Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment,


Kronika senacka

3 maja br. w Warszawie odbyły się uroczyste obchody 208. rocznicy Konstytucji 3-maja, w których wzięli udział przedstawiciele Senatu RP wraz z marszałek Alicją Grześkowiak.

Z tej okazji w kościele św. Krzyża w Warszawie biskup polowy Wojska Polskiego gen. dywizji Sławoj Leszek Głódź odprawił mszę św. w intencji Ojczyzny.

"Twórcy Konstytucji 3-majowej byli świadkami tego, że naród jest podmiotem ludzkiej historii, kreatorem organów państwowych" - powiedział biskup. Dodał, że twórcy Konstytucji pamiętali też o tym, iż "naród nie może służyć żadnej partii, żadnej ideologii, gdyż jest wartością autonomiczną".

Biskup polowy zaapelował również o pokój na Bałkanach.

Jak powiedział, mocny jest naród, którego nie rozdzierają wewnętrzne konflikty. Mocny jest naród, który potrafi się skupić wobec akceptowanych powszechnie programów, solidarny i zgodny, kiedy trzeba podejmować dzieło przebudowy.

Zdaniem biskupa polowego, wszelka władza społeczności ludzkiej bierze swój początek z woli narodu. "Czy naprawdę pamiętacie o tym, bracia i siostry, co macie być - z woli narodu - realizatorami polskiej polityki, przewodnikami narodu na tym etapie jego historii?" - pytał bp S.L. Głódź.

W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza, z udziałem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, premiera Jerzego Buzka, przedstawicieli Sejmu, Senatu i rządu, kościołów i związków wyznaniowych, sądownictwa, wojska i kombatantów, korpusu dyplomatycznego, odbyła się uroczysta odprawa wart.

Z okazji rocznicy oddano 24 salwy armatnie.

W swoim wystąpieniu prezydent A. Kwaśniewski podkreślił, że Konstytucja 3 maja inspirowała działaczy politycznych, pragnących położyć kres bezładowi, wzmocnić władzę centralną i zapewnić prawa obywatelskie. Przypomniał, że za pół roku mija termin przystosowania prawa do obowiązującej ustawy zasadniczej.

Nawiązując do przystąpienia do NATO powiedział, że Polska nigdy nie kierowała swych aspiracji przeciw innym państwom, a obecnie jest w sojuszu z największym mocarstwem - Stanami Zjednoczonymi, utrzymuje tradycyjne więzy z Francją i Wielką Brytanią, pozostaje też w jednym sojuszu z Niemcami, co nie ma "precedensu w naszej historii".

Podczas uroczystości obecni na obchodach przedstawiciele władz złożyli kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Marszałek A. Grześkowiak złożyła również wieniec pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

* * *

4 i 5 maja br. odbyły się obchody 75. rocznicy istnienia Narodowego Banku Polskiego. W uroczystościach wzięli udział prezydent Aleksander Kwaśniewski, premier Jerzy Buzek, marszałek Alicja Grześkowiak. Obecni byli prezesi banków komercyjnych działających w Polsce, rektorzy uczelni ekonomicznych, byli prezesi NBP, niezależni ekonomiści oraz rodzina władysława Grabskiego - twórcy i pierwszego prezesa banku centralnego w Polsce, autora przedwojennej reformy monetarnej.

Honorowym gościem zagranicznym obchodów był Wim Duisenberg, prezes Europejskiego Banku Centralnego.

W obchodach wzięli udział również gubernatorzy banków centralnych Austrii, Czech, Estonii, Izraela, Litwy, Portugalii, Słowenii i Węgier.

Uroczystości rozpoczęły się odsłonięciem przez prezydenta A. Kwaśniewskiego w holu NBP popiersia Wł. Grabskiego.

Prezydent stwierdził, że wysoko ocenia rolę, jaką NBP odegrał w stabilizacji naszej gospodarki i w walce z inflacją. W jego opinii, NBP odpowiedzialnie i dalekowzrocznie prowadziło politykę pieniężną.

"Dziś przed NBP stoi wielkie wyzwanie w postaci dostosowania polskiego złotego i polityki kursowej do wymogów naszego członkostwa w Unii Europejskiej, a szczególnie w unii walutowej" - dodał prezydent A. Kwaśniewski.

Prezes NBP Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała podczas uroczystości, że NBP kontynuuje przesłanie Grabskiego, aktualne także w ciągu ostatnich lat, kiedy Polska na początku transformacji musiała pokonać hiperinflację i ustabilizować system monetarny. "Credo Grabskiego jest ciągle aktualne" - stwierdziła prezes NBP.

W mojej opinii, w ostatnim 10-leciu, w okresach częstych zmian rządu, bank centralny był gwarantem stabilności i kontynuacji reform.

Tę samą rolę stabilizacyjną NBP podkreślił prezes Europejskiego Banku Centralnego Wim Duisenberg, uczestniczący w uroczystościach. "Możecie być dumni z tego, co osiągnęliście w ciągu dziesięciolecia" - powiedział.

Zadowolenie z niezależności NBP i współpracy z rządem wyraził premier Jerzy Buzek. Premier podkreślił, że NBP przyczynił się do odbudowania po latach zaufania do polskiego złotego. "Sukces złotego dobrze rokuje na przyszłość" - dodał premier.

Z okazji 75. rocznicy istnienia NBP zorganizował dwudniową konferencję naukową na temat roli i miejsca banku centralnego w zjednoczonej Europie.

* * *

12 maja br. w Krakowie rozpoczęły się obchody 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. marszałek Senatu Alicja Grześkowiak i minister edukacji narodowej Mirosław Handke.

Obchody zainaugurowano mszą św. w katedrze na Wawelu i uroczystym pochodem profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Po nabożeństwie założono kwiaty na grobach św. Jadwigi i odnowiciela Akademii Krakowskiej króla Władysława Jagiełły. Następnie ponad 80 profesorów UJ i innych zaprzyjaźnionych polskich uczelni ruszyło w uroczystym pochodzie ze Wzgórza Wawelskiego do Collegium Novum, gdzie zorganizowano jubileuszowe spotkanie. W pochodzie po raz pierwszy szli także studenci w czapkach symbolizujących wydziały, na których się uczą.

Podczas jubileuszowego spotkania w Collegium Novum marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że Uniwersytet Jagielloński kultywuje papieską ideę uniwersytetu - wszechnicy, otwartej dla wszystkich i przeznaczonej do kultywowania wszelkiej wiedzy w duchu prawdy. "Uniwersytet ma tylko wtedy sens, gdy uprawiana tam nauka jest zdolna do odkrywania prawdy" - powiedziała marszałek Senatu. Jej zdaniem, taki właśnie jest Uniwersytet Jagielloński. Marszałek A. Grześkowiak przekazała rektorowi UJ Medal Senatu.

Podczas uroczystości odczytano także gratulacje od prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i premiera Jerzego Buzka.

***

12 maja br. w Warszawie w 63. rocznicę śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się uroczystości poświęcone jego pamięci. Wzięli w nich udział członkowie rodziny marszałka, przedstawiciele władz, kombatanci, uczniowie szkół noszących jego imię, związki strzeleckie i harcerze.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Biskup Władysław Miziołek przypomniał zasługi marszałka dla odzyskania przez Polskę niepodległości i rolę, jaką odegrał w jednoczeniu Polaków dla wspólnej sprawy odbudowy państwa.

Po mszy uczestnicy uroczystości przeszli Krakowskim Przedmieściem i ul. Królewską na plac Piłsudskiego, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikiem marszałka i na Grobie Nieznanego Żołnierza.

W uroczystościach wzięła udział młodsza córka Marszałka Jadwiga Jaraczewska, wnuk Piłsudskiego Krzysztof Jaraczewski i prawnuk Dominik Jaraczewski. Kwiaty pod pomnikiem złożył również ostatni żyjący żołnierz 41. pułku piechoty marszałka Piłsudskiego ppłk Jan Sadowski.

Władze państwowe reprezentował w imieniu marszałek Senatu Alicji Grześkowiak senator Wiesław Chrzanowski, w imieniu marszałka Sejmu - Waldemar Strzałkowski - pełnomocnik Sejmu ds. obchodów.

Kwiaty złożyli również zastępca kierownika Urzędu ds. Kombatantów Jerzy Woźniak, szef Związku Piłsudczyków Jan Kasprzyk oraz przedstawiciele wojska, kombatanci, delegacje uczniów 42 szkół podstawowych i 11 szkół średnich noszących imię Marszałka, związki strzeleckie i harcerze.

* * *

13 maja br. przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Krystyna Czuba spotkała się z dyrektorem Teatru Narodowego w Warszawie prof. Jerzym Grzegorzewskim.

Podczas spotkania senator K. Czuba przedstawiła przekazane komisji opinie różnych środowisk na temat dotychczasowej działalności Teatru Narodowego. Zgłoszone uwagi i zastrzeżenia dotyczyły zarówno repertuaru, jak i sposobu prezentacji arcydzieł dramatu polskiego. W opiniach przesłanych Komisji Kultury i Środków Przekazu stwierdzano m.in., że Teatr Narodowy powinien prezentować szerokiej publiczności klasyczny repertuar polski. Inscenizacje powinny być wolne od ryzykownych eksperymentów, zmieniających niejednokrotnie sens przesłania zawartego w wystawianych dramatach. Szczególne kontrowersje wywołała inscenizacja "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego, oceniana przez niektórych widzów jako przedstawienie antypolskie. W ich opinii, Teatr Narodowy, finansowany z budżetu państwa, powinien realizować cele edukacyjne. Krytyczne uwagi na temat działalności Teatru Narodowego zgłaszali m.in. nauczyciele pilotujący wycieczki szkolne, aktorzy oraz niektórzy recenzenci teatralni.

Ustosunkowując się do przedstawionych uwag, prof. J. Grzegorzewski omówił najnowszy repertuar Teatru Narodowego. Stwierdził, że działalność teatru jest oceniana bardzo różnie w różnych środowiskach. Niektóre z inscenizacji uznano za niewątpliwy sukces artystyczny. Dyrektor Teatru Narodowego stwierdził, że jest przeciwny wystawianiu sztuk, które stanowiłyby tylko atrapy lektur szkolnych. Jego zdaniem, współczesna młodzież jest bardziej skłonna odbierać ze zrozumieniem sztuki wystawiane w konwencji bliskiej współczesności. Wskazuje na to odbiór przez warszawską młodzież dotychczas pokazanych przedstawień .

Prof. J. Grzegorzewski ze zrozumieniem przyjął zgłoszone uwagi. Przypomniał jednocześnie, że jego kadencja na stanowisku dyrektora Teatru Narodowego kończy się za dwa lata. On sam konsekwentnie realizuje swoje koncepcje artystyczne i jeśli nie będą one odpowiadać oczekiwaniom widzów, gotów jest wcześniej zrezygnować z pełnionej funkcji. Za swój osobisty sukces uważa skupienie wokół Teatru Narodowego najwybitniejszych polskich aktorów i reżyserów.

Senator K. Czuba stwierdziła, że sposób inscenizacji eksponowany w Teatrze Studio nie jest, jej zdaniem, najbardziej właściwy w Teatrze Narodowym.

Przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu i dyrektor Teatru Narodowego uznali wymianę opinii za korzystną dla obu stron i postanowili zorganizować spotkanie w szerszym gronie, z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Sztuki, poświęcone omówieniu działalności Teatru Narodowego.

* * *

15 maja br. na Zamku Królewskim w Warszawie marszałek Alicja Grześkowiak wzięła udział w otwarciu wystaw "Ornamenta Ecclesiae Poloniae" i "Ukrzyżowany". Na otwarcie przybyli m.in. prymas Józef Glemp i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.


Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment,