Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


WYMIANA MIĘDZYNARODOWA

19 stycznia br. w Lille odbyła się uroczysta inauguracja "Roku Polski", połączona z obchodami 75. rocznicy utworzenia w Lille Konsulatu Generalnego RP.

Z tej okazji w Operze w Lille odbyła się uroczysta gala. W uroczystościach wziął udział wicemarszałek Andrzej Chronowski, a także były prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, minister kultury i sztuki Joanna Wnuk-Nazarowa, ambasador RP we Francji Stefan Meller, wojewoda katowicki Marek Kempski, wiceprezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" poseł Paweł Łączkowski i przedstawiciel ministra spraw zagranicznych Jacek Kisielewski.

Ze strony środowisk polonijnych licznie reprezentowana była Polska Misja Katolicka z ks. prałatem Stanisławem Jeżem na czele oraz wszystkie organizacje i stowarzyszenia polonijne z regionu Nord-Pas de Calais i Champagne-Ardennes.

Ze strony francuskiej obecny był prefekt regionu Nord-Pas de Calais p. Alain Ohrel, przedstawiciel Rady Generalnej Departamentu Nord, przedstawiciel senatora-mera Lille, Rady Regionalnej, okręgu wojskowego i żandarmerii oraz korpusu konsularnego w Lille.

Podczas pobytu w Lille polską delegację przyjął prefekt regionu Alain Ohrel, który podkreślał bardzo aktywną działalność Konsulatu Generalnego RP, przyczyniającą się do upowszechniania wiedzy o Polsce, jej kulturze, dorobku historycznym i aktualnych osiągnięciach, do podnoszenia znaczenia środowisk polskich w tym regionie oraz ich integrowania wzajemnego, a także ze środowiskami francuskimi.

Konsul generalny RP Jerzy Drożdż, inicjator obchodów, przedstawił cele organizacji "Roku Polski". Mówił również o potrzebie promowania Polski w związku z planowanym wejściem naszego kraju do Unii Europejskiej i NATO.

Głos zabrał także Bernard Schaeffer, sekretarz generalny Korpusu Konsularnego w Lille, który przedstawił historię wszystkich konsulatów, jakie funkcjonowały w tym regionie od początku wieku. Konsulat RP - jego zdaniem - jest jednym z najstarszych i najbardziej aktywnych.

Wojewoda katowicki Marek Kempski wręczył odznaczenia Francuzom najbardziej zasłużonym dla rozwoju współpracy między regionami katowickim i Nord-Pas de Calais.

* * *

20 stycznia br. wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski przyjął przebywającego z oficjalną wizytą w Polsce premiera Hiszpanii Jose Maria Anzara.

Podczas spotkania wicemarszałek przypomniał, że narody Polski i Hiszpanii cenią te same wartości i kierują się podobnymi zasadami, wybrały też ten sam kierunek rozwoju politycznego i gospodarczego.

Polska - jak stwierdził wicemarszałek T. Rzemykowski - zabiega o dobre stosunki z sąsiadami, a także innymi państwami. Chce być członkiem NATO i Unii Europejskiej. Wydarzenia 1997 roku potwierdzają, iż osiągnięcie tych celów jest możliwe. Polska stara się pozyskać przyjaciół dla swojej idei i ma nadzieje, że jednym z nich będzie Hiszpania.

Premier J. M. Aznar zapewnił, że popiera aspiracje Polski. Hiszpania jest otwarta na wszelką współpracę. Jak podkreślił, ważnym elementem tej współpracy powinny być kontakty senatów obu państw.

* * *

W dniach 16-21 stycznia br. marszałek Alicja Grześkowiak złożyła roboczą wizytę w Rzymie.

16 stycznia, po przylocie do Rzymu, marszałek odbyła dwa spotkania z Polakami mieszkającymi we Włoszech, jedno w szkole polskiej.

W drugim dniu wizyty marszałek A. Grześkowiak spotkała się z przewodniczącym Senatu Włoch Nicola Mancino. W trakcie spotkania poruszono kwestie związane z reformą państwa we Włoszech i w Polsce. Jak stwierdziła marszałek A. Grześkowiak, w czasie rozmowy z marszałkiem Senatu Włoch okazało się, ze Włosi mają ten sam problem, chcą bowiem zlikwidować kilka spośród obecnych 20 regionów i powiększyć ich rozmiary. Prawdopodobnie jednak ten zamysł się nie uda z uwagi na przyzwyczajenia ludzi. Może się natomiast udać decentralizacja uprawnień, od czego - w opinii marszałek - powinniśmy zacząć również w Polsce. Powinniśmy przede wszystkim określić, jakie kompetencje władzy centralnej można przekazać niżej. Zdaniem marszałka Senatu Włoch N. Mancino, w kompetencjach administracji centralnej powinny pozostać tylko te, które dotyczą racji stanu.

19 stycznia marszałek A. Grześkowiak została przyjęta na audiencji specjalnej przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Podczas audiencji marszałek powiedziała, że przybyła do Watykanu, by jako szef polskiego Senatu oddać cześć Ojcu Świętemu oraz zapewnić, że Senat będzie starał się nie uchybić w pracy i służyć tym wartościom, które są tak ważne dla człowieka i bez których niemożliwy jest ład moralny.

Marszałek zapewniła Ojca Świętego, że w najbliższych dniach w Senacie będzie podjęta sprawa konkordatu między RP i Stolicą Apostolską i że wynik tej debaty jest w zasadzie przesądzony, ponieważ komisje senackie proponują przyjęcie bez poprawek ustawy upoważniającej prezydenta do ratyfikacji tej umowy.

20 stycznia br. marszałek A. Grześkowiak wzięła udział w całodniowych obradach Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II. Było ono poświęcone ustaleniu budżetu i omówieniu zadań merytorycznych fundacji, która obejmuje promocję kultury chrześcijańskiej, działalność Domu Polskiego w Rzymie oraz pomoc studentom ze Wschodu.

* * *

W dniach 20-21 stycznia br. w Brukseli odbyło się VIII posiedzenie Parlamentarnej Komisji Wspólnej Rzeczypospolitej Polskiej i Unii Europejskiej.

Ze strony polskiej w posiedzeniu uczestniczyli: poseł Tadeusz Mazowiecki - przewodniczący delegacji (współprzewodniczący Komisji Wspólnej), senator Krzysztof Majka, poseł Jerzy Jaskiernia, senator Władysław Bartoszewski, poseł Zbigniew Chrzanowski, senator Adam Glapiński, poseł Piotr Ikonowicz, posłanka Janina Kraus, senator Zbigniew Kulak, poseł Józef Oleksy, poseł Jerzy Osiatyński, posłanka Maria Smereczyńska, poseł Bernard Szweda.

Delegacji ze strony UE przewodniczyła Urusla Stenzel (współprzewodnicząca Komisji Wspólnej).

W rozmowach wziął także udział - na zaproszenie Komisji Wspólnej - przewodniczący Komitetu Integracji Europejskiej Ryszard Czarnecki (jako reprezentant rządu RP).

Głównym tematem posiedzenia były przygotowania Polski do członkostwa w UE i Unii na przyjęcie Polski i innych krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Wiele uwagi poświęcono partnerstwu dla członkostwa między UE a Polską i kwestii opracowania odpowiednich dokumentów, w tym narodowego programu przejęcia przez Polskę dorobku prawnego unii poprzez budowę struktur administracyjnych i szkolenie urzędników.

Poruszono także m.in. sprawy związane z restrukturyzacją przemysłu ciężkiego w Polsce, polityką rolną, pracą polskich służb celnych, normami żywnościowymi, stanem wzajemnych stosunków handlowych oraz ochroną środowiska naturalnego.

Rozmawiano również o nominacji przez rząd RP głównego negocjatora na rozmowy z UE.

W wyniku obrad przyjęto dokument: "Deklaracja i zalecenia".

* * *

22 stycznia br. wizytę w Senacie złożył sekretarz generalny NATO Javier Solana. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu udział wzięli również wicemarszałkowie Andrzej Chronowski i Tadeusz Rzemykowski, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Władysław Bartoszewski oraz przewodniczący Komisji Obrony Narodowej senator Stefan Jurczak.

Podczas spotkania marszałek A. Grześkowiak zapewniła sekretarza generalnego, że wolą polskiego społeczeństwa jest przystąpienie Polski do struktur NATO.

Senator W. Bartoszewski podkreślił, że obecnie prace nad przystąpieniem Polski do sojuszu kontynuują ci, którzy przed kilku lat ten proces zaczęli - ludzie na zachodzie znani. Senator wyraził nadzieję, że to właśnie oni ostatecznie proces integracji zakończą.

Javier Solana zapewnił, że jesteśmy blisko chwili, gdy Polska stanie się pełnoprawnym członkiem sojuszu. Jak stwierdził, struktury transatlantyckie nie będą pełne bez Polski. Ale do kwietnia 1999 roku jest jeszcze dużo do zrobienia. Pewne obowiązki ciążą także na polskim parlamencie. Jego rola to utrzymanie narodowego konsensusu wobec celu, jaką jest integracja.

* * *

27 stycznia br. wizytę w Senacie RP złożył przewodniczący Sejmu Republiki Litewskiej Vytautas Landsbergis. Litewskiego gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak; w spotkaniu uczestniczyli także wicemarszałkowie Andrzej Chronowski i Tadeusz Rzemykowski.

Podczas spotkania marszałek A. Grześkowiak przypomniała wizytę polskich parlamentarzystów w oblężonym jeszcze Wilnie w 1991 roku, zapewniła również przewodniczącego litewskiego Sejmu, że tak jak wówczas Polska popierała dążenia Litwy do wolności, tak i teraz będzie wspierać starania o jej integrację ze strukturami europejskimi.

Marszałek A. Grześkowiak wyraziła żal, że w Zgromadzeniu Poselskim Sejmu RP i Sejmu RL nie biorą udziału senatorowie. Jak stwierdziła, dobrze byłoby zastąpić obecną strukturę zgromadzeniem parlamentów obu państw, wówczas Senat, który ma długą tradycję w polskim parlamencie, nie zostałby pominięty.

Podczas rozmowy marszałek A. Grześkowiak przypomniała również, że zgodnie ze zwyczajem Senat opiekuje się Polakami za granicą. Z tej racji marszałek wyraziła zaniepokojenie propozycjami ustawodawczymi dotyczącymi mniejszości narodowych na Litwie. Odpowiadając na pytanie Vytautasa Landsbergisa o regulację spraw mniejszości w polskim ustawodawstwie, marszałek wyjaśniła, że w Polsce Konstytucja gwarantuje prawa mniejszościom narodowym. Marszałek wyraziła także przekonanie, że nie ma spraw, których dla dobra człowieka, społeczności, nie można rozwiązać.

* * *

27 stycznia br. wizytę w Senacie RP złożył ambasador Republiki Białorusi Wiktar Burski. Gościa przyjął wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski.

W czasie spotkania ambasador zapewnił, że Białoruś jest otwarta na wszelką współpracę z Polską - parlamentarną, gospodarczą, wymianę naukową. Białoruś - jak stwierdził ambasador - chciałaby też skorzystać z polskich doświadczeń w reformowanie gospodarki.

* * *

28 stycznia br. marszałek Alicja Grześkowiak przyjęła ministra spraw zagranicznych Republiki Armenii Aleksandra Arzoumaniana. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałkowie Andrzej Chronowski i Tadeusz Rzemykowski.

Podczas spotkania marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że Polskę i Armenię łączy historia. W opinii marszałek, interesujące mogą być badania dotyczące związków i przenikania się obu kultur.

W rozmowie poruszono również problem mniejszości narodowych.

Minister A. Arzoumanian wyraził wdzięczność za to, jak w Polsce traktowane są mniejszości narodowe - w tym armeńska. Związek Polaków w Armenii liczy 200 osób i jest to grupa aktywna, jej obecność jest dostrzegana.

Minister spraw zagranicznych Armenii poinformował przedstawicieli polskiego Senatu o sytuacji politycznej i gospodarczej swojego kraju. Armenia - jak stwierdził - liczy na poparcie przez Polskę swoich starań o uzyskanie pełnoprawnego członkostwa w Radzie Europy. Minister wyraził też nadzieję, że po tegorocznym spotkaniu OBWE, któremu przewodniczy Polska, łatwiejsze staną się międzynarodowe kontakty gospodarcze Armenii.

* * *

28 stycznia br. wizytę kurtuazyjną marszałek A. Grześkowiak złożył ambasador Republiki Macedonii Petre Nakovski.

* * *

29 stycznia br. wizytę kurtuazyjną marszałek A. Grześkowiak złożył ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Christopher Owen Hume.

Tego samego dnia wizytę kurtuazyjną złożył ambasador Albanii Osman Kraja.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment