Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


KOMUNIKATY

18 listopada br. przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Krystyna Czuba spotkała się z przedstawicielkami Katolickiego Związku Kobiet Niemiec. W skład delegacji niemieckiej wchodziły: Magdalene Bogner, Anna Kapol, Maria Moors, Margaret Papenheim i Anette Rieks. W spotkaniu wzięły także udział przedstawicielki Polskiego Związku Kobiet: Maria Adamska-Kolupa, Maria Pura, Jolanta Radecka, Maria Wilczek, Maria Wołochowicz i Marta Wójcik oraz asystentka senator K. Czuby Emilia Błaszak. Ponadto w spotkaniu uczestniczyła poseł Ewa Tomaszewska.

Głównym motywem przeprowadzonej dyskusji była wymiana poglądów i opinii na temat sytuacji kobiet w Polsce po ostatnich wyborach parlamentarnych.

Senator K. Czuba zwróciła uwagę na jednostronny charakter informacji i opinii zamieszczanych w prasie niemieckiej na temat kultury polskiej oraz prezentowanego tam wizerunku polskiego społeczeństwa.

Senator K. Czuba zaapelowała do przedstawicielek KFD o pomoc w przekazywaniu Niemcom rzetelnych informacji o Polsce.

Członkinie Katolickiego Związku Kobiet Niemiec poruszyły w rozmowie problem polskich kobiet uprowadzanych do Niemiec i zmuszanych tam do nierządu. Jednocześnie zadeklarowały pomoc w przeciwdziałaniu temu zjawisku. Delegacja niemiecka interesowała się również programem AWS w kontekście sytuacji polskich kobiet i deklarowanej tam polityki prorodzinnej.

Na zakończenie spotkania wyrażono wolę dalszej współpracy i wymiany opinii w zakresie problematyki społeczno-kulturalnej.

* * *

22 listopada br. w Galerii Jana Pawła II w Warszawie odbyła się promocja książki senatora Wiesława Chrzanowskiego pt. "Pół wieku polityki, czyli rzecz o obronie czynnej". Książka jest opowieścią o tworzeniu polityki przez polską prawicę w latach 1939-1989 na podstawie życia i działalności prof. W. Chrzanowskiego.

Podczas promocji głos w dyskusji nad książką zabrali m.in. senator Władysław Bartoszewski, minister Wiesław Walendziak, poseł Stefan Niesiołowski i ksiądz biskup Alojzy Orszulik.

Senator W. Chrzanowski powiedział, że myśląc o politykach, ministrach, których wychował, odnosi się do nich jak kwoka, która patrzy z obawą na swoje potomstwo, wypływające na szerokie wody polityki.

* * *

W dniach 24-25 listopada br. w Strasburgu odbyło się seminarium "Spójność i poszerzenie". Polskę, a zarazem Radę Europy, reprezentował senator Leon Kieres.

W seminarium, zorganizowanym przez Parlament Europejski, Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy oraz unijny Komitet Regionów, wzięli udział przedstawiciele najważniejszych europejskich organizacji regionalnych.

Strasburskie seminarium poświęcone było sprawie rozszerzenia Unii Europejskiej o kraje Europy Środkowej i Wschodniej i miało stworzyć przedstawicielom władz lokalnych i regionalnych, zwłaszcza z tego regionu, okazję do przekazania opinii i uwag co do kryteriów wdrażania i politycznych konsekwencji powiększania Unii Europejskiej. Podstawą dyskusji i głównym dokumentem roboczym była "Agenda 2000" - stworzone przez UE opracowanie definiujące zamierzenia Unii po roku 1999 i określające warunki przyjęcia nowych członków.

Podczas seminarium senator L. Kieres, przewodniczący Sejmiku Samorządowego we Wrocławiu, a zarazem wiceprezydent Izby Regionów Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy, mówił o trudnościach, jakie czekają polskich negocjatorów przed przystąpieniem Polski do Unii. Są one, zdaniem senatora, związane z nieustalonymi jeszcze do końca zmianami w obrębie samej wspólnoty. Senator poruszył też kwestie spójności społeczno-gospodarczej, wspólnej polityki rolnej oraz planowania finansów na lata 2000-2006.

* * *

28 listopada br. w Sejmie pod patronatem marszałka Sejmu Macieja Płażyńskiego odbyła się konferencja samorządowa pt. "Dalsza decentralizacja spraw i finansów publicznych". Celem konferencji była wymiana poglądów na temat priorytetów legislacyjnych samorządów miast i gmin między posłami i senatorami a przedstawicielami czterech ogólnopolskich organizacji samorządowych: Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich RP, Unii Miasteczek Polskich i Unii Metropolii Polskich.

W spotkaniu wzięli udział marszałek Sejmu M. Płażyński, marszałek Senatu Alicja Grześkowiak, premier Jerzy Buzek oraz przewodniczący komisji samorządowych Sejmu i Senatu poseł Irena Lipowicz i senator Mieczysław Janowski.

W dyskusji większość samorządowców i parlamentarzystów opowiedziała się za szybką reformą powiatową i wojewódzką.

Odmiennego zdania byli tylko przedstawiciele PSL, które nie popiera powiatów i proponuje przeprowadzenie w tej sprawie referendum.

Podczas konferencji premier J. Buzek zapowiedział, że projekty ustaw dotyczących reformy samorządowej (wraz z propozycjami nowego podziału administracyjnego) trafią do Sejmu przed końcem br. Zdaniem premiera, decyzje powinny zapaść na początku roku przyszłego, by w 1998 r. możliwe było przeprowadzenie wyborów gminnych i powiatowych. Za szybkim przeprowadzeniem reformy opowiedzieli się przedstawiciele klubów AWS i UW oraz szefowie komisji obu izb parlamentu zajmujących się problematyką samorządu i administracji.

Sprawa reformy "dojrzewała przez cztery lata. Przekonanie, że jest konieczna, jest dość powszechne. Nie powinniśmy wracać do punktu wyjścia" - skomentował propozycję PSL premier J. Buzek.

Zdaniem przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Unii Wolności posła Tadeusza Syryjczyka, decyzja o kształcie powiatów i województw powinna zapaść w pierwszym miesiącu przyszłego roku, "w przeciwnym razie nie zapadnie nigdy", ponieważ zwyciężą tendencje do utrzymania status quo.

Poparcie dla reformy zapowiedział także wiceprzewodniczący sejmowej komisji samorządowej poseł Krzysztof Janik, reprezentujący SLD. Poseł K. Janik, który cieszył się z determinacji i entuzjazmu premiera i nowej koalicji, przestrzegał jednak, że reforma będzie dotyczyć 40 milionów obywateli, a zaległości "nie da się nadgonić manifestacyjną ekstazą". Zachęcał do refleksji, słuchania opinii publicznej i zadbania o tych, którym reforma odbierze przywileje (np. mieszkańców miast, które stracą status wojewódzki).

Zapowiedzianą reformę poparli też przedstawiciele 4 ogólnopolskich organizacji samorządowych: Unii Metropolii, Związku Miast Polskich, Unii Miasteczek i Związku Gmin Wiejskich. Od przyjętego przez nich wspólnego stanowiska zdystansował się przewodniczący Krajowego Sejmiku Samorządu Terytorialnego senator A. Struzik. Przypomniał, że KSST jest za dwuszczeblowym podziałem administracyjnym, a przeciw powiatom i dużym województwom. Ostrzegając przed "nieprzemyślanymi eksperymentami", A. Struzik zapowiedział, że PSL, które również sprzeciwia się trójszczeblowemu podziałowi, będzie zbierać podpisy pod projektem referendum w sprawie powiatów.

Uczestnicy spotkania nie zajęli jednoznacznego stanowiska w sprawie pożądanego terminu wyborów do władz samorządowych poszczególnych szczebli ani preferowanej liczby powiatów i województw. AWS, UW i SLD starannie unikają odpowiedzi na to pytanie - zauważył jeden z samorządowców.

* * *

28 listopada br. w siedzibie dziennika "Rzeczpospolita" wręczono nagrodę im. Andrzeja Bączkowskiego. Otrzymał ją Bogdan Zdrojewski, prezydent Wrocławia i senator RP "za skuteczne zorganizowanie mieszkańców Wrocławia do obrony miasta przed powodzią".

Odczytany przez Lesława Pagę werdykt Kapituły Nagrody głosi, że w ciągu siedmiu lat sprawowania swojego urzędu B. Zdrojewski jako prezydent był wzorem służby publicznej i dobrze zasłużył się swemu miastu. W trakcie tegorocznej klęski powodzi prezydent Zdrojewski wykazał się nie tylko poświęceniem, ale też umiejętnościami organizacyjnymi i wolą rozwiązywania problemów. Zaraz po przejściu fali powodziowej zorganizował sprawną odbudowę zniszczonych części miasta. Kapituła podkreśliła, że nie było to jednorazowe działanie, ale efekt kilku lat pracy, dzięki którym urząd prezydenta miasta mógł stać się ośrodkiem szybkich, skutecznych działań w czasie kryzysu. Kapituła uznała, że Zdrojewski kieruje się w działaniu ideałami, którymi kierował się w swojej pracy także minister A. Bączkowski.

"Odbieram tę nagrodę indywidualnie, ale cały zespół, którym kieruję jest jej udziałowcem" - powiedział senator B. Zdrojewski. Dodał, że walka z powodzią, która uzasadniła przyznanie tej nagrody, jest przykrym doświadczeniem, ale wytworzyła także pozytywny mechanizm społecznej solidarności. Wyraził nadzieję, że ta nagroda przyczyni się do zmiany sposobu myślenia urzędników, którzy będą chcieli integrować lokalną społeczność.

Senator B. Zdrojewski podkreślił, że stara się w katastrofie powodzi dostrzegać także efekt pozytywny w tym sensie, że dotknęła ona obszarów Wrocławia, które czekały na inwestycje. Teraz powódź przyspieszy decyzję o inwestowaniu w tych rejonach. Po drugie, powódź wytwarza potrzeby budowlane, a budownictwo jest czynnikiem nakręcającym koniunkturę gospodarczą. Wrocław potrzebuje zewnętrznych środków finansowych. Będą to dotacje z Banku Światowego i pożyczki z EBOiR. Przy właściwym ich wykorzystaniu jest szansa, że miasto obroni się przed negatywnymi skutkami powodzi.

Nagroda im. Bączkowskiego, zmarłego przed rokiem ministra pracy, działacza "Solidarności", będzie wręczana od tej pory co roku. Uhonorowana może nią zostać osoba, która wyróżni się w rozwiązywaniu problemów społecznych na drodze negocjacji, kieruje się wolą porozumienia, jest wzorem służby publicznej.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment