Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

22 marca br. wizytę w Senacie RP złożył przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Iwan Pluszcz wraz z delegacją. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałkowie Andrzej Chronowski i Donald Tusk oraz przewodnicząca Komisji Spraw Emigracji i Polaków za Granicą senator Janina Sagatowska.

Marszałek A. Grześkowiak pogratulowała I. Pluszczowi objęcia przez niego w lutym br. funkcji przewodniczącego Rady Najwyższej i wyraziła przekonanie, iż obecny parlament będzie pracował dla dobra demokracji, a także rozwoju Ukrainy - państwa, w którym Polska widzi nie tyko przyjaznego sąsiada, ale również strategicznego partnera.

Jak podkreśliła marszałek Senatu, ważnym elementem współpracy międzypaństwowej jest współpraca parlamentarna. Zdaniem marszałek, kontakty obu parlamentów powinny inspirować istniejące grupy parlamentarne: Ukraińsko-Polska w Radzie Najwyższej i Polsko-Ukraińska w polskim parlamencie. Marszałek A. Grześkowiak zadeklarowała gotowość Senatu RP do dzielenia się doświadczeniami w tworzeniu prawa, dostosowywaniu ustawodawstwa do standardów europejskich.

Przewodniczący I. Pluszcz podkreślił, że celem jego wizyty w polskim parlamencie jest właśnie chęć rozwinięcia współpracy. Jak stwierdził przewodniczący, Ukraina musi stworzyć odpowiednie prawo i żyć według tego prawa.

Zdaniem I. Pluszcza, dążenie Ukrainy do integracji ze strukturami europejskimi to chęć dołączenia do grona państw demokratycznych, rozwiniętych cywilizacyjnie, gwarantujących bezpieczeństwo Ukrainie i całej Europie, a także chęć stworzenia bazy ustawodawczej, która pozwoli na przekształcenie gospodarki państwa w taki sposób, by integracja ze strukturami europejskimi była możliwa.

Kolejną sprawą omawianą podczas spotkania były problemy polonijne. Marszałek A. Grześkowiak poruszyła kwestię zezwoleń na budowę polskich szkół i zwrotu obiektów sakralnych katolikom. Ukraińscy goście zadeklarowali pomoc w rozwiązaniu spornych spraw.

* * *

28 marca br. wizytę w Senacie RP złożyła minister spraw zagranicznych Meksykańskich Stanów Zjednoczonych Rosario Green. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałkowie Andrzej Chronowski i Tadeusz Rzemykowski oraz senatorowie Mieczysław Janowski i Krzysztof Majka.

Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że Polska chce być widziana przez Meksyk jako ważny partner polityczny. Zdaniem marszałek współpraca parlamentarna obu krajów jest dobra: istnieją grupy parlamentarne, wzajemne kontakty umożliwiają wymianę doświadczeń. Marszałek wyraziła chęć zaproszenia do Polski przewodniczącej Senatu Meksyku.

Minister R. Green podkreśliła rosnące znaczenie kobiet w życiu politycznym Meksyku, przedstawiła uprawnienia wyborcze kobiet w swoim kraju.

W czasie rozmowy wiele uwagi poświęcono sprawie respektowania praw człowieka. Minister R. Green poinformowała, jakie przedsięwzięcia podejmowane są w Meksyku, by chronić prawa człowieka.

Omawiając problem respektowania praw człowieka na Kubie, minister zwróciła uwagę na izolację tego państwa. Zdaniem marszałek A. Grześkowiak, przyczyn izolacji Kuby należy upatrywać w utrzymywaniu komunistycznego systemu totalitarnego.

Odpowiadając na pytanie marszałek Senatu o stanowisko Meksyku wobec przemian w Europie, minister stwierdziła, że Meksyk z zainteresowaniem obserwować będzie politykę zagraniczną Rosji, zwłaszcza teraz, po wyborach prezydenckich w tym kraju, natomiast z entuzjazmem w Meksyku przyjmowana jest transformacja systemowa w Polsce, szczególnie przygotowania do integracji z Unią Europejska, które, zdaniem minister, ułatwią także współpracę Polski z Meksykiem.

* * *

28 marca br. wizytę w Senacie RP złożył prezydent Republiki Tunezyjskiej Zine El Abidine Ben Ali.. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałkowie Andrzej Chronowski i Tadeusz Rzemykowski oraz senator Krzysztof Majka.

Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że dla Polski ta wizyta ma szczególne znaczenie, ponieważ jest to pierwsza wizyta głowy państwa arabskiego w Polsce, a cieszy tym bardziej, iż w wypadku prezydenta Tunezji, który był kiedyś ambasadorem w Polsce, jest to powrót do naszego kraju po latach.

Zdaniem marszałek Senatu, Polska powinna utrzymywać ściślejszą współpracę z państwami arabskimi. Marszałek przypomniała wizytę delegacji Senatu RP w Libanie i Katarze, wizytę delegacji Zgromadzenia Doradczego Królestwa Arabii Saudyjskiej w Polsce, a także fakt, iż spodziewana jest wizyta przedstawicieli Zgromadzenia Konsultacyjnego Arabskiej Republiki Egiptu.

Zine El Abidine Ben Ali stwierdził, iż przebywał w Polsce przed szesnastu laty, w trudnym okresie naszej historii, a mimo to ma dobre wspomnienia z tego czasu. Natomiast Polska, jaką zastaje dziś, to kraj rozkwitu. Tunezja, jak powiedział prezydent, jest zainteresowana rozwijaniem współpracy z naszym krajem w wielu dziedzinach. Prezydent widzi w Polsce głównego partnera Tunezji w tym rejonie Europy.

Ponieważ w Tunezji jest parlament jednoizbowy, a do prezydenta docierają głosy o potrzebie stworzenia drugiej izby, Zine El Abidine Ben Ali poprosił marszałek A. Grześkowiak o argumenty za dwuizbowym parlamentem.

Marszałek przypomniała Światowe Forum Senatów i II Izb Parlamentów, które odbyło się niedawno w Paryżu, i sprawy tam poruszane. Przypomniała też statystykę, z której wynika, iż coraz więcej państw demokratycznych przekształca parlamenty jednoizbowe w dwuizbowe. Jak podkreśliła marszałek, za parlamentem dwuizbowym przemawiają racje polityczno-społeczne, a także gwarancja lepszej jakości tworzonego prawa.

* * *

30 marca br. wizytę w Senacie RP złożył I zastępca ministra spraw zagranicznych Królestwa Arabii Saudyjskiej Nizar Ubeid Al Madani wraz z delegacją. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałek Donald Tusk oraz senator Krzysztof Majka.

Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że Polska ma dobre stosunki z państwami arabskimi; przypomniała niedawną wizytę delegacji Rady Konsultacyjnej Królestwa Arabii Saudyjskiej w Senacie RP. Zdaniem marszałek, spotkania te są dobrą prognozą dla przyszłych stosunków obu państw. Marszałek poinformowała gości o żyjącej w Polsce społeczności muzułmańskiej, której prawa do własnego wyznania gwarantuje ustawa z 1934 roku.

Marszałek otrzymała zaproszenie do złożenia oficjalnej wizyty w Arabii Saudyjskiej.

Jak stwierdził minister Nizar Ubeid Al Madani, Arabia Saudyjska jest zainteresowana rozwijaniem współpracy z Polską. Przyczyną braku kontaktów w przeszłości był ustrój komunistyczny w Polsce. Arabia Saudyjska nie utrzymywała i nie utrzymuje stosunków z państwami komunistycznymi. Wysiłki Polski zmierzające do przekształcania systemu politycznego, gospodarczego i społecznego oceniane są w Arabii Saudyjskiej bardzo wysoko i stąd gotowość do rozwijania współpracy z naszym państwem. Podsumowując obecny pobyt w Polsce, minister stwierdził, że jest on bardzo owocny i daje jasny obraz tego, co trzeba uczynić, by kontakty naszych państw były bardziej wszechstronne.

W czasie spotkania poruszono również kwestię respektowania praw człowieka. Zdaniem Nizara Madaniego, instytucje międzynarodowe oceniające respektowanie praw człowieka w poszczególnych państwach powinny uwzględniać uwarunkowania historyczne i religijne oraz panujący system polityczny.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment