Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

18 lutego br. przewodniczący Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu senator Maciej Świątkowski spotkał się z - przebywającą w Polsce z okazji konferencji naukowej poświęconej leczeniu raka szyjki macicy u kobiet - grupą ginekologów onkologów z USA, działającą w organizacji Medicine for Humanity.

Gośćmi senatora byli m.in.: prof. Robert S. Greenburg - prezes Medicine for Humanity, prof. Leo D. Lagasse, prof. Nelson N.H. Teng, prof. William E. Crisp, prof. Maria C. Bell oraz prof. Jan Zieliński - prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Narządów Płciowych Kobiet w Centrum Onkologii w Warszawie.

Polska należy do krajów o wysokiej zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy; ustalenie strategii walki z tym nowotworem jest sprawą ogromnej wagi. Lekarze amerykańscy chcą pomóc Polsce w pokonaniu barier utrudniających profilaktykę raka szyjki macicy.

* * *

22 lutego br. w Senacie odbyła się konferencja na temat polityki rolnej Wspólnoty Europejskiej i jej konsekwencji dla polskiego rolnictwa. Konferencja została zorganizowana z inicjatywy przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi senatora Józefa Frączka oraz kierownika Zespołu Prawa Rolnego Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Aliny Jurcewicz. Konferencję otworzył senator J. Frączek.

Podczas konferencji referat o rolniczych organizacjach zawodowych oraz ich roli w kształtowaniu i realizacji wspólnej polityki rolnej wygłosiła prof. dr hab. Barbara Kozłowska.

O procesie dostosowania polskiego prawa rolnego do standardów Unii Europejskiej na przykładzie sektora cukru mówił dr Jan K. Snakowski

Konsekwencje wynikające z regulacji prawnych obowiązujących w Unii Europejskiej dla rynku mleka w Polsce omówiła dr Elżbieta Tomkiewicz.

Radca ds. rolnych w Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej w Brukseli Władysław Piskorz przedstawił stanowisko negocjacyjne Polski w obszarze rolnictwa.

O kierunkach zmian ustawodawczych w polskim prawie rolnym w ramach jego harmonizacji z ustawodawstwem Unii Europejskiej mówił prof. dr hab. Aleksander Lichorowicz

Podczas konferencji wiceminister rolnictwa Jerzy Plewa, odpowiedzialny za integrację z Unią Europejską w obszarze rolnictwa, poinformował, że Polska w swoim stanowisku negocjacyjnym w dziedzinie rolnictwa przedstawiła 55 problemów, które należy omówić z Komisją Europejską. Jak stwierdził, polskie stanowisko jest bardzo obszerne i w porównaniu z innymi krajami starającymi się o członkostwo zawiera największą liczbę problemów do uzgodnienia.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowała do premiera Jerzego Buzka list, w którym sygnalizowała wątpliwości co do merytorycznego dopracowania dokumentu przyjętego 9 grudnia ub.r. i następnie przesłanego do Brukseli. Zadaniem senatorów, już pobieżna lektura nasuwa poważne wątpliwości co do należycie wyrażonej w dokumencie dbałości o poszczególne sektory polskiego rolnictwa, zwłaszcza w dziedzinie rozdziału kwot na produkcję buraków cukrowych i cukru.

W dyskusji podczas konferencji zwracano uwagę, że stanowisko wypracowane przez rząd nie było konsultowane ze środowiskami wiejskimi, co zdaniem uczestników konferencji doprowadziło do pominięcia w nim wielu aspektów istotnych dla polskich rolników i producentów. Odpowiadając na te zarzuty, wiceminister J. Plewa zwrócił się o skonkretyzowanie, które z obszarów rolnictwa zostały pominięte w przeglądzie polskiego prawa pod względem zgodności z ustawodawstwem unijnym.

* * *

27 lutego br. marszałek Alicja Grześkowiak wzięła udział w obchodach 80. rocznicy przybycia do Kutna błękitnej armii gen. Józefa Hallera. Podczas uroczystości w ścianę starego ratusza wmurowano tablicę upamiętniająca pobyt hallerczyków. Obchodom patronowali premier Jerzy Buzek i wojewoda łódzki Michał Kasiński.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment