Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Kontakty międzynarodowe

16 maja br. wizytę w Senacie złożyli Jego Królewska Wysokość król Hiszpanii Juan Carlos I i Jej Królewska Mość królowa Hiszpanii Zofia. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli wicemarszałek Marcin Tyrna i senatorowie: Krzysztof Majka, Zbyszko Piwoński, Bogdan Tomaszek.

Marszałek A. Grześkowiak podziękowała królowi Hiszpanii za to, co uczynił dla umacniania demokracji nie tylko w swojej ojczyźnie, ale także w Europie i świecie. "Polska zna cenę niepodległości i demokracji, dlatego wysoko ceni obrońców demokracji, praw człowieka, praw wspólnoty do samostanowienia" - podkreśliła marszałek A. Grześkowiak.

Marszałek A. Grześkowiak poinformowała hiszpańskich gości o dobrze rozwijającej się współpracy między senatami polskim i hiszpańskim.

Król Hiszpanii Jaun Carlos I potwierdził słowa marszałek A. Grześkowiak, że nasze państwa łączą stosunki specjalne i uprzywilejowane. Wyraził radość z ponownej wizyty w Polsce - po 12 latach. Jak stwierdził, jest tu po to, by zamanifestować poparcie dla Polski. Hiszpania opowiada się za poszerzeniem Unii Europejskiej i popiera Polskę w jej staraniach o integrację.

Król interesował się był uprawnieniami polskiego Senatu, nadanymi przez Konstytucję. Odpowiadając, marszałek Alicja Grześkowiak przedstawiła rolę polskiego Senatu w tworzeniu prawa. Marszałek podkreśliła, jak ważną sprawą dla naszego parlamentu jest obecnie dostosowanie polskiego prawa do wymogów UE i że proces ten ma być zakończony we wrześniu tego roku.

Uczestniczący w spotkaniu minister spraw zagranicznych Hiszpanii Josep Piqué Camps wyraził nadzieję, że proces negocjacji o przystąpienie Polski do Unii zostanie zakończony w pierwszej połowie 2002 roku, podczas hiszpańskiego przewodnictwa w Unii.

Marszałek A. Grześkowiak podziękowała za przyznany jej przez króla Hiszpanii Wielki Krzyż Orderu Zasług Obywatelskich.

* * *

17 maja br. wizytę w Senacie złożył minister spraw zagranicznych Słowacji Eduard Kukan. Gościa przyjął wicemarszałek Marcin Tyrna. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Parlamentarnej Grupy Polsko-Słowackiej senator Franciszek Bachleda-Księdzularz.

Podczas spotkania podkreślono dobrą współpracę naszych krajów na szczeblu rządów, parlamentów, a także regionalną i transgraniczną.

Minister E. Kukan przedstawił najważniejsze kierunki w polityce zagranicznej Słowacji. Jak stwierdził, jego kraj stara się dogonić państwa, które dążąc do integracji z Unią Europejską, wcześniej rozpoczęły proces dostosowawczy. Słowacja chciałaby skorzystać z doświadczeń Polski także w dziedzinie legislacji. Minister zwrócił się też o wspieranie dążeń Słowacji o członkostwo w NATO.

* * *

23 maja br. wizytę w Senacie złożył minister obrony narodowej Rumunii Ioan Mircea Paşcu wraz z delegacją. Gości przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczyli: wicemarszałek Tadeusz Rzemykowski, przewodniczący Komisji Obrony Narodowej senator Stefan Jurczak oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Krzysztof Majka.

Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że obecna wizyta ministra I. Paşcu w naszym kraju jest świadectwem dobrych stosunków łączących Polskę i Rumunię. Marszałek zapewniła, że Polska wspiera starania Rumunii o przyjęcie do NATO i deklaruje pomoc w staraniach o członkostwo w Unii Europejskiej.

Minister I. Paşcu podziękował za udzielane poparcie, zapewnił też, iż Rumunii zależy na jak najlepszych stosunkach dwustronnych z Polską.

Podczas spotkania rozmawiano także o konieczności i konsekwencjach reform, jakie muszą przejść siły zbrojne w państwach pretendujących i nowo przyjętych do NATO.

* * *

23 maja br. wizytę w Senacie złożył przewodniczący Brazylijsko-Polskiej Grupy Parlamentarnej w Izbie Deputowanych Federacyjnej Republiki Brazylii Francisco Rodrigues wraz z delegacją. Gości przyjął wicemarszałek Donald Tusk.

Podczas spotkania rozmawiano o rosnącym znaczeniu dyplomacji parlamentarnej we współczesnym świecie. Polskę i Brazylię łączą tradycyjnie dobre stosunki, umacniane przez prawie milionową brazylijską Polonię.

Celem działań polskich i brazylijskich parlamentarzystów jest rozwijanie kontaktów między naszymi państwami, zarówno parlamentarnych, politycznych, jak i ekonomicznych. Goście wskazywali na konkretne dziedziny gospodarcze, których produkty Brazylia skłonna byłaby importować z Polski. Ważne - jak podkreślono - by nawiązywać kontakty i szukać możliwości współpracy. Brazylijscy goście zapewnili, że zdobyte podczas obecnej wizyty w Polsce informacje i propozycje współpracy przekażą swojemu rządowi.

* * *

25 maja br. wizytę w Senacie RP złożył minister spraw zagranicznych Łotwy Indulis Berzins. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Donald Tusk oraz wiceprzewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej senator Andrzej Mazurkiewicz.

W rozmowie podkreślono dobrą współpracę Polski i Łotwy na szczeblach rządowym i parlamentarnym. Jak stwierdziła marszałek A. Grześkowiak, nasze kraje łączy wspólny cel, dlatego wspólne działania powinny być jeszcze bardziej ożywione.

Marszałek zapewniła, że Polska, dążąc do maksymalnego bezpieczeństwa, wspiera starania państw bałtyckich o członkostwo w NATO. Marszałek zadeklarowała też chęć dzielenia się doświadczeniami w dostosowywaniu prawa do wymogów unijnych.

W czasie spotkania rozmawiano także o sprawach mniejszości polskiej na Łotwie. Marszałek zwróciła uwagę na problemy lokalowe i finansowe polskich szkół, a także osób polskiego pochodzenia, które ze względów językowych mają trudności w uzyskaniu łotewskiego obywatelstwa.

* * *

26 maja br. wizytę w Senacie RP złożył premier Federacji Rosyjskiej Michaił Kasjanow. Gościa przyjęła marszałek Alicja Grześkowiak. W spotkaniu uczestniczył przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych senator Krzysztof Majka.

Podczas rozmowy marszałek A. Grześkowiak podkreśliła znaczenie dyplomacji parlamentarnej w stosunkach międzynarodowych, przypomniała wizytę przewodniczącego Dumy w polskim Senacie w marcu br. Marszałek wyraziła nadzieję, że obecna wizyta premiera Rosji ożywi współpracę naszych państw, zarówno polityczną, jak i gospodarczą. Jak stwierdziła marszałek A. Grześkowiak, relacje między naszymi narodami zawsze były dobre i są szanse, byśmy żyli w przyjaźni.

M. Kasjanow podkreślił, że jego obecna wizyta jest pierwszą od sześciu lat wizytą premiera Rosji w Polsce. Brak dialogu politycznego przez długi czas - stwierdził premier - był przyczyną nieporozumień w interpretacji stosunków między Polską a Rosją.

Lista wątpliwości urosła na tyle, że można odnieść wrażenie, iż doszło do ochłodzenia wzajemnych relacji. Zdaniem M. Kasjanowa, tak nie jest. Jeśli rozważyć poszczególne problemy z tej listy wątpliwości, okaże się, że żaden z nich nie jest przeszkodą do ożywienia stosunków między naszymi państwami.

Premier Rosji podkreślił, że po spotkaniach, jakie odbył w Warszawie, wie, iż wszystkie siły polityczne w Polsce chcą dobrych stosunków z Rosją. Zdaniem premiera, Polska i Rosja powinny rozwijać współpracę gospodarczą, a ta będzie stanowić podstawę dobrych stosunków politycznych.

Marszałek A. Grześkowiak poinformowała premiera Rosji o roli Senatu, jaką jest opieka nad Polonią, i upomniała się o prawa polskiej mniejszości w tym kraju. Marszałek zwróciła się z prośbą o przyspieszenie zmiany prawa dotyczącego podwójnego obywatelstwa, a także o odszkodowania dla represjonowanych. Marszałek przedstawiła prawa przysługujące mniejszościom narodowym w Polsce i poinformowała o obowiązującej w naszym kraju ustawie o świadczeniach dla represjonowanych.

W czasie spotkania poruszono też kwestię respektowania praw człowieka w Czeczenii. Marszałek A. Grześkowiak przypomniała, że Senat w grudniu 1999 roku podjął uchwałę w tej sprawie.

* * *

W dniach 28-29 maja br. w Bratysławie odbyła się konferencja szefów parlamentów państw kandydujących do Unii Europejskiej. Polski parlament reprezentowali wicemarszałkowie Sejmu i Senatu Jan Król i Marcin Tyrna.

Uczestnicy konferencji dyskutowali o procesie poszerzania Unii Europejskiej, o umowie z Nicei i przygotowaniach do dalszych zmian konstytucyjnych w UE oraz o aspektach socjalnych powiększenia Unii.

Podczas otwarcia konferencji wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Guido Podestu podkreślił, że członkostwo w Unii jest uzależnione głównie od tempa prac parlamentów państw kandydujących nad przyswajaniem prawodawstwa unijnego.

Na zakończenie konferencji uczestnicy przyjęli wspólną deklarację, w której uznali m.in., że nie ma powodów do odkładania poszerzenia UE. Państwa członkowskie wezwali do szybkiej ratyfikacji ustaleń ze szczytu w Nicei, aby mogły one wejść w życie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w roku 2004.

"Po szczycie w Nicei nie ma powodów do dalszego odkładania poszerzenia Unii. UE może spełnić swoje zobowiązanie i zakończyć negocjacje wraz z końcem roku 2002" - brzmi podpisane w Bratysławie oświadczenie szefów parlamentów.

Zdaniem parlamentarzystów, poszerzenie Unii Europejskiej wzmocni ją wewnętrznie, a także zwiększy wpływ Europy w świecie. Oczekują oni, że najlepiej przygotowanym kandydatom umożliwi się zakończenie negocjacji w przyszłym roku, tak aby mogli wziąć udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 roku.

Oświadczenie podpisali szefowie parlamentów z Bułgarii, Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Turcji i Węgier.

Uczestnicy bratysławskiej konferencji podkreślali potrzebę jeszcze głębszej wymiany doświadczeń związanych z procesem negocjacyjnym, opowiedzieli się za zachowaniem i wzmocnieniem zadań Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, a także za modyfikacją funkcjonowania unijnej Rady Ministrów.

W ocenie parlamentarzystów, większą uwagę należy zwrócić na starzenie się społeczeństw i na stwarzanie nowych, lepszych warunków do pracy. Ich zdaniem, poszerzenie Unii przyniesie korzyści ekonomiczne państwom kandydującym i członkowskim.

Szefowie parlamentów wezwali rządy państw UE i państw kandydujących do rozpoczęcia intensywnej kampanii informacyjnej, wyjaśniającej korzyści z poszerzenia UE.

Kolejne spotkanie odbędzie się jesienią br. w Brukseli.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment