Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

17 maja br., w przeddzień otwarcia w Warszawie Międzynarodowego Kongresu pod patronatem prymasa Polski ks. kard. Józefa Glempa "O Godność Dziecka", marszałek Alicja Grześkowiak przyjęła w Senacie grupę uczestników kongresu. Przybyli goście reprezentowali nie tylko różne kraje, ale i kontynenty.

Podczas spotkania marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że misja obrony życia, jaką pełnią uczestnicy kongresu, nie jest łatwa we współczesnym świecie, ale w myśl tego, co powiedział Jan Paweł II, nie należy przerażać się trudnościami. "Nie ma ważniejszych spraw niż człowiek. A dla człowieka najważniejsze jest jego prawo do życia" - stwierdziła marszałek Senatu.

Uczestnicy kongresu przedstawili, jak w ich krajach respektowane są prawa dziecka, rodziny, człowieka. Mówili o swojej działalności w obronie życia. Zwrócono też uwagę na rolę ojca w rodzinie.

Goście podkreślali polskie dokonania ustawodawcze w obronie życia. Ale, jak stwierdzono, w żadnym państwie problem ochrony życia nie został do końca rozwiązany.

* * *

18 maja br. w warszawskim Teatrze Roma rozpoczął się Międzynarodowy Kongres "O Godność Dziecka". Oficjalnego otwarcia obrad dokonał prymas Polski kard. Józef Glemp. Organizatorem kongresu był Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia m.in. przy współpracy Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.

Prymas, dziękując za zorganizowanie kongresu, stwierdził, że w dzisiejszych czasach dziecko jest tematem "niepolitycznym i nieekonomicznym".

Przemawiając podczas inauguracji kongresu, marszałek Alicja Grześkowiak podkreśliła, że w wielu krajach nie przestrzega się praw dziecka poczętego. Marszałek przypomniała, że społeczność międzynarodowa uznaje za dziecko osobę do 18 roku życia; nie określa jednak początkowych granic bycia dzieckiem.

Jak stwierdził rzecznik praw dziecka Paweł Jaros, godność jest wartością przypisaną każdemu człowiekowi. Jego zdaniem, godność gwarantuje dziecku dobre i skuteczne prawo oraz właściwe wychowanie.

* * *

19 maja br. marszałek Alicja Grześkowiak wzięła udział w obchodach Roku Prymasa Stefana Wyszyńskiego, zorganizowanych przez położoną niedaleko Częstochowy gminę Kłomnice i tamtejsze parafie. Uroczystości odbywały się w Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Zawadzie.

W swoim wystąpieniu marszałek Senatu przybliżyła osobę prymasa S. Wyszyńskiego, akcentując jego niezłomność w przeciwstawianiu się wszelkiemu złu i nieprzemijalność jego nauk dotyczących stosunku do ojczyzny i narodowego dziedzictwa.

Podczas uroczystości marszałek A. Grześkowiak wręczyła nagrody laureatom międzyszkolnego konkursu na temat życia i nauczania prymasa S. Wyszyńskiego.

* * *

20 maja br. we Wrześni odbyły się uroczyste obchody 100. rocznicy strajku dzieci wrzesińskich.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych z marszałkami Sejmu i Senatu Maciejem Płażyńskim i Alicją Grześkowiak, sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Barbarą Labudą i wojewodą wielkopolskim Stanisławem Tammem.

Mszę św. odprawił metropolita gnieźnieński arcybiskup Henryk Muszyński.

Podczas uroczystości marszałek M. Płażyński stwierdził, że wartości, o które wtedy walczyły dzieci - wiara, język, kultura, historia narodowa - są aktualne do dziś.

W swoim wystąpieniu marszałek A. Grześkowiak powiedziała:

Jestem bardzo wdzięczna za zaproszenie na obchody stulecia pamiętnego strajku dzieci polskich we Wrześni. Ten strajk wzmiankowany jest w każdym podręczniku historii Polski, uczą się o nim kolejne pokolenia. Jestem głęboko przekonana, że wydarzenia wrzesińskie zasługują na wdzięczną pamięć narodu.

Oddaję hołd dzieciom wrzesińskim i ich rodzicom za bohaterstwo i determinację w obronie mowy polskiej i przyrodzonego prawa człowieka do modlitwy i nauki religii w języku ojczystym. Oddaję hołd wszystkim, którzy dodawali strajkującym ducha, wspierali ich, bronili i pomagali.

Marszałek Senatu goszcząc we Wrześni zobowiązany jest przypomnieć, że w pomoc dla strajkujących zaangażowali się ówcześni polscy parlamentarzyści. Nie zawsze sprawiedliwie oceniano ich działania na forum parlamentu Rzeszy i sejmu pruskiego, zapominając o ówczesnych realiach politycznych, układzie sił w wymienionych izbach ustawodawczych.

Przypomnę tylko nazwisko jednego parlamentarzysty, który zrobił bardzo wiele dla ofiar represji pruskiej we Wrześni - ks. prałata Antoniego Stychla z Poznania - ówczesnego posła do sejmu pruskiego, w Polsce Odrodzonej wicemarszałka Senatu I kadencji. To on w 1902 roku w sejmie pruskim powiedział, że wprowadzenie w szkołach elementarnych nauki religii w języku niemieckim jest "sprzecznym z prawem zamachem na narodowy byt narodu polskiego w państwie pruskim". A następnie w innym przemówieniu stwierdził: "Naród polski musiałby chyba nie mieć wstydu, gdyby przeciwko gwałtom nie bronił się wszelkimi środkami, jakie mu przysługują".

Wydarzenia we Wrześni poruszyły nie tylko Polaków, i to ze wszystkich zaborów, ale także opinię publiczną w wielu krajach. Takiej propolskiej sympatii i solidarności nie oglądano w Europie od czasów powstania listopadowego. Nawet w Niemczech odezwały się głosy potępiające represje pruskie wobec strajkujących we Wrześni.

W "Breslauer Gerichts - Zeitung", niemieckiej gazecie ukazującej się we Wrocławiu, napisano wówczas takie zdanie: "Małych męczenników wrzesińskich sławić będą niewątpliwie w pieśni polscy poeci, a płomień ich poezji rozpali serca młodzieży do nowego oporu (...)".

Rychło sprawdziła się ta przepowiednia. "Małych męczenników wrzesińskich" rozsławili Henryk Sienkiewicz i Maria Konopnicka. Kilka lat później Konopnicka napisała "Rotę", wieszcząc w niej "Orężny wstanie hufiec nasz, Duch będzie nam hetmanił, Pójdziem, gdy zabrzmi złoty róg... -Tak nam dopomóż Bóg!". W 1918 roku "złoty róg" zabrzmiał i powstał polski orężny hufiec, powstała z niewoli Polska!

W okresie PRL władze komunistyczne chętnie odwoływały się do wydarzeń wrzesińskich jako dobitnego świadectwa brutalnego łamania przez pruskiego zaborcę praw językowych Polaków. Równocześnie same łamały prawa człowieka, m.in. prawo rodziców do zapewnienia swym dzieciom wychowania i nauczania zgodnego z ich przekonaniami religijnymi, mimo że takie prawo wynikało z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, ratyfikowanej przez Polskę.

Wspomnę tylko, że w 1961 roku, a więc w 60-lecie strajku szkolnego we Wrześni, uchwalona została ustawa o rozwoju systemu oświaty i wychowania, w której usankcjonowano wyrzucenie nauki religii ze szkoły i nałożono na szkoły obowiązek wychowania i nauczania laickiego.

Poczytuję to sobie za szczególny zaszczyt, że w 1990 roku mogłam być autorką inicjatywy Senatu w sprawie zmiany wspomnianej ustawy tak, aby szkoły i inne placówki oświatowo-wychowawcze zobowiązane były do poszanowania prawa rodziców do zapewnienia swym dzieciom wychowania i nauczania zgodnego z ich przekonaniami religijnymi.

Dlatego dzisiaj możemy obchodzić 100-lecie strajku szkolnego we Wrześni bez zakłamania, wypaczeń i przemilczeń.

Dziękuję organizatorom obchodów, wszystkim, którzy w przeszłości zabiegali i obecnie zabiegają, aby pamięć o tamtych wydarzeniach trwała, była przekazywana, aby ten sam duch, który "hetmanił" dzieciom wrzesińskim i ich rodzicom sprzed stu laty, hetmanił także nam i następnym pokoleniom!

List prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego do uczestników obchodów przeczytała B. Labuda. "Nasza pamięć należy się wszystkim, którzy przez całe dziesięciolecia stawali w obronie narodowych tradycji, demokracji, sprawiedliwości i równouprawnienia. Współczesna Polska demokratyczna, suwerenna, rozwijająca się gospodarczo - to także rezultat tamtych wydarzeń" - napisał prezydent A. Kwaśniewski.

* * *

22 maja br., z inicjatywy Komisji Gospodarki Narodowej oraz European Instytute of Environmental Energy Poland, pod honorowym patronatem wicemarszałka Marcina Tyrny, w gmachu parlamentu odbyła się konferencja pt.: "Rozwój gospodarczy Polski a finansowanie działań lokalnych".

W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Budownictwa, Ministerstwa Łączności, Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, Ministerstwa Środowiska, Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Fundacji EkoFundusz, Banku Gospodarstwa Krajowego, Agencji Techniki i Technologii, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Podczas seminarium senator Marek Waszkowiak, wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej, wygłosił referat na temat strategii finansów publicznych i rozwoju gospodarczego Polski w świetle budżetu państwa.

Inne referaty dotyczyły finansowania inwestycji regionalnych ze środków budżetu państwa, zarezerwowanych do dyspozycji ministra rozwoju regionalnego i budownictwa, oraz zasad finansowania kontraktów regionalnych; rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej dzięki pomocy budżetu państwa i środkom pomocowym Unii Europejskiej; pomocy budżetu państwa w rozbudowie infrastruktury technicznej towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, oraz taniego budownictwa mieszkaniowego; stymulowania rozwoju lokalnego poprzez środki pomocowe Unii Europejskiej; programu PHARE jako szansy wyrównywania dysproporcji w rozwoju regionalnym; programu SAPARD służącego wyrównaniu szans dla polskiej wsi; wsparcia inwestycji na terenach popegeerowskich; zasad finansowania inwestycji proekologicznych ze środków Programu ISPA; preferencyjnego finansowania działań proekologicznych ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; zasad dotowania przedsięwzięć proekologicznych ze środków pochodzących z ekokonwersji polskiego zadłużenia; finansowania przedsięwzięć mieszkaniowych oraz działań energooszczędnych ze środków budżetu państwa pozostających w dyspozycji BGK; wspierania rozwiązań promujących nowoczesne technologie ze środków pozostających w dyspozycji Agencji Techniki i Technologii oraz finansowania działań energooszczędnych w systemie strony trzeciej.

Na zakończenie seminarium odbyła się dyskusja na temat prowadzenia i finansowania inwestycji regionalnych, ze szczególnym uwzględnieniem oczekiwań lokalnych.

* * *

W Warszawie odbyły się uroczyste obchody 20. rocznicy śmierci prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego.

28 maja br. Episkopat Polski uczcił rocznicę nadzwyczajną sesją poświęconą niezłomnej posłudze pasterskiej Prymasa Tysiąclecia. Biskupi pod przewodnictwem prymasa Polski kardynała Józefa Glempa odprawili też uroczystą mszę świętą w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Modlili się o szybką beatyfikację kardynała S. Wyszyńskiego.

29 maja br. odbyła się inauguracja centralnych 2-dniowych obchodów Roku Kardynała Wyszyńskiego na uniwersytecie w Warszawie, którego jest on patronem. Inaugurację poprzedziła uroczysta msza święta, której przewodniczył wielki kanclerz tej uczelni prymas Polski kardynał J. Glemp.

Z tej okazji odbyła się sesja naukowa poświęcona "Dziedzictwu duchowemu Prymasa Tysiąclecia".

W obchodach uczestniczyła m.in. marszałek Alicja Grześkowiak, przedstawiciele Kancelarii Premiera, parlamentarzyści, biskupi, rektorzy wyższych uczelni i studenci.

Obchodom towarzyszyły m.in. wystawy fotograficzne poświęcone posłudze Prymasa Tysiąclecia. Można było też obejrzeć ponad 100 prac magisterskich i trzy doktorskie poświęcone osobie kardynała S. Wyszyńskiego oraz spektakle teatralne.

* * *

29 maja br. w Senacie odbyła się konferencja "Oświata pozaszkolna na wsi". Konferencję zorganizowano z inicjatywy komisji: Nauki i Edukacji Narodowej oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także Fundacji Edukacyjnej. Konferencji towarzyszyła wystawa prac dzieci, zorganizowana przez 10 wybranych z terenu całego kraju klubów edukacyjnych.

Podczas konferencji wiceminister edukacji narodowej Wojciech Książek poinformował, ze w resorcie trwają prace nad programem tworzenia świetlic wiejskich w byłych budynkach szkolnych, w pierwszej kolejności na terenach popegeerowskich.

Jak stwierdził wiceminister, niż demograficzny występuje również na wsi. Czasami lepiej, tam gdzie jest mało dzieci, dowieźć je do szkoły, oferując lepszą ofertę edukacyjną, niż utrzymywać szkoły. W miejscu szkoły natomiast, aby wsi nie pozbawiać centrum kulturalnego, należy utworzyć ogólnodostępną świetlicę.

O wsparcie programu MEN zwróciło się także do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (w tym Krajowego Urzędu Pracy), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do Federacji Inicjatyw Oświatowych.

Bezpośrednim powodem podjęcia tej inicjatywy są wystąpienia gmin Gozdowo z województwa mazowieckiego (wieś Rempin) oraz Krokowej z woj. pomorskiego (popegeerowska wieś Parszkowo). Opracowanie programu ma służyć m.in. zmniejszeniu konfliktów przy racjonalizacji sieci szkolnej przez zachowanie miejsc tworzonych wspólnymi siłami społeczności lokalnej, zachowaniu bazy niezbędnej dla rozwoju kultury i oświaty, przeprowadzeniu kursów i szkoleń dla dorosłych, a także zapewnieniu opieki dzieciom i młodzieży po południu i w czasie ferii. Program daje także możliwość stworzenia osłon dla nauczycieli zagrożonych zwolnieniami (po przejściu kursów przekwalifikujących).

W trakcie dotychczasowych spotkań ustalono, że MEN w trybie pilnym opracuje także projekt programu, który: będzie wdrożony jako konkurs projektów na wykorzystanie byłych terenów szkolnych, będzie wspierał głównie te inicjatywy, które wskażą na inne źródło finansowania, będzie wykorzystywać inicjatywy różnych partnerów społecznych - stowarzyszeń lokalnych (nie tylko wnioski organów samorządu terytorialnego). W programie ma być brana pod uwagę także opinia kuratorów oświaty, głównie pod kątem zgodności z planami racjonalizacji sieci szkolnej.

Formy pomocy mogą być różne, np. doposażenie w środki dydaktyczne (telewizor, sprzęt audio-video, komputery z oprogramowaniem do nauczania języków obcych, podręczniki, książki, dotowanie dożywiania i opłacenie opiekuna świetlicy).

W zakresie finansowania - dotacji celowych na programy MEN liczy, że uda się pozyskać środki z Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa w ramach tzw. kontraktów regionalnych, z Krajowego Urzędu Pracy - szczególnie na przekwalifikowanie byłych nauczycieli, partnerów pozarządowych - np. Polskiej Fundacji Dzieci i Młodzieży. Sprawdzone też będą możliwości dofinansowania przez program "Aktywizacja programów wiejskich" (ze środków Banku Światowego).

Podczas konferencji o znaczeniu edukacji dla rozwoju wsi i wsparciu działań edukacyjnych przez ambasadę amerykańską w Warszawie mówił Jim Higgiston, radca rolny Ambasady USA.

Historię ruchu edukacji w Polsce i jego znaczenia w aktywizacji środowisk wiejskich przedstawiła Katarzyna Boczek, prezes Fundacji Edukacyjnej.

Doświadczenia w pracy z młodzieżą oraz znaczenie pozaszkolnych programów edukacyjnych w rozwoju młodego pokolenia były tematem wystąpienia Ewy Woldańskiej, dyrektor Gimnazjum w Czerminie.

Jadwiga Tatara z Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lublinie omówiła organizację ruchu edukacyjnego w regionach oraz udział wolontariuszy w działalności edukacyjnej. O współpracy międzynarodowej w ramach ruchu mówiła Barbara Wójcik z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Korytnikach.

Podczas konferencji wręczono dyplomy klubom edukacyjnym uczestniczącym w konferencji oraz przekazano podziękowania 10 wybranym wolontariuszom ruchu z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu. Ogłoszono również konkurs o Nagrodę im. E. Piszka, Sz. Pieniążka i D. Evansa na osiągnięcia w dziedzinie edukacji rolniczej.

Podsumowania konferencji dokonał przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi senator Józef Frączek.

* * *

29 maja br. w warszawskim klubie "Harenda" odbyła się uroczystość wręczania dorocznych nagród "Gazety Polskiej. W tym roku laureatami zostali marszałek Alicja Grześkowiak i Waldemar Gasper, prezes TV Familijnej, spółki produkującej ofertę programową TV "Puls".

Na uroczystości obecni byli m.in. premier Jerzy Buzek, minister-koordynator służb specjalnych Janusz Pałubicki oraz rzecznik interesu publicznego Bogusław Nizieński.

Marszałek A. Grześkowiak została uhonorowana za "godne reprezentowanie Rzeczypospolitej" i za to, że "w gąszczu oficjalnych obowiązków miała czas zaopiekować się Polakami na Wschodzie". W. Gasper otrzymał nagrodę za "założenie telewizji innej niż wszystkie".

* * *

Z inicjatywy senackiej Komisji Gospodarki Narodowej oraz Instytutu Badań Nad Gospodarką Rynkową 30 maja br. w gmachu Senatu odbyło się spotkanie na temat: "Corporate Governance dla rozwoju Polski. Główne problemy nadzoru korporacyjnego w Europie Zachodniej. Wnioski dla Polski".

Podczas spotkania o głównych problemach corporate governance w Europie Zachodniej i płynących stąd wnioskach dla Polski mówił dr Marco Becht, główny koordynator European Corporate Governance Network, współautor raportu The Control of Corporate Europe. Jego wystąpienie dotyczyło także europejskich doświadczeń funkcjonowania kodeksów dobrej praktyki corporate governance.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment