Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Z prac komisji senackich

16 maja 2001 r.

W Krośnie odbyło się posiedzenie wyjazdowe Komisji Nauki i Edukacji Narodowej, poświęcone ocenie stanu i perspektyw rozwoju państwowych wyższych szkół zawodowych.

Jak poinformował uczestniczący w posiedzeniu wiceminister edukacji narodowej Jerzy Zdrada, w Polsce działa 16 szkół tego typu; wydano już zgodę na utworzenie czterech następnych. W najbliższym czasie powstaną trzy, a 17 miast zgłosiło wnioski o powołanie kolejnych.

Zdaniem wiceministra, powstanie państwowych wyższych szkół zawodowych było przełamaniem - szczególnie dla młodzieży z mniejszych ośrodków - bariery w podjęciu decyzji o studiowaniu. J. Zdrada przypomniał, że na początku lat 90. w Polsce studiowało 390 tys. osób, a teraz jest około 1,6 mln studentów.

W ocenie wiceministra, nie powinno być problemu z kadrą dla państwowych wyższych szkół zawodowych. "Obecnie na studiach doktoranckich kształci się prawie 20 tys. osób, z czego około 2 tys. na Uniwersytecie Jagiellońskim" - powiedział J. Zdrada. Dodał, że wyższe szkoły zawodowe muszą współpracować i współdziałać z regionalnymi ośrodkami akademickimi.

Andrzej Pelczar, przewodniczący Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego podkreślił, że państwowe wyższe szkoły zawodowe mają ważną rolę do spełnienia jako ośrodki kulturotwórcze dla miejscowych społeczności. Zwrócił jednak uwagę na konieczność przestrzegania jakości w procesie kształcenia. Wyraził ponadto wątpliwości, czy tego typu szkoły powinny prowadzić studia podyplomowe.

Jak stwierdził marszałek województwa podkarpackiego Bogdan Rzońca, skoro polityka regionalna jest domeną województw, to samorządy także powinny mieć wpływ na działające w ich regionach wyższe szkoły zawodowe.

W przeprowadzonej debacie wzięli udział ponadto rektorzy państwowych wyższych szkół zawodowych oraz przedstawiciele Komisji Akredytacyjnej Wyższego Szkolnictwa Zawodowego.

Na Podkarpaciu, gdzie obradowała Komisja Nauki i Edukacji Narodowej, działają już dwie państwowe wyższe szkoły zawodowe - w Krośnie i Jarosławiu. Od najbliższego roku akademickiego dołączą do nich uczelnie w Sanoku, Przemyślu i Tarnobrzegu.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Obrony Narodowej rozpatrzyła ustawę o wykonywaniu Konwencji o zakazie prowadzenia badań, produkcji, składowania i użycia broni chemicznej oraz o zniszczeniu jej zapasów.

Omawiana ustawę przedstawił wiceminister spraw zagranicznych Stefan Meller. W posiedzeniu uczestniczyli ponadto przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zapoznano się również z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W dyskusji ustawa sejmowa nie wzbudziła kontrowersji i w głosowaniu senatorowie postanowili zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Stanowisko Komisji Obrony Narodowej przedstawi Izbie senator Andrzej Ostoja-Owsiany.

17 maja 2001 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej debatowała nad rolą parlamentów narodowych w przyszłym porządku konstytucyjnym Unii Europejskiej w związku z ponicejską Deklaracją o przyszłości Unii Europejskiej.

Otwierając posiedzenie, przewodniczący komisji senator Krzysztof Majka przypomniał, że deklaracja wzywa do podjęcia jak najszerzej zakrojonej debaty na temat przyszłości UE. Wnioski z tej debaty zostaną podsumowane na Konferencji Międzyrządowej Unii Europejskiej w roku 2004.

Senator K. Majka stwierdził, że posiedzenie ma charakter konsultacyjny przed XXIV Konferencją do spraw Wspólnotowych i Europejskich Parlamentu Unii Europejskiej, tzw. COSAC, która odbędzie się w Sztokholmie 21 maja br. W opinii senatora, polskie stanowisko powinno wychodzić z podstawowego założenia konieczności ulepszenia i trwałego zagwarantowania demokratycznej legitymacji i przejrzystości Unii oraz jej instytucji celem przybliżenia ich obywatelom państw członkowskich a także i państw kandydujących. Uwzględnić jednak musi ono także potrzebę usprawnienia procesu decyzyjnego w Unii Europejskiej tak, by mogła ona jak najefektywniej funkcjonować w wymiarze wewnętrznym oraz jak najlepiej konkurować w środowisku międzynarodowym.

W stanowisku na temat roli parlamentów narodowych w Unii Europejskiej powinny znaleźć się odpowiedzi na następujące pytania: Jaką rolę w ewentualnej konwencji powołanej na wzór tej, która opracowała projekt Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, powinny odgrywać parlamenty narodowe? W jaki sposób powinny być ukształtowane relacje pomiędzy parlamentami narodowymi a Parlamentem Europejskim? Czy należy optować za wzmocnieniem roli konferencji COSAC, czy też dążyć do powołania drugiej, obok Parlamentu Europejskiego, Izby Parlamentarnej? W wypadku powołania drugiej izby jaki miałby być jej skład? Czy poza współpracą Komisji Parlamentów Narodowych w ramach COSAC należy promować też współpracę innych komisji tych parlamentów, jak chociażby Komisji Spraw Zagranicznych, Komisji Obrony czy Komisji Ochrony Środowiska. Jaka powinna być rola parlamentów narodowych w kształtowaniu wspólnej polityki zagranicznej bezpieczeństwa Unii Europejskiej? Wreszcie, jaką rolę w instytucjonalnej architekturze Unii Europejskiej odgrywać powinny senaty europejskie z ich specyfiką w wymiarze ustrojowym i historycznym.

Podczas posiedzenia Andreas Mauerer, wykładowca na uniwersytetach w Kolonii i Osnabrück, ekspert grupy roboczej XXIV konferencji COSAC, mówił o problemach demokracji w Unii Europejskiej w perspektywie historycznej oraz poszerzenia Unii. Jego wystąpienie dotyczyło także roli parlamentów narodowych w przyszłej strukturze Unii Europejskiej w perspektywie poszerzenia Unii oraz konferencji międzyrządowej w 2004 r.

Hans Hegeland, doradca przewodniczącego XXIV konferencji COSAC omówił rezultaty pracy grupy roboczej XXIV konferencji z uwzględnieniem raportu tymczasowego oraz projektu opinii konferencji na temat roli parlamentów narodowych w UE. Przedstawił ponadto szwedzki punkt widzenia na rolę parlamentów narodowych w perspektywie poszerzenia Unii oraz konferencji międzyrządowej w 2004 r. O belgijskim spojrzeniu na te zagadnienia mówił podczas posiedzenia Robert Myttenaere, zastępca sekretarza generalnego Izby Reprezentantów Belgii.

Podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senatorowie wysłuchali również eksperta prof. Jana Barcza z Uniwersytetu Opolskiego.

22 maja 2001 r.

W Kosewie odbyło się posiedzenie wyjazdowe Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi poświęcone hodowli daniela jako produktu ekologicznego wolnego od BSE.

Senatorowie zwiedzili stację badawczą Instytutu Parazytologii Polskiej Akademii Nauk, gdzie hoduje się daniele, jelenie i muflony. Wysłuchano także informacji na temat prowadzenia hodowli zwierząt jeleniowatych oraz jej uwarunkowań prawnych.

W posiedzeniu uczestniczył prezes Związku Hodowców Jeleniowatych Wojciech Piotrowski.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Nauki i Edukacji Narodowej przystąpiła do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Senatorowie wysłuchali przedstawicieli Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Łączności.

Nowelizacja sejmowa zmierza do objęcia zerową stawką podatku VAT usług polegających na drukowaniu książek, broszur oraz czasopism specjalistycznych. Ponadto umożliwia ona zastosowanie stawki 3% do importu i sprzedaży sprzętu komputerowego przeznaczonego dla szkół i przedszkoli. Kolejnym celem ustawy jest zwolnienie z podatku usług polegających na połączeniach z Internetem świadczonych dla placówek oświatowych, szkół wyższych oraz wyższych szkół zawodowych, a także umożliwienie zastosowania stawki 7% dla usług teleinformatycznych.

Kolejne posiedzenie Komisji Nauki i Edukacji Narodowej w sprawie rozpatrywanej nowelizacji sejmowej odbędzie się 24 maja br.

23 maja 2001 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych. Senatorowie wysłuchali przedstawicieli Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zapoznali się ponadto z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W dyskusji rozpatrywana ustawa nie wzbudziła kontrowersji i w głosowaniu senatorowie postanowili zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Stanowisko komisji zarekomenduje Izbie senator Janina Sagatowska.

W drugim punkcie porządku dziennego Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne.

Senatorowie zapoznali się ze stanowiskiem rządu, który reprezentowało Ministerstwo Finansów, oraz z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Nowelizacja sejmowa zmierza do zwiększenia zakresu możliwości i skuteczności Krajowego Funduszu Poręczeń Kredytowych, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Fundusz będzie mógł udzielać poręczeń kredytów i pożyczek nie tylko na finansowanie inwestycji, ale też m.in. na zakup towarów handlowych, tworzenie nowych miejsc pracy oraz finansowanie kontraktów eksportowych realizowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa.

Komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 6 poprawek do nowelizacji sejmowej. Ich przyjęcie zarekomenduje senator Wojciech Kruk.

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej przystąpiono również do omawiania ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Rozpatrzenie tego punktu przełożono na 24 maja br.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Nadzwyczajna Legislacji Europejskiej omawiała ustawę o organizmach genetycznie zmodyfikowanych.

Senatorowie wysłuchali wiceministra środowiska Janusza Radziejowskiego, zapoznali się ponadto z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Celem opiniowanej ustawy jest dostosowanie polskiego prawa do ustawodawstwa unijnego w zakresie stworzenia kompleksowego systemu bezpieczeństwa biologicznego oraz ochrony środowiska i zdrowia ludzi w związku ze stosowaniem produktów inżynierii genetycznej. W tym celu ustawa harmonizuje nasze ustawodawstwo z szeregiem dyrektyw i rozporządzeń obowiązujących w Unii Europejskiej.

W wyniku głosowania Komisja Nadzwyczajna Legislacji Europejskiej postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie poprawek do ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora Marka Waszkowiaka.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o dopłatach do oprocentowania niektórych kredytów bankowych.

W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Związku Banków Polskich oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zapoznano się ponadto z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W dyskusji rozpatrywana ustawa sejmowa nie wywołała kontrowersji i postanowiono zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę wybrano senatora Jana Chodkowskiego.

24 maja 2001 r.

Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Łączności. Zapoznano się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W dyskusji propozycje wprowadzenia poprawek do omawianej ustawy zgłosił senator Wojciech Kruk. W głosowaniu uzyskały one akceptację komisji i zostaną przedstawione Senatowi. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora W. Kruka.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Nauki i Edukacji Narodowej zakończyła rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. W przyjętym stanowisku komisja zaproponowała Senatowi wprowadzenie 8 poprawek o charakterze porządkującym, zmierzających do koherencji przepisów nowelizacji z innymi zapisami ustawowymi i nie modyfikujących intencji ustawodawcy. Na sprawozdawcę wybrano senatora Bohdana Tomaszka.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o zamówieniach publicznych.

Założenia ustawy, która była projektem rządowym, szczegółowo omówił prezes Urzędu Zamówień Publicznych Marian Lemke. Wysłuchano również posła sprawozdawcy Zdzisława Kałamagi i zapoznano się z uwagami wiceprezesa Najwyższej Izby Kontroli Jacka Uczkiewicza. Ponadto wysłuchano opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Nowelizacja zmierza przede wszystkim do dostosowania polskiego prawa w zakresie zamówień publicznych do regulacji UE. Zwiększa m.in. liczbę podmiotów, które będą się musiały stosować do zapisów o zamówieniach publicznych. W ustawie przewidziano, że będzie ona miała zastosowanie także do zamówień, które przynajmniej w 50% są finansowane ze środków publicznych. Projektowana nowelizacja zakłada wyłączenie zamówień publicznych o wartości szacunkowej do 3000 euro spod działania ustawy. Ponadto założono, że preferencje dla krajowych firm zostaną zniesione dopiero po wstąpieniu Polski do UE.

Nowelizacja wprowadza ponadto zakaz dzielenia zamówienia na części oraz zaniżania wartości w celu uniknięcia zapisów ustawy.

Przyjęte przez Sejm zapisy mają sprzyjać małym i średnim firmom poprzez zmniejszenie wadium (około 0,5-3% zamówienia). Małym firmom przyznano prawo zrzeszania się i wspólnego składania oferty.

Ostatecznie Komisja Nadzwyczajna Legislacji Europejskiej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 12 poprawek do omawianej nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych. Stanowisko komisji przedstawi Izbie senator Genowefa Ferenc.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska rozpatrywano ustawę o organizmach genetycznie zmodyfikowanych.

Senatorowie wysłuchali opinii wiceministra środowiska Janusza Radziejowskiego i dr. Wiesława Podymy z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Zapoznali się ponadto z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W przyjętym stanowisku komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 17 poprawek. Stanowisko komisji zarekomenduje Izbie senator Janusz Okrzesik.

25 maja 2001 r.

W Pułtusku odbyło się posiedzenie wyjazdowe Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. Posiedzenie poświecone było rozpatrzeniu uchwał i rezolucji II Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy.

W debacie nad dokumentami wypracowanymi przez zjazd wzięli także udział: prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" Andrzej Stelamchowski, szef Kancelarii Senatu minister Bogdan Skwarka oraz dyrektor Departamentu Polonii w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Wojciech Tyciński.

W wyniku dyskusji komisja postanowiła przygotować stanowisko, w którym ustosunkuje się do wyników zjazdu i jego uchwał, a następnie przesłać ten dokument do prezesów polonijnych stowarzyszeń kontynentalnych oraz krajowych instytucji zajmujących się sprawami Polonii.

Ponadto Komisja Spraw Emigracji i Polaków za Granicą rozpatrzyła pismo Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich z 9 maja br. dotyczące wniosku senator Anny Boguckiej -Skowrońskiej.

Komisja uznała, że w swojej pracy działa na rzecz Polonii i Polaków spoza kraju dla utrzymywania więzi z rodakami na świecie, ich sytuacji prawnej, inicjuje i koordynuje współpracę środowisk polonijnych z krajem i pomiędzy organizacjami, podejmuje niezbędne działania dla ochrony polskiej kultury i historii za granicą, a także opiniuje dla Prezydium Senatu plan i wykonanie zadań zleconych przez Prezydium Senatu w zakresie opieki nad Polonia i Polakami za granicą. Nie jest natomiast w żadnym razie komisją śledczą, która bada konflikty czy rzekome nieprawidłowości dotyczące gospodarowania środkami polonijnymi Kancelarii Senatu, a tym bardziej nie przeprowadza kontroli w tym zakresie. Instytucją powołaną do tych czynności jest m. in. Najwyższa Izba Kontroli, która dokonuje stosownych kontroli finansowych w zakresie zlecania przez Kancelarię Senatu zadań innym jednostkom, także Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska", oraz realizacji tych zadań, i wydaje coroczne raporty pokontrolne.

Komisja w swoich ocenach planu i wykonania zadań państwowych w zakresie opieki nad Polonią i Polakami za granicą zlecanych przez Prezydium Senatu jednostkom nie zaliczanym do sektora finansów publicznych, a więc i Stowarzyszeniu "Wspólnota Polska", opiera się na wynikach corocznych wnikliwych kontroli przeprowadzanych przez NIK, także tegorocznej, która sprawdzając wszystkie umowy zawarte przez Kancelarie Senatu, a dotyczące realizacji zadań, nie wykazała żadnych nadużyć w tym zakresie.

W związku z tym komisja stoi na stanowisku, iż sprawa wypowiedzi senatorów Ryszarda Jarzembowskiego, Doroty Kempki i Ryszarda Sławińskiego o rzekomych nadużyciach finansowych Kancelarii Senatu i Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" oraz ustalenia, czy te wypowiedzi stanowią zachowanie nie licujące z godnością senatora, rozpatrzyć winna Komisja Regulaminowa i Spraw Senatorskich, opierając się na wynikach kontroli organu powołanego do takiej kontroli. Pismo w tej sprawie przekazano marszałek Senatu Alicji Grześkowiak.

29 maja 2001 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Nauki i Edukacji Narodowej jednogłośnie i bez zastrzeżeń przyjęła ustawę o ustanowieniu programu wieloletniego "Budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego".

Ustawa sejmowa zakłada, że Uniwersytet Jagielloński w latach 2001- 2010 otrzyma na rozbudowę 600 mln złotych z budżetu państwa. Będzie to największa inwestycja szkolnictwa wyższego w Polsce w ostatnich latach. Już w tym roku przeznaczono na nią 48 mln zł.

W ciągu 10 lat powstanie Kampus 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego o podobnej powierzchni, jaką zajmuje obecnie cały uniwersytet. Znajdą tam pomieszczenie wydziały przyrodnicze oraz matematyki, fizyki i chemii, a także zarządzania i stosunków międzynarodowych. Budowa kampusu umożliwi zwiększenie liczby studentów UJ o 10 tys.

Kampus UJ będzie częścią dużego centrum naukowego, w którym znajdą się także nowe obiekty PAN i Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

W dyskusji senatorowie z zadowoleniem przyjęli wyjaśnienie MEN, że finansowanie rozbudowy Uniwersytetu Jagiellońskiego nie uszczupli funduszy przewidzianych na inwestycje w innych uczelniach.

Sprawozdanie Komisji Nauki i Edukacji Narodowej w sprawie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Budowa Kampusu 600-lecia Odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego" przedstawi Izbie senator Krzysztof Lipiec.

30 maja 2001 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Rodziny i Polityki Społecznej rozpatrywała łącznie ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawę o dodatkach mieszkaniowych.

Senatorowie wysłuchali wyjaśnień prezesa i wiceprezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Piotra Mynca i Ewy Bończak-Kucharczyk. Zapoznali się też z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Poseł sprawozdawca Marcin Zawiła przedstawił najważniejsze aspekty omawianych ustaw w kontekście prac sejmowych. W swoim wystąpieniu poseł zwrócił uwagę na zapisy, które wywołały największe kontrowersje, m.in. rozszerzenie katalogu osób, którym przysługiwałby lokal socjalny, o obłożnie chorych i bezrobotnych. W wyniku sejmowych prac powstał pewien paradoks. Ustawa o ochronie lokatorów zakłada, że wysokość czynszu powinna zmierzać do tego, by zrównoważyć pożytki, jakie powinien osiągać właściciel. Zakłada się, ze minimalny roczny czynsz powinien wynosić 3% wartości odtworzeniowej lokalu, a docelowo powinien osiągnąć 4,5% w 2004 r. Dotyczy to lokali w budynkach stanowiących własność osób fizycznych i nie odnosi do budynków komunalnych. Ustawa o dodatkach mieszkaniowych stanowi, ze jeżeli czynsz będzie podnoszony nadmiernie, wówczas gminy nie mogą liczyć na podnoszenie subwencji na pokrycie dodatków mieszkaniowych.

W dyskusji senatorowie uznali, ze materia rozpatrywanych ustaw sejmowych jest na tyle skomplikowana, że wymaga dłuższej analizy. Kolejne posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 5 czerwca br.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywała ustawę o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz ustawę o dodatkach mieszkaniowych.

Senatorowie wysłuchali prezesa i wiceprezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Piotra Mynca i Ewę Bończak-Kucharczyk. Zapoznali się z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W wyniku głosowań komisja zaproponowała wprowadzenie poprawek do rozpatrywanych ustaw. Do obu stanowisk zgłoszono po dwa wnioski mniejszości.

Sprawozdanie komisji w sprawie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego przedstawi senator Mieczysław Janowski, w sprawie ustawy o dodatkach mieszkaniowych - Tadeusz Kopacz.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment