Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

17 czerwca br. na lotnisku Balice w Krakowie odbyło się uroczyste pożegnanie Jego Świątobliwości Jana Pawła II. Kończącego swoją VI pielgrzymkę do Ojczyzny Ojca Świętego żegnali przedstawiciele najwyższych władz państwowych z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, premierem Jerzym Buzkiem oraz marszałkami Sejmu i Senatu Maciejem Płażyńskim i Alicją Grześkowiak

* * *

W dniach 18-2 czerwca br. w Toruniu odbył się II Ekumeniczny Festiwal Muzyki Chrześcijańskiej "Songs of Songs", nad którym honorowy patronat objęła marszałek Senatu Alicja Grześkowiak.

W festiwalu wzięli udział zawodowi artyści, zespoły i grupy m.in. z Polski, Brazylii, Białorusi, Finlandii i Wielkiej Brytanii, wykonujące współczesną muzykę chrześcijańską, adresowaną do młodych ludzi, dla których inspiracją przy układaniu tekstów i komponowaniu jest Ewangelia , poszukiwanie prawdy, pokoju i jedności.

Podczas uroczystości zakończenia festiwalu marszałek A. Grześkowiak wręczyła honorowe wyróżnienie Tuba Dei Ekumenicznej Wspólnocie z Taize.

* * *

22 czerwca br. marszałkowie Sejmu i Senatu Maciej Płażyński i Alicja Grześkowiak przyjęli delegację protestujących pielęgniarek, domagających się podwyżek płac i zamrożenia zwolnień.

Podczas rozmowy marszałkowie zapewnili , że Sejm i Senat zajmą się problemami pielęgniarek.

* * *

 

28 czerwca br. w Poznaniu odbyły się uroczystości upamiętniające 43. rocznicę wybuchu protestu poznańskich robotników. Główne uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod obeliskiem przy ul. Kochanowskiego, upamiętniającym ofiary Wydarzeń 1956 r. Kwiaty złożyli m.in. marszałek Alicja Grześkowiak, wojewoda wielkopolski i prezydent Poznania. Tego samego dnia w kościele oo dominikanów odprawiona została msza św. w intencji ofiar czerwcowych wydarzeń, zamówiona przez Zarząd Regionu wielkopolska NSZZ "Solidarność". Po mszy poczty sztandarowe i uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Poznańskiego Czerwca 56, gdzie odbył się apel poległych i zostały złożone kwiaty.

Podczas uroczystości pod pomnikiem marszałek A. Grześkowiak powiedziała:

Ofiary Poznańskiego Czerwca upamiętniają krzyże - symbol śmierci, ale i zmartwychwstania. Stoję tutaj, w Wielkopolsce, w Poznaniu, na placu między Uniwersytetem a Zamkiem.

To tu, na tym placu i przyległych ulicach, w pamiętny czwartek 28 czerwca 1956 r., po raz pierwszy w powojennej Polsce, podniesiono wielki otwarty protest przeciwko rządom komunistycznym.

To tu ośmielono się "podnieść rękę na władzę ludową".

Tu stoją Poznańskie Krzyże - upamiętniające nie tylko Poznański Czerwiec 1956 r., ale wszystkie masowe bunty przeciwko rządom komunistycznym w powojennej Polsce.

Jeszcze w 1983 r. komuniści nie pozwolili Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II przybyć pod ten pomnik. Dopiero w 1997 r. spełniło się papieskie marzenie: Jan Paweł II mógł tu uklęknąć, pomodlić się i oddać hołd tym, którzy - jak powiedział - "złożyli swoje życie w obronie prawdy, sprawiedliwości i niepodległości Ojczyzny".

Tu, na tym placu - przypomniał to Ojciec Święty - stał przed wojną Pomnik Wdzięczności - Wotum Narodu za wskrzeszenie Polski z przeszło wiekowej niewoli. Pomnik zbudowany w formie monumentalnego łuku triumfalnego z figurą Chrystusa, z dedykacją: Sacratissimo Cordi - Polonia Restituta (Najświętszemu Sercu - Polska Odrodzona). Pomnik Wdzięczności wzniesiony został w 1932 r. z inicjatywy ks. prałata Józefa Prądzyńskiego, senatora Rzeczypospolitej. Pomnik zniszczyli hitlerowcy.

Poznański Czerwiec 1956 r. był nie tylko robotniczym krzykiem rozpaczy w obliczu biedy. Tłum wznosił okrzyki nie tylko "My chcemy chleba", ale także "Chleba i wolności", "My chcemy wolnej Polski", "Chcemy wolnych wyborów pod nadzorem ONZ", "Precz z bolszewizmem", "Precz z czerwoną burżuazją", "Precz z Ruskimi" - Przypomnieć młodym trzeba, że w Polsce stacjonowała wówczas potężna grupa armijna wojsk sowieckich, a Wojskiem Polski dowodzili sowieccy oficerowie w polskich mundurach na czele z sowieckim marszałkiem Konstantym Rokossowskim.

W Poznaniu w czerwcu 1956 r. wznoszono też okrzyki "Chcemy nauki religii w szkole", śpiewano "Boże coś Polskę", "Nie rzucim ziemi", "Jeszcze Polska nie zginęła".

Poznański Czerwiec 1956 r. świadczył więc, że w Poznaniu nie pogodzono się z komunistycznym zniewoleniem Polski, że idea wolnej, niepodległej Polski przetrwała mimo rządów stalinowskich.

Poznań dowiódł wówczas, że dalej pełni "Wartę nad Wartą" - jak pięknie określił dziejową rolę Wielkopolski głośny przed wojną publicysta Adolf Nowaczyński.

Dzisiaj w koleją rocznicę Poznańskiego Czerwca 1956 r., pod tym Pomnikiem Poznańskich Krzyży, rodzi się pytanie - Czy Poznań, Wielkopolska, nadal pełni "Wartę nad Wartą" ?; czy strzeże wartości, którymi żyły pokolenia, także to z 1956 roku...?

Tu pod Pomnikiem Poznańskich Krzyży Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd wszystkim pokoleniom Wielkopolan walczącym o wolną Polskę.

Dziękuję także za zaproszenie na dzisiejszą uroczystość.

Pozdrawiam Wielkopolskę, Poznań, i z serca życzę, aby dalej trwała na tej ziemi ideowa, duchowa "Warta nad Wartą".


Diariusz Senatu RP, spis treści, poprzedni fragment