Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

16 stycznia br. marszałek Alicja Grześkowiak wzięła udział w inauguracji festiwalu Kraków 2000.

Otwarcie festiwalu ogłosił prezydent Krakowa Andrzej Gołaś. Prezydent przypomniał, że 1000 lat temu w Krakowie założone zostało biskupstwo, a blisko 640 lat temu Uniwersytet Jagielloński. Prezydent A. Gołaś wymienił wybitne postaci z historii miasta: Mikołaja Kopernika i Jana Pawła II. Zdaniem prezydenta, nadanie Krakowowi tytułu Europejskiego Miasta Kultury nie jest kurtuazyjnym gestem wobec miasta i państwa, które zrzuciło jarzmo komunizmu. To potwierdzenie roli i miejsca Krakowa, budowanego przez wybitnych Europejczyków.

Prezydent życzył wszystkim, by festiwal trwał nieustannie, przyciągając do Krakowa tych, którzy chcą tu zostawić swoje serca i budować miasto w "dostatniej Polsce i zjednoczonej Europie".

Na uroczystość otwarcia festiwalu przybyli także marszałek Sejmu Maciej Płażyński, przedstawiciele rządu i prezydenta oraz reprezentanci ośmiu pozostałych Europejskich Miast Kultury roku 2000.

Na ulicach miasta rozegrał się historyczny spektakl - hapenning "Dziś przenieście nam stolicę do Krakowa". Głównym elementem widowiska był składający się z 52 postaci monumentalny pochód królów. Polscy władcy w towarzystwie rycerzy i postaci znanych z historii ruszyli ulicami Krakowa na Rynek Główny. Pochód otworzyło Fatum - postać symbolizująca ślepy los. Po niej Drogą Królewską szli m.in. Zygmunt III Waza w otoczeniu jezuitów, Zygmunt August z Barbarą Radziwiłłówną, husarze, Piotr Skarga i Bolesław Śmiały.

W sali Rady Miasta odbyła się uroczystość przekazania przez przedstawiciela Weimaru, który w 1999 r. nosił miano stolicy europejskiej kultury, tego tytułu. Tytuł Europejskiego Miasta Kultury 2000 ministrowie kultury państw Unii Europejskiej przyznali w roku 1995 dziewięciu miastom. W gronie wyróżnionych znalazły się: Awinion, Bergen, Bolonia, Bruksela, Helsinki, Kraków, Praga, Reykjavik i Santiago de Compostela.

Wieczorem w kościele oo. Dominikanów odtworzono fragmenty "Codexu Calixtinus", czyli XII-wiecznej liturgii zrekonstruowanej na podstawie średniowiecznego manuskryptu, przechowywanego w Katedrze w Santiago de Compostella.

W ciągu całego roku w Krakowie odbędzie się ponad 90 imprez artystycznych.

* * *

17 stycznia br. przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi senator Józef Frączek przesłał na ręce Samuela E. Hayesa, sekretarza Departamentu Rolnictwa Stanu Pensylwania, kondolencje z powodu śmierci dr. Donalda Evansa:

Szanowny Panie Ministrze,

Z wielkim żalem i prawdziwym smutkiem przyjąłem wiadomość o niespodziewanej śmierci dr. Donalda Evansa.

Cieszę się, że dane mi było poznać i współpracować z dr. Evansem. Okazał się wspaniałym człowiekiem wielkiego ducha i oddanym przyjacielem Polski.

Pensylwania straciła prawego obywatela, oddanego sprawom publicznym człowieka i wybitnego rzecznika współpracy i przyjaźni polsko-amerykańskiej.

W imieniu senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w imieniu byłego jej przewodniczącego - senatora Sylwestra Gajewskiego oraz moim własnym pragnę wyrazić głęboki żal z powodu śmierci dr. Evansa.

Zapewniam, że w Polsce będziemy pamiętać o Panu Donaldzie Evansie.

Z wyrazami szczerego szacunku

Przewodniczący Komisji
senator Józef Frączek

* * *

26 i 27 stycznia br. marszałek Alicja Grześkowiak wzięła udział w obchodach 55. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i miasta Oświęcim. Obchody rozpoczęły się koncertem w Bazylice Mariackiej w Krakowie, podczas którego wykonano oratorium oświęcimskie "Droga nadziei". Na wieczorny koncert w bazylice przybył m.in. Władysław Bartoszewski - przewodniczący Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Oratorium skomponowane przez Janusza Kohuta składa się z 11 części. Ponadgodzinny utwór jest oparty na tekstach Starego Testamentu oraz na fragmentach psalmów.

Koncert w Krakowie otworzył Stanisław Ryniak - pierwszy więzień obozu, zarejestrowany w niemieckiej dokumentacji z numerem 31, który do obozu Auschwitz został przywieziony z Tarnowa 14 czerwca 1940 r.

27 stycznia br. uroczyste obchody 55. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz-Birkenau odbyły się pod Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Faszyzmu na terenie byłego KL Birkenau.

W uroczystości uczestniczyli prezydent Aleksander Kwaśniewski, byli więźniowie, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, młodzież oraz radzieccy dowódcy, którzy przed 55 laty wyzwalali obóz.

Podczas uroczystości odbył się apel poległych, odmówiono też modlitwy ekumeniczne.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment