Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

W dniach 18-22 lutego br. marszałek Alicja Grześkowiak złożyła wizytę w Republice Libańskiej. W imieniu przewodniczącego libańskiego parlamentu polskiego gościa powitał deputowany Salach Harake.

19 lutego marszałek A. Grześkowiak została przyjęta przez prezydenta republiki generała E. Lahouda. Jak podkreślił prezydent, jest to pierwsza wizyta w Libanie przedstawiciela władz Polski na tak wysokim szczeblu. Prezydent zapewnił, że Libańczycy chcą budować swoje państwo w poszanowaniu praw człowieka - tego oczekuje młode pokolenie obywateli Libanu.

Marszałek doceniła wyjątkowość Libanu, w którym wyznawcy różnych religii szukają kompromisów, by godnie współistnieć. Marszałek A. Grześkowiak zaakcentowała, że Polska opowiada się za wykonaniem rezolucji ONZ w sprawie wycofania wojsk izraelskich z Libanu.

W czasie spotkania rozmówcy wyrazili nadzieję na zacieśnienie kontaktów i rozwój współpracy między Polską i Libanem.

Spotkanie z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Libanu Nabihem Berim

W godzinach popołudniowych marszałek Senatu spotkała się z przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Libanu Nabihem Berim oraz premierem, ministrem spraw zagranicznych Libanu S. Hossem.

20 lutego marszałek A. Grześkowiak złożyła wizytę w bazie UNIFIL, gdzie ponad 600 polskich żołnierzy pełni misję pokojową ONZ nad realizacją rezolucji w sprawie wycofania wojsk izraelskich z Libanu. Gościa z Polski powitał dowódca Polskiego Kontyngentu Wojskowego pułkownik Andrzej Malinowski.

W czasie spotkania z żołnierzami marszałek poinformowała o historycznej decyzji Senatu RP, jaką była ratyfikacja Traktatu Północnoatlantyckiego. Jak podkreśliła marszałek, przystąpienie do NATO jest wyzwaniem dla wszystkich Polaków, a dla żołnierzy - tym bardziej szczególnym.

Marszałek Alicja Grześkowiak zwróciła uwagę, że misje pokojowe ONZ pełnione przez polskich żołnierzy są wysoko cenione i taką też opinię ma Polski Kontyngent w ramach UNIFIL.

Jak stwierdziła marszałek, władze i społeczeństwo Libanu z wdzięcznością przyjmują obecność polskich żołnierzy. Marszałek wyraziła nadzieję, że doświadczenia zebrane przez polskich żołnierzy w tym kraju zostaną dobrze wykorzystane w ramach współpracy polskiego wojska w NATO.

Marszałek A. Grześkowiak spotkała się również z naczelnym dowódcą Sił Doraźnych ONZ w Libanie generałem majorem J. K. Konrote.

Wieczorem marszałek A. Grześkowiak uczestniczyła w koncercie muzyki Chopina w ramach 6. edycji Festiwalu AL Bustan. Każda edycja tego festiwalu jest poświęcona muzyce i sztuce innego kraju. W tym roku jest to festiwal polski. Przez pięć tygodni występują w Libanie polscy artyści, promujący naszą kulturę i sztukę. Organizatorzy imprezy chcąc zaakcentować fakt, że rok 1999 jest rokiem Chopina, tegoroczny festiwal zatytułowali "Chopin and Others". Obecność marszałek Senatu RP na koncercie chopinowskim - jak podkreślili organizatorzy - nadało polskiemu festiwalowi szczególną rangę, wzbudziło zainteresowanie Libańczyków polską kulturą i naszym krajem.

21 lutego marszałek A. Grześkowiak spotkała się z Polonią. Liban był przyjazny Polakom w czasie II wojny światowej, udzielał schronienia naszym rodakom także po zakończeniu wojny. Działająca tu od 1991 roku "Wspólnota Polska" jest jedyną organizacją polonijną w krajach arabskich. W czasie spotkania podkreślano, że przemiany w Polsce po 1989 roku uaktywniły środowisko polonijne w Libanie; pomoc w tej konsolidacji okazała też nowa ambasada. Marszałek A. Grześkowiak poinformowała o roli Senatu RP jako patrona Polonii.

W dniu zakończenia wizyty marszałek A. Grześkowiak w Libanie przewodniczący libańskiego parlamentu Nabih Berry poinformował ambasadę polską w Bejrucie o utworzeniu w Zgromadzeniu Narodowym Republiki Libańskiej Parlamentarnego Komitetu Przyjaźni z Polską. Celem Komitetu jest wymiana doświadczeń parlamentarnych, rozwijanie współpracy kulturalnej i gospodarczej, a także przyjaznych stosunków między Polską i Libanem.

* * *

19 lutego br. złożył wizytę w Senacie przewodniczący Bundestagu RFN Wolfgang Thierse. Gościa przyjęli wicemarszałkowie Andrzej Chronowski, Tadeusz Rzemykowski i Donald Tusk. Wicemarszałek A. Chronowski informując gościa o celach strategicznych Polski, jakimi są członkostwo w NATO i integracja z Unią Europejską, przypomniał, że polski parlament, za zgodą wszystkich sił politycznych, ratyfikował Traktat Północnoatlantycki.

Przystąpienie Polski do NATO - podkreślił wicemarszałek - nie oznacza, że opowiadamy się przeciw komuś. Polsce należy na dobrych stosunkach z Rosją, Ukrainą i pozostałymi sąsiadami. Dążąc do osiągnięcia drugiego strategicznego celu - powiedział wicemarszałek - Polska podjęła trud przeprowadzenia czterech ważnych reform: administracyjnej, ubezpieczeń społecznych, opieki zdrowotnej i szkolnictwa; trwa reorganizacja górnictwa, czeka nas jeszcze restrukturyzacja rolnictwa i hutnictwa. Wicemarszałek A. Chronowski podziękował za pomoc, jaką RFN okazuje Polsce w jej dążeniach.

Przewodniczący Wolfgang Thierse podkreślił, że zdaje sobie sprawę, iż jego wizyta w Polsce zbiegła się z ważnym historycznie wydarzeniem, kiedy to po raz pierwszy w tym stuleciu Polska i Niemcy stają się sojusznikami. Po dwóch wojnach rozpętanych przez Niemcy i wielu wyrządzonych krzywdach taki koniec wieku - powiedział przewodniczący Bundestagu - napawa optymizmem.

Wolfgang Thierse zapewnił, że niemiecki rząd i parlament nie widzą barier utrudniających integrację Polski z UE. Pozytywne, zdaniem przewodniczącego Bundestagu, jest to, że Polska sama wyznacza sobie termin przystąpienia do Unii i że jak wskazują rozmowy przygotowawcze, podejmowane działania rzeczywiście, krok po kroku, zbliżają Polskę do UE.

Jak stwierdził przewodniczący Bundestagu, po przystąpieniu Polski do NATO Niemcy i Polska powinny wypracować wspólną politykę wobec Ukrainy, Rosji, Białorusi, by nie dopuścić do powstania na wschodniej granicy NATO linii podziałów czy konfliktów. Naszym wspólnym zadaniem jest włączenie takich państw, jak Rosja i Ukraina, do ogólnoeuropejskiego systemu politycznego bezpieczeństwa. W czasie spotkania mówiono również o potrzebie dwustronnej współpracy, i to nie tylko polityków. Chodzi bowiem o stworzenie takich struktur i mechanizmów, które by ułatwiały kontakty obywatelom obu państw i pozwoliły zniwelować wzajemne obawy.

* * *

23 lutego br. złożyła wizytę w Senacie RP delegacja Rady Narodowej Republiki Słowackiej z przewodniczącym Jozefem Migasem. Gości przyjął wicemarszałek Andrzej Chronowski. W spotkaniu uczestniczył również senator Franciszek Bachleda-Księdzularz, przewodniczący bilateralnej Grupy Polsko-Słowackiej w polskim parlamencie.

W czasie spotkania wicemarszałek A. Chronowski podkreślił, iż Polska
z radością przyjęła deklaracje nowo wybranych władz Słowacji o podjęciu aktywnych działań, które pozwolą na włączenie Słowacji do struktur europejskich - zarówno NATO, jak i Unii Europejskiej. Wicemarszałek stwierdził, że Polska stoi na stanowisku, iż układ bezpieczeństwa w naszej części Europy, bez Słowacji, będzie niekompletny i że Polska będzie wspierać Słowaków w ich dążeniach do struktur europejskich.

Wicemarszałek A. Chronowski przypomniał, że polski parlament opowiedział się już za ratyfikacją Traktatu Północnoatlantyckiego, poinformował też o podjętych reformach, których celem jest rozwój gospodarczy i zbliżenie do standardów europejskich, co ułatwi integrację z UE.

W czasie spotkania wiele uwagi poświęcono sprawom przygranicznym, współpracy na rzecz rozwoju Euroregionu Karpaty. Obie strony podkreślały, że współpraca Polaków i Słowaków jest nie tylko partnerska, ale i przyjacielska.

Jozef Migas zaakcentował, że Słowacja jest zainteresowana współpracą z Polską, chętnie skorzysta z polskich doświadczeń i wskazówek w swoich przygotowaniach do integracji z UE i NATO, w Słowacji bowiem nie ma już dyskusji, czy łączyć się ze strukturami europejskimi, ale jak to zrobić i kiedy.

Przewodniczący słowackiej Rady Narodowej poinformował o podjętych reformach ustawodawczych i przygotowaniach do wyborów prezydenckich w maju br.

Kolejną sprawą omawianą w czasie rozmowy były prawa mniejszości. Rozmówcy zgodnie stwierdzili, że zarówno Polacy w Słowacji, jak i Słowacy w Polsce mają prawo do kultywowania narodowej tradycji, kultury i nauki ojczystego języka.

* * *

W dniach 23-24 lutego br. marszałek Alicja Grześkowiak złożyła oficjalną wizytę w Państwie Katar, na zaproszenie przewodniczącego Zgromadzenia Doradczego Kataru Muhammeda Bin Mubaraka Al-Khuleifiego. Była to pierwsza w tym kraju wizyta przedstawiciela władz polskich na tak wysokim szczeblu.

W czasie spotkania z przewodniczącym Zgromadzenia marszałek Senatu wyraziła przekonanie, że proces demokratyzacji, jaki zainicjowały władze Kataru, zostanie w pełni zrealizowany.

Spotkanie z przewodniczącym Zgromadzenia Doradczego Kataru Muhammedem Bin Mubarakiem Al-Khuleifim

Przewodniczący Zgromadzenia interesował się doświadczeniami Polski w budowaniu parlamentaryzmu i wyraził chęć współpracy z polskim parlamentem.

Muhammed Al-Khuleifi zadeklarował również chęć współpracy gospodarczej z naszym krajem.

23 lutego marszałek Alicja Grześkowiak została przyjęta przez głowę Państwa Katar - emira Hamada Bin Khhaffila Al-Thaniego, oraz premiera Kataru Abdulla Bin Khalifa Al-Thaniego.

Spotkanie z Jego Wysokością Emirem Hamadem Bin Khhaffila Al-Thanim

Rozmówcy podkreślali rolę "Solidarności" w polskich przemianach.

Emir Kataru przedstawił program demokratyzacji państwa, poinformował o wolnych wyborach do Rady Municypalnej, jakie odbędą się już 8 marca br. O wyjątkowości tych wyborów świadczy fakt, że - z inicjatywy głowy państwa - po raz pierwszy czynne i bierne prawo wyborcze będą miały kobiety.

24 lutego marszałek A. Grześkowiak spotkała się z ministrem stanu MSZ Kataru Ahmedem Abdullem Z. Mohmoudem. W czasie rozmowy omawiano możliwości współpracy, zwłaszcza gospodarczej. Minister przekazał, że strona katarska jest zainteresowana otwarciem placówki ambasady RP w stolicy Kataru - Dohi.

Marszałek A. Grześkowiak przedstawiła kierunki polityki zagranicznej Polski, jej priorytety, jakimi są wstąpienie do NATO i integracja z Unią Europejską, co - jak stwierdziła marszałek - nie oznacza, że chcemy ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do państw europejskich. Polska jest zainteresowana współpracą z Katarem w wielu dziedzinach, nie tylko gospodarczych, również takich, jak np. wymiana naukowa.

Co do ambasady polskiej w stolicy Kataru, marszałek sugerowała, by w pierwszej kolejności otworzyć przedstawicielstwo RP.

* * *

W dniach 23-27 lutego br. na zaproszenie Senatu RP przebywała w Polsce delegacja Grupy Przyjaźni Francja-Polska Senatu Republiki Francuskiej z przewodniczącym grupy senatorem Phillipem Marinim, przedstawicielem Francuzów zamieszkujących poza Francją senatorem Guyem Pennem oraz senatorami Dominique'm Leclerkiem i Robertem Denisem del Picchią.

Podczas pobytu w Polsce delegacja odbyła rozmowy z przedstawicielami parlamentu, rządu i władz regionalnych Gdańska i Krakowa. Rozmawiano z pełnomocnikiem rządu ds. negocjacji o członkostwo RP w UE Janem Kołakowskim, z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzym Stępniem, z sekretarzem stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Ewą Rewicką oraz z koordynatorem reform społecznych minister Teresą Kamińską. Delegację francuskiego Senatu przyjął również wicepremier Janusz Tomaszewski.

Odbyte rozmowy zdominowały dwa tematy: kwestia polskiego członkostwa w Unii Europejskiej oraz problemy związane z wprowadzaniem obecnie czterech reform ustrojowych w Polsce.

W opinii przewodniczącego Phillipa Mariniego, Polska powinna wstąpić do Unii Europejskiej w 2003 roku. Jego zdaniem, ważniejsze nawet od wynegocjowanych okresów przejściowych i mechanizmów przystosowawczych będą elementy psychologiczne. "Rozumiem - że większość polskiej opinii publicznej widzi obecnie w przystąpieniu do UE swój dobrze rozumiany interes".

Ale trzeba będzie zadbać o to - dodał - by było tak również w momencie podejmowania ostatecznej decyzji. Będzie to wymagało wielu wyjaśnień, dużo "przejrzystości" wszystkich instytucji publicznych. "Gdy widzę szeroki zakres reform w Polsce, odwagę, z jaką są przeprowadzane, i odwagę, z jaką je przyjmuje opinia publiczna, ufam, że tak się stanie" - stwierdził senator P. Marini.

W opinii przewodniczącego Grupy Przyjaźni Francja - Polska, sprawą nie mniejszej wagi jest reforma instytucjonalna UE. Nie można np. konserwować dotychczasowego sposobu podejmowania decyzji, np. zasady jednomyślności przy przyjmowaniu dyrektyw w sprawach podatkowych. P. Marini wyraził pogląd, że zmiany instytucjonalne w Unii będą przebiegały do końca 2000 roku. Do tego czasu będą też prawdopodobnie trwały negocjacje z krajami kandydującymi do UE, w tym z Polską.

Drugą fazą będzie konkretyzowanie zasad przystąpienia do Unii i równolegle pogłębienie reformy instytucjonalnej UE. W opinii senatora, zakończenie tych dwóch procesów może nastąpić równocześnie.

Senatorowie francuscy spotkali się również z senatorami grupy przyjaźni Polska-Francja, której przewodniczy senator August Chełkowski, oraz z przedstawicielami Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej.

Podczas spotkania francuscy goście interesowali się m.in. pracami w Senacie nad budżetem. Pytali również, czy obecnie, w okresie wprowadzania w Polsce reform, nikt nie postulował zreformowania Senatu, a także o przygotowania do wstąpienia Polski do UE oraz o konsekwencje naszego członkostwa w NATO.

Senator Władysław Bartoszewski przypomniał, że Polska była zawsze lojalnym sojusznikiem, że np. Napoleona nie odstąpiła do końca. "Taka jest już nasza tradycja, nie zawsze szczęśliwa, ale prawdziwa" - powiedział. Będąc zaś w NATO - zauważył - staniemy przed tym samym co Francja problemem: jaką rolę mają w Sojuszu odgrywać Stany Zjednoczone, a jaką Europa.

Delegacja Senatu Republiki Francuskiej spotkała się również z sekretarzem generalnym Klubu Parlamentarnego AWS posłem Kazimierzem Janiakiem. Senatorowie francuscy interesowali się głównie organizacją pracy Klubu. Między innymi ze zdziwieniem przyjęli informację, że w polskim parlamencie nie można upoważnić innego posła lub senatora do głosowania "w zastępstwie", pod nieobecność parlamentarzysty (we Francji można).

Podczas pobytu w Gdańsku delegacja francuska spotkała się prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, wicewojewodą gdańskim Krzysztofem Puszem oraz z przedstawicielami Urzędu Marszałka Województwa Pomorskiego i Sejmiku Samorządowego.

Odbyto także spotkanie z młodymi politykami Pomorzan z udziałem posła Aleksandra Halla i wiceprezesa Światowej Organizacji Młodych Jacka Bendykowskiego.

Podczas pobytu w Krakowie senatorowie francuscy rozmawiali z wiceprezydentem Krakowa Pawłem Zaorskim oraz z marszałkiem województwa małopolskiego Markiem Nawarą i przewodniczącym Sejmiku Samorządowego Bogusławem Sonikiem.

* * *

W dniach 24-26 lutego br., na zaproszenie przewodniczących komisji: Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej - senatora Władysława Bartoszewskiego, i Obrony Narodowej - senatora Stefana Jurczaka, przebywała w Polsce delegacja Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony i Bezpieczeństwa Senatu Republiki Czeskiej pod przewodnictwem senatora Michaela Żantovsky'ego.

W skład delegacji wchodzili także trzej wiceprzewodniczący komisji: Jan Kramek, Vitezlav Matuska i Oldrich Docekal.

Podczas pobytu w Warszawie czescy senatorowie spotkali się z wiceministrem spraw zagranicznych Andrzejem Ananiczem i wiceministrem obrony narodowej Robertem Mroziewiczem. Odbyli także szereg spotkań w parlamencie: z wicemarszałkiem Senatu Tadeuszem Rzemykowskim, a także posłem Czesławem Bieleckim - przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych, posłem Bronisławem Komorowskim - przewodniczącym Komisji Obrony Narodowej, oraz posłem Tadeuszem Mazowieckim - przewodniczącym Komisji Integracji Europejskiej, i posłem Janem Rejczakiem - wiceprzewodniczącym Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, oraz posłem Marcinem Zawiłą - przewodniczącym grupy bilateralnej polsko-czeskiej.

Podczas spotkania w Senacie, w którym uczestniczył również senator Andrzej Ostoja-Owsiany, wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej, wicemarszałek T. Rzemykowski podkreślił, że ostatnio polscy i czescy parlamentarzyści spotykają się często, i jest to dobra współpraca. Wicemarszałek wyraził nadzieję, że teraz, gdy razem wstępujemy do NATO, ta współpraca będzie się rozwijać jeszcze bardziej dynamicznie.

Wicemarszałek stwierdził, że Polska jest zainteresowana nie tylko współpracą z państwami układu, ale także działaniem na rzecz rozszerzenia tego układu np. o takie państwa, jak Słowacja. Goście z Czech podzielili ten pogląd. Jak powiedział Michael Żankovsky, Czesi są za integracją Słowacji zarówno z europejskimi strukturami obronnymi, jak i gospodarczymi.

Przewodniczący delegacji czeskiej podkreślił, że to właśnie w tym dniu prezydenci Czech i Polski, o tej samej godzinie, podpisują dokumenty ratyfikacyjne w sprawie przystąpienia naszych państw do NATO.

W czasie spotkania omawiano także potrzebę współpracy gospodarczej, zwłaszcza zrównoważenia bilansu wymiany handlowej.

Delegacja czeskiego Senatu wzięła także udział we wspólnym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej oraz Komisji Obrony Narodowej.

Podczas odbytych spotkań głównym tematem rozmów był zbliżający się szczyt waszyngtoński. W opinii parlamentarzystów obu krajów, w związku z wchodzeniem do NATO Polska, Czechy i Węgry powinny doprowadzić do skoordynowania działań w zakresie wzajemnej współpracy przemysłów obronnych wszystkich trzech krajów w celu sprostania konkurencji dużych koncernów przemysłowych, kontroli cywilnej nad armią oraz planowania budżetu na cele obronne. Zagadnienia te powinny pojawić się w deklaracji podsumowującej szczyt w Waszyngtonie.

Podczas rozmów stwierdzono również, że należy działać na rzecz stopniowej integracji Słowacji i Słowenii, a także Litwy, do struktur północnoatlantyckich.

W trakcie spotkań omawiano również zaplanowane na kwiecień spotkanie przewodniczących komisji spraw zagranicznych i obrony narodowej parlamentów Polski, Czech i Węgier, które ma odbyć się w Pradze z udziałem (po raz pierwszy) przewodniczących komisji spraw zagranicznych i komisji obrony parlamentu Republiki Słowacji.

Omawiano też zagadnienia związane z integracją europejską. Zwrócono uwagę, że nasze wejście do Unii nie powinno być uzależnione od postępów w zakresie reformy instytucjonalnej.


Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment, następny fragment