Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment


Kronika senacka

7 czerwca br. z okazji 175-lecia Politechniki Warszawskiej marszałek Alicja Grześkowiak przesłała list gratulacyjny do rektora uczelni.

W przesłanym liście marszałek Senatu podkreśliła, że Politechnika Warszawska to wspólnota studentów i nauczycieli, przed którą stają wciąż nowe wyzwania postępu cywilizacyjnego. Aby trwać, wspólnota ta musi pamiętać o szacunku dla wartości podstawowych, musi pamiętać o szacunku dla godności człowieka. Marszałek wyraziła radość, że uczelnia przywiązuje szczególną wagę do poszanowania tych wartości. Uznaje prymat człowieka nad techniką, ponieważ technika ma przede wszystkim służyć człowiekowi. Osobowa godność człowieka jest wartością, w świetle której należy osądzać wszelkie kulturowe zastosowanie wiedzy naukowo-technicznej.

Marszałek A. Grześkowiak podkreśliła, że zaangażowanie osób związanych z Politechniką Warszawską w przemianę świata dla dobra człowieka i ludzkości nie ogranicza się jedynie do osiągnięć technicznych, naukowych czy dydaktycznych. Marszałek przypomniała profesora Maksymiliana Marcelego Thullie, wykładowcę Politechniki Warszawskiej, który był również senatorem II Rzeczypospolitej I, II i III kadencji. Mandat senatora sprawował także profesor Władysław Findeisen, były rektor politechniki i senator I i II kadencji odrodzonego Senatu.

Marszałek A. Grześkowiak stwierdziła ponadto, że tradycja uczelni ma duży wpływ na jej pozycję. W kolejnych rankingach szkół wyższych Politechnika Warszawska uznawana jest za najlepszą uczelnię techniczną w Polsce. Uznaniu wyrażanemu w rankingach towarzyszą wyrazy uznania ze strony innych uczelni polskich i zagranicznych, ze strony środowisk akademickich.

* * *

12 czerwca br. w Senacie wręczono nagrody laureatom konkursu "Szkolna Liga Historyczna". Konkurs, w którym wzięła udział młodzież gimnazjalna i szkół średnich, zorganizował magazyn historyczny "Mówią Wieki", a patronat nad nim objęła marszałek Alicja Grześkowiak. Ideą konkursu było zmobilizowanie młodzieży szkolnej do pogłębiania wiedzy o historii Polski w sposób odbiegający od szkolnej codzienności, m.in. dzięki samodzielnym poszukiwaniom źródłowym, formułowaniu własnych opinii czy odmiennych scenariuszy przebiegu wydarzeń i procesów historycznych.

W roku szkolnym 2000/01 mistrzem "Szkolnej Ligi Historycznej" została drużyna Zespołu Szkół Zawodowych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego - Liceum Ekonomicznego w Grodzisku Wielkopolskim. Drugie miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół Ogólnokształcących - Liceum Ogólnokształcącego w Kluczborku. Trzecie miejsce zajęła drużyna III Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody zespołowe i indywidualne.

Podczas uroczystości nagrody wręczyła marszałek A. Grześkowiak Marszałek powiedziała m.in., że historia ma dla każdego człowieka ważne znaczenie. Podziękowała młodzieży za wkład pracy i indywidualne pomysły wykorzystane w pracach konkursowych. Zdaniem A. Grześkowiak, jeśli młode pokolenie Polaków chce zbudować gmach nowej Polski, to nie może odrzucać dziedzictwa historycznego swojego narodu. Zwracając się do laureatów, powiedziała: "rozważajcie dzieje Polski, jak wybierać dobro według własnego wyobrażenia".

Redaktor naczelny magazynu "Mówią Wieki" Jarosław Krawczyk podsumowując wyniki konkursu, podkreślił, że laureaci wykazali wysoki poziom wiedzy i duże zaangażowanie twórcze.

* * *

15 i 16 czerwca br. z wizytą oficjalną w Polsce przebywał prezydent USA George Bush. Podczas pobytu w Warszawie prezydent spotkał się z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim i premierem Jerzym Buzkiem.

15 czerwca br. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego prezydent USA wygłosił przemówienie, w którym przedstawił założenia amerykańskiej polityki zagranicznej wobec krajów europejskich oraz bezpieczeństwa światowego, zmierzającej do rozszerzenia NATO na wschód przy zachowaniu stabilnych stosunków z Rosją. G. Bush podkreślił, że potrzebne jest współdziałanie Europy i Ameryki. Wezwał do pogłębienia tej współpracy i zapewnił, że jego kraj z zadowoleniem wita integrację Europy, która staje się zjednoczona, demokratyczna i wielonarodowościowa. W swoim wystąpieniu G. Bush wiele ciepłych słów poświęcił naszemu krajowi. Stwierdzając, że Polacy stoją w obliczu wielu wyzwań, wyraził przekonanie, że im sprostają.

W Bibliotece Uniwersyteckiej obecni byli m.in. prezydent A. Kwaśniewski, premier Jerzy Buzek, marszałek Alicja Grześkowiak prymas Józef Glemp, arcybiskup Sawa, przedstawiciele parlamentu, rządu i partii politycznych, a także korpus dyplomatyczny i studenci.

16 czerwca br. prezydent G. Bush złożył wieniec pod pomnikiem Bohaterów Armii Krajowej. W ceremonii udział wzięli marszałkowie Sejmu i Senatu Maciej Płażyński i A. Grześkowiak, a także kombatanci.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment