajową radę za niedostateczny nadzór programowy nad mediami publicznymi, szczególnie nad telewizją.

W opinii senatora Tomasza Michałowskiego, TVP nie wypełnia jakiejkolwiek misji, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w niedostateczny sposób reaguje na naruszenia ustawy o radiofonii i telewizji, na mnożące się na każdym kroku w programie telewizyjnym akty przemocy.

Zdaniem senatora Piotra P. Ł. Andrzejewskiego, telewizja publiczna łamie ustawę o radiofonii i telewizji, pokazując watażków politycznych, np. Leppera, któremu TVP pozwala instruować swoich zwolenników, jak obalić rząd.

Przewodnicząca komisji senator Krystyna Czuba powiedziała, że jest pewien postęp w stosunku do ubiegłego roku, kiedy Senat nie przyjął sprawozdania KRRiTV, ale niewystarczające są działania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w zakresie kontroli programu TVP.

Ostatecznie w głosowaniu senatorowie opowiedzieli jednogłośnie za odrzuceniem sprawozdania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z rocznego okresu działalności, a informację o podstawowych problemach radiofonii i telewizji uznali za niewystarczającą.

W przedstawionym stanowisku stwierdzono:

"Komisja z aprobatą odnotowuje wzmożoną aktywność Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w zakresie dostrzegania naruszania przez telewizję ustawy o radiofonii i telewizji. Stwierdza zarazem, że brak jest skuteczności w podejmowaniu środków dla przestrzegania prawa.

Uzasadniając wniosek o odrzucenie sprawozdania Komisja stoi na stanowisku, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji niedostatecznie wypełnia zadania przewidziane ustawą. Szczególną dezaprobatę wzbudza naruszanie art. 18 ust. 1, 2, 3 ustawy o radiofonii i telewizji przez nadawców publicznych i komercyjnych.

Telewizja publiczna nadaje programy sprzeczne z polską racją stanu i dobrem społecznym. Na przykład: kreowanie i promocja Andrzeja Leppera i jego wystąpień antypaństwowych, nierzetelne relacje o interwencji NATO w Kosowie, pomijanie ważnych wydarzeń międzynarodowych dla polityki i gospodarki państwa polskiego, brak rzetelnej informacji o problemach reform i szczególne eksponowanie wybranych opcji politycznych.

Wobec tych wszystkich faktów Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie zajęła żadnego stanowiska.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie zajmuje także jasnego stanowiska wobec łamania prawa przez telewizję publiczną i komercyjną dotyczącego norm zawartych w art. 18, to jest ładu moralnego w mediach i szacunku dla odbiorców, ich poglądów i postaw. Wyjątkowy niepokój komisji budzi antyrodzinna publicystyka w telewizji publicznej. Jest to łamanie ustawy o radiofonii i telewizji art. 21 ust. 2 pkt 7, 7a i 8.

Wobec naruszania przez nadawców obowiązków wynikających z prawa prasowego i ustawy o radiofonii i telewizji, brak jest ze strony Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji reakcji określonej w art. 6 ust. 2 pkt 4 ustawy o radiofonii i telewizji wynikających z art. 10 ust. 4 lub kary przewidzianej w art. 53 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji.

Nie ma prawie w telewizji publicznej tematyki służącej rozwojowi kultury nauki i oświaty, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego dorobku intelektualnego i artystycznego art. 21 ust. 2 pkt 5 ustawy o radiofonii i telewizji. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie podjęła tego tematu w sprawozdaniu".

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu przystąpiono do rozpatrywania nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

5 maja 2000 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy - Prawo energetyczne. Konieczność nowelizacji tej ustawy wynika przede wszystkim ze stwierdzenia przez Trybunał Konstytucyjny niezgodności z konstytucją jednego z najistotniejszych przepisów ustawy - art. 46 upoważniającego ministra gospodarki do wydania rozporządzenia zawierającego szczegółowe zasady kształtowania i kalkulacji taryf w obrocie paliwami gazowymi, energią elektryczną i ciepłem. Przepis ten uznano za niezgodny z konstytucją, ponieważ nie odpowiada określonym w niej wymaganiom, jakie musi spełniać upoważnienie ustawowe, nie zawiera bowiem wytycznych dotyczących treści aktu wykonawczego. Rozpatrywana nowelizacja sejmowa dostosowuje zakwestionowany przepis oraz szereg innych przepisów do wymogów konstytucji. Z uwagi na fakt, że Trybunał Konstytucyjny określił również termin utraty mocy art. 46 na 1 lipca 2000 r., przedmiotowej ustawie nadano tryb pilny.

W wyniku dyskusji z udziałem wiceministra gospodarki Wojciech Katnera i wiceprezesa Urzędu Regulacji Energii Wiesława Wójcika senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do omawianej nowelizacji sejmowej. Stanowisko komisji przedstawi Senatowi senator Jerzy Baranowski.

9 maja 2000 r.

Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi senatorowie zapoznali się ze stanem obecnym i perspektywami rozwoju hodowli i produkcji gęsi owsianej w Polsce.

O wczoraj i dziś hodowli gęsi owsianej w Polsce mówiła dr inż. Halina Bielińska z Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej.

Kazimierz Polak z Animexu SA przedstawił analizę obecności produktu "gęś owsiana" na rynku niemieckim w ostatnim dziesięcioleciu.

Stanowisko rządu polskiego w zakresie produkcji gęsi owsianej zawarte w dokumencie "Stanowisko negocjacyjne Polski w obszarze "Rolnictwo" i prezentowane w rozmowach na temat liberalizacji handlu z Unią Europejską, omówił Jerzy Plewa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Przedstawiciele Krajowej Rady Drobiarstwa Izby Gospodarczej zapoznali senatorów z analizą kosztów produkcji gęsi owsianej w Polsce i innych krajach.

O perspektywach i zagrożeniach produkcji gęsi owsianej w Polsce z punktu widzenia producentów mówił Krzysztof Marciniec.

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Mirosław Mielniczuk przedstawił informację o warunkach pozyskania kredytów.

Podczas posiedzenia senatorowie zapoznali się także opiniami hodowców gęsi owsianej. Na zakończenie posiedzenia ustalono, że komisja przyjmie stanowisko w tej sprawie na posiedzeniu 14 czerwca br.

* * *

Na wspólnym posiedzeniu zebrały się Komisja Praw Człowieka i Praworządności oraz Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej w celu rozpatrzenia ustawy o ratyfikacji Konwencji ramowej o ochronie mniejszości narodowych.

Senatorowie wysłuchali opinii o ustawie przedstawionych przez dyrektora Departamentu Polonii w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Wojciecha Tycińskiego, dyrektora Departamentu Obywatelstwa w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jarosława Mojsiejuka i wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Annę Popowicz.

W dyskusji rozpatrywana ustawa sejmowa nie wzbudziła kontrowersji. Przyjęcie stanowiska w jej sprawie przełożono na kolejne posiedzenie 10 maja br.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Emigracji i Polaków za Granicą rozpatrzyła sprawę Domu Polskiego w Mińsku na Białorusi przedstawioną w piśmie ambasadora RP na Białorusi Mariusza Maszkiewicza z 16 marca br.

Komisja wnikliwie zapoznała się z całą korespondencją w tej kwestii między Ambasadą RP w Mińsku a Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska", a także wysłuchała obecnych na posiedzeniu ambasadora M. Maszkiewicza i prof. Andrzeja Stelmachowskiego.

Dostrzegając pilną potrzebę utworzenia Domu Polskiego w Mińsku, komisja w głosowaniu poparła propozycję przedstawioną przez ambasadora M. Maszkiewicza i uzgodnioną z oddziałem ZPB w Mińsku, a dotyczącą uruchomienia takiego domu poprzez wynajem budynku przy ul. Rewolucyjnej 7, o łącznej powierzchni około 800 m2, w którym oprócz siedziby wszystkich miejscowych organizacji polonijnych mieściłoby się także centrum nauczania języka polskiego i polska szkoła przy Ambasadzie RP w Mińsku.

Jednocześnie komisja zaproponowała, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji przez Prezydium Senatu, zainteresowani, czyli oddział miński ZPB i ambasada RP, przedstawili Senatowi projekt umowy o wynajem z właścicielem budynku, w której będą określone koszty i warunki najmu oraz możliwość przedłużenia umowy na dalsze lata, a także zabezpieczenie interesów wynajmującego budynek.

Komisja uznała, iż wobec trudności w zakupie budynku na Dom Polski w Mińsku na własność, proponowana przez ambasadę możliwość wynajmu jest wyjściem optymalnym i nie będzie stanowić dodatkowego obciążenia budżetu polonijnego Senatu, ponieważ w planie wydatków inwestycyjnych na rok 2000 Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", zatwierdzonym przez Senat RP, przewidziano kwotę 350 tys. zł na zakup działki w Mińsku. Powyższą opinię przekazano marszałek Senatu Alicji Grześkowiak.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą senator Tadeusz Kopacz przekazał informację w sprawie przygotowań do sympozjum dotyczącego współpracy gospodarczej z Polakami na Wschodzie, planowanego na wrzesień br.

Przewodnicząca komisji senator Janina Sagatowska złożyła sprawozdanie z wyjazdu do Ameryki Południowej, a senator Kazimierz Kutz - z wyjazdu do Austrii.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Kultury i Środków Przekazu kontynuowała rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W posiedzeniu wzięli udział poseł sprawozdawca Zbigniew Wawak, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Anna Popowicz, prezes ZASP Kazimierz Kaczor, zastępca dyrektora generalnego Stowarzyszenia Autorów ZAIKS Jerzy Badewski, przewodniczący Komitetu Kinematografii Tadeusz Ścibor-Rylski, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski i Oskar Tułodziecki ze Stowarzyszenia Dystrybutorów Filmowych.

W dyskusji największe kontrowersje wzbudził art. 70, który określa prawa twórców i artystów wykonawców utworów audiowizualnych. Ścierały się tutaj interesy nadawców z interesami osób, które przyczyniły się do powstania utworu audiowizualnego. Ostatecznie komisja podzieliła w tej sprawie pogląd Sejmu i nie zaproponowała żadnych zmian.

W wyniku kolejnych głosowań Komisja Kultury i Środków Przekazu postanowiła zaproponować wprowadzenie 12 poprawek do nowelizacji prawa autorskiego. W art. 21 senatorowie przyznali twórcy prawo do rezygnacji z pośrednictwa organizacji zbiorowego zarządzania między nim a organizacjami radiowymi i telewizyjnymi w zakresie publikowanych utworów muzycznych oraz drobnych utworów słownych i słowno-muzycznych.

Stanowisko komisji przedstawi Senatowi senator Piotr Ł.J. Andrzejewski.

10 maja 2000 r.

Senatorowie z Komisji Ochrony Środowiska zapoznali się z narastającymi problemami dewastacji przyrody na obszarach leśnych. Podczas posiedzenia omówiono także możliwości zapobiegania temu procederowi oraz pilne potrzeby ujednolicenia kar za przestępstwa związane z samowolną wycinką drzew i krzewów.

Jak stwierdzono podczas posiedzenia, w ostatnim czasie obserwuje się niespotykany dotąd napór inwestycyjny na działki leśne w okolicach miast, w parkach krajobrazowych i otulinach parków narodowych. Inwestorzy, wykorzystując luki prawne i słaby nadzór nad lasami niepaństwowymi oraz znikome kary za samowolne lub nadmierne wycinanie drzew, dokonują dewastacji przyrody.

W opinii dyrektor Fundacji "Green Park" Jadwigi Oleszkiewicz, samowolne wycięcie lasu na działce o pow. 2500 m2 w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego dowodzi, że nadleśnictwa nie pełnią należytego nadzoru nad lasami niepaństwowymi i że istnieje pilna potrzeba zmiany wysokości kar za samowolne lub nadmierne wycinanie drzew na leśnych działkach budowlanych oraz uzupełnienia istniejących luk prawnych.

Obecni na posiedzeniu Komisji Ochrony Środowiska przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych omówili problem dewastacji przyrody na terenach leśnych w skali całego kraju i przyznali, że coraz częściej spotykają się z tym zjawiskiem. Ich zdaniem, polskie ustawodawstwo w tym zakresie jest dobre, ale pojawiają się poważne trudności w jego egzekwowaniu, chociażby z powodu zbyt małej liczby funkcjonariuszy straży leśnej (obecnie jest ich 1205).

Wiceminister ochrony środowiska Janusz Radziejowski podkreślił, ze lasom zagraża nie tylko rabunkowa gospodarka pod działki budowlane, ale też obserwuje się inne negatywne zjawiska wynikające z rozwoju cywilizacyjnego i nadmiernego, trudnego do ograniczenia dostępu do lasu.

Podczas posiedzenia senatorowie wysłuchali również opinii ekspertów Zbigniewa Chachulskiego i Jaremy Rabińskiego, którzy od strony praktycznej przedstawili możliwości ochrony przyrody. Zdaniem ekspertów, w Polsce nie mamy dobrego prawa chroniącego przyrodę i w tej dziedzinie istnieje wiele luk.

Na zakończenie posiedzenia Komisja Ochrony Środowiska postanowiła zwrócić się do ekspertów o przygotowanie opinii w sprawie rozwiązań prawnych przeciwdziałających tym negatywnym zjawiskom, które powinny znaleźć się w nowelizowanych obecnie ustawach o ochronie środowiska i kształtowaniu środowiska.

* * *

Na wspólnym posiedzeniu Komisji Praw Człowieka i Praworządności oraz Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej przyjęto bez poprawek ustawę o ratyfikacji Konwencji ramowej o ochronie mniejszości narodowych. Sprawozdanie komisji w tej sprawie przedstawi Senatowi senator Jan Chojnowski.

* * *

Odbyło się posiedzenie Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich. Na podstawie art. 8 pkt 18 Regulaminu Senatu senatorowie rozpatrzyli projekt zarządzenia marszałka Senatu zmieniającego zarządzenie w sprawie nadania statutu Kancelarii Senatu.

W wyniku dyskusji, z udziałem szefa Kancelarii Senatu ministra Bogdana Skwarki, komisja pozytywnie zaopiniowała przedstawiony projekt. Opinię w tej sprawie przekazano marszałek Alicji Grześkowiak.

12 maja 2000 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Praw Człowieka i Praworządności rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy - Kodeks karny wykonawczy.

Senatorowie nie zgłosili zastrzeżeń do omawianej ustawy i w głosowaniu postanowili zaproponować Senatowi jej przyjęcie bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora Pawła Abramskiego.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment