Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment


Z prac komisji senackich

17 lipca 2001 r.

Podczas posiedzenia Komisji Nauki i Edukacji Narodowej rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy - Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego, ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw.

W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej: wiceminister Wojciech Książek, doradca ministra Anna Radziwiłł oraz dyrektorzy departamentów prawnego i kadr. Ponadto zapoznano się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W dyskusji zgłoszono szereg propozycji poprawek. Pierwszy przegłosowano wniosek dotyczący struktury szkolnictwa ponadgimnazjalnego jako podstawę kwalifikowania pozostałych zgłoszonych zmian. W głosowaniu komisja przywróciła zapis w tej sprawie zbieżny z propozycją zawartą w projekcie rządowym.

Wobec zgłoszenia licznych wniosków, których konsekwencje dla treści nowelizacji wymagają szczegółowego opracowania, przewodniczący komisji senator Jan Cimanowski ogłosił przerwę w posiedzeniu do czasu opracowania poprawek.

* * *

Senatorowie z Komisji Praw Człowieka i Praworządności rozpatrywali ustawę o gromadzeniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji kryminalnej.

W posiedzeniu uczestniczyli: wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji Piotr Stachańczyk i Antoni Podolski, doradca ministra spraw wewnętrznych i administracji Piotr Niemczyk, poseł sprawozdawca Ryszard Ostrowski, przedstawiciele związku Banków Polskich oraz ekspert komisji prof. Andrzej Rzepliński z Komitetu Helsińskiego Ponadto zapoznano się z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Omawiana ustawa, powstała na podstawie projektu rządowego, zakłada utworzenie Krajowego Centrum Informacji Kryminalnej, z którego zasobów będą mogły korzystać wszystkie służby zwalczające przestępczość. Sejm postanowił, że w bazie komputerowej centrum zarejestrowane mają zostać wszczęte postępowania oraz dane dotyczące osób podejrzewanych o udział w przestępstwie. Informacje ma przekazywać 18 podmiotów. Dostęp do bazy danych centrum będą miały: prokuratura, policja, straż graniczna, inspekcja celna, organy celne, urzędy skarbowe, BOR, Żandarmeria Wojskowa, organy informacji finansowej oraz Generalny Inspektor Informacji Finansowej. Nie będą miały dostępu UOP i WSI. Szefa KCIK ma powoływać premier na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji.

W dyskusji senator Jolanta Danielak zgłosiła poprawkę zmierzającą do usytuowania KCIK w ramach komendy Głównej Policji, a nie jako odrębnego urzędu. W głosowaniu komisja poparła tę zmianę.

W przyjętym stanowisku Komisja Praw Człowieka i Praworządności zaproponowała ogółem 30 poprawek do ustawy o gromadzeniu, przetwarzaniu i przekazywaniu informacji kryminalnej. Sprawozdanie w tej sprawie przedstawi Izbie senator J. Danielak.

Podczas posiedzenia rozpatrzono także ustawę o ratyfikacji Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Swoje opinie na temat ustawy sejmowej przedstawili: wiceminister spraw zagranicznych Grażyna Bernatowicz, Agnieszka Dobrosielska i Jan Ciszewski z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz poseł sprawozdawca Włodzimierz Cimoszewicz.

Zgłaszane w dyskusji wątpliwości dotyczyły trybu przyjmowania tego typu konwencji oddających polskich obywateli pod jurysdykcje organów międzynarodowych. Ostatecznie, w głosowaniu, komisja postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie ustawy upoważniającej prezydenta do ratyfikacji Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego. Na sprawozdawcę wybrano senatora Zbigniewa Romaszewskiego.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności rozpatrzono łącznie ustawę - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz ustawę - Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie przedstawionymi przez posła sprawozdawcę R. Ostrowskiego, Beatę Mik z Ministerstwa Sprawiedliwości i prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej Czesława Jaworskiego. Wysłuchali uwag Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Omawiana nowelizacja kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia oraz przepisy wprowadzające nowelizację wynikały z konstytucji. Zdecydowano m.in., że nie tylko adwokat, ale również radca prawny będzie mógł być obrońcą w sprawach o wykroczenia. Sądem pierwszej instancji dla wykroczeń będzie sąd rejonowy, obradujący jednoosobowo. Odwołania od tych wyroków rozpatrywać ma wydział odwoławczy sądu okręgowego.

W dyskusji kontrowersje dotyczyły przede wszystkim występowania radców prawnych jako obrońców w sprawach o wykroczenia. Ostatecznie w głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi skreślenie tego zapisu. W przyjętym stanowisku zaproponowano ponadto szereg poprawek, głównie o charakterze porządkującym. Sprawozdanie w tej sprawie przedstawi senator Jan Chojnowski.

* * *

Na swym posiedzeniu zebrała się Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej w celu rozpatrzenia ustawy o ratyfikacji Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Informacje na temat przedmiotu ustawy przedstawili wiceminister spraw zagranicznych Grażyna Bernatowicz oraz dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Prawa Europejskiego w Ministerstwie Sprawiedliwości Jan Ciszewski.

W wyniku głosowania komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy upoważniającej prezydenta do ratyfikacji Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senatora Andrzeja Mazurkiewicza.

Podczas posiedzenia nie zgłoszono także zastrzeżeń do ustawy o ratyfikacji Konwencji o prawie właściwym dla wypadków drogowych. Po wysłuchaniu zaproszonych gości: wiceminister G. Bernatowicz i dyrektora J. Ciszewskiego w głosowaniu komisja postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy upoważniającej prezydenta do ratyfikacji. Stanowisko komisji zarekomenduje Izbie senator Zbigniew Kulak.

* * *

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej oraz Komisji Obrony Narodowej rozpatrywano ustawę o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o czasowym pobycie członków Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i członków sił zbrojnych Republiki Federalnej Niemiec na terytorium drugiego państwa.

Senatorowie wysłuchali wiceministra obrony narodowej Tadeusza Diema. Zapoznali się ponadto z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W przyjętym stanowisku połączone komisje nie zgłosiły zastrzeżeń do omawianej ustawy ratyfikacyjnej. Stanowisko komisji przedstawi senator Zbigniew Zychowicz.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska przystąpiono do rozpatrywania ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Program dla Odry - 2006".

Wprowadzając w założenia ustawy, wiceminister środowiska Marek Michalik stwierdził, że ustawa stanowi odpowiedź na doświadczenia powodzi 1997 r. Najważniejszym celem ustawy jest zapobieganie tej klęsce żywiołowej i jej skutkom, a także ochrona środowiska.

Poseł sprawozdawca Kazimierz Szczygielski stwierdził, że program jest wkomponowany w Ramową Dyrektywę Wodną Unii Europejskiej oraz w nowo tworzone prawo wodne.

Senatorowie zapoznali się ponadto z opinia Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu oraz z wyjaśnieniami przedstawiciela Ministerstwa Finansów.

Ustalono, ze Komisja Ochrony Środowiska przyjmie stanowisko w sprawie ustawy sejmowej na kolejnym posiedzeniu.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrywano ustawę o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju.

Założenia ustawy przedstawił pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej Jan Podmaski. W dyskusji poparcie dla ustawy sejmowej wyrazili wiceminister środowiska Janusz Radziejowski, dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski. Uwagi zgłosiło Ministerstwo Finansów oraz Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Omawiana ustawa określa, co należy do strategicznych zasobów naturalnych kraju. Są to: wody podziemne oraz powierzchniowe w ciekach naturalnych i źródłach, z których biorą początek, oraz wody w kanałach i zbiornikach; wody polskich obszarów morskich wraz z pasem nadbrzeżnym i zasobami naturalnymi dna i wnętrza ziemi; lasy państwowe i zasoby parków narodowych; złoża kopalin (ale tylko te, które nie stanowią części prywatnych nieruchomości). Ustawa stanowi, że zasoby o znaczeniu strategicznym dla państwa nie podlegają przekształceniom własnościowym. W ustawie przyznano ponadto prawo do rekompensat finansowych dla osób, które utraciły swoje prawa do zasobów naturalnych stanowiących obecnie własność państwa. Ich wysokość określą odrębne przepisy. Zgodnie z ustawą, wstęp do lasów państwowych i zbiorników wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa jest wolny.

Ustalono, że komisja będzie kontynuowała prace nad ustawą o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Nadzwyczajna Legislacji Europejskiej rozpatrzyła ustawę o czasie pracy kierowców.

Senatorowie wysłuchali wiceministra transportu i gospodarki morskiej Krzysztofa Tchórzewskiego oraz zapoznali się z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu

W przyjętym stanowisku komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 6 poprawek do omawianej ustawy, zbieżnych z uwagami Biura Legislacyjnego. Na sprawozdawcę wybrano senatora Andrzeja Sikorę.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej rozpatrzono ustawę o ostateczności rozrachunku w systemach płatności i systemach rozrachunku papierów wartościowych oraz zasadach nadzoru nad tymi systemami.

W tym punkcie wysłuchano wiceministra finansów Krzysztofa Nersa, Andrzeja Jakubiaka z Narodowego Banku Polskiego oraz przedstawicieli Związku Banków Polskich, Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. Opinię na temat ustawy sejmowej przekazało Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

W głosowaniu Komisja Nadzwyczajna Legislacji Europejskiej poparła 4 poprawki, sugerowane w opinii biura legislacyjnego oraz przez NBP. Stanowisko komisji przekaże Izbie senator Marek Waszkowiak.

* * *

Senatorowie z Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrywali ustawę o cenach. W posiedzeniu wzięli udział: wiceminister finansów Dorota Safjan, wiceminister zdrowia Krzysztof Trończyński oraz przedstawiciel Federacji Pracodawców Prywatnych.

Omawiana ustawa zakłada m.in. utrzymanie obecnej stawki marży hurtowej na leki w wysokości 9,91% oraz powołanie zespołu, który przygotować ma informacje służące do ustalenia wykazów oraz cen urzędowych leków.

Ustawa zawiera ogólne zasady ustalania cen i ich ochrony przed ograniczeniami administracyjnymi, a z drugiej strony chroni interesy nabywców towarów i usług, które mogłyby być zagrożone w wypadku nadużywania swobody ustalania cen.

W swoim stanowisku Komisja Gospodarki Narodowej postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie bez poprawek ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę wybrano senatora Adama Rychliczka. Do stanowiska komisji zgłoszono wniosek mniejszości, który przedstawi Izbie senator Kazimierz Drożdż.

* * *

Senatorowie z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęli stanowisko w sprawie ustawy o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju.

Podczas posiedzenia pozytywną opinię o ustawie, która była projektem obywatelskim, przedstawił wiceminister środowiska Janusz Radziejowski. W opinii wiceministra ustawa ma charakter nieco deklaratywny, a większość jej zapisów realizowana jest w innych ustawach.

W imieniu komitetu inicjatywy ustawodawczej głos zabrał Jan Podmaski. Ponadto wysłuchano dyrektora Stanisława Kolanowskiego z Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W głosowaniu Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaaprobowała dwie zmiany do omawianej ustawy. Ich wprowadzenie zarekomenduje Izbie senator Józef Frączek.

* * *

Na wspólnym posiedzeniu zebrały się Komisja Gospodarki Narodowej oraz Komisja Rodziny i Polityki Społecznej w celu rozpatrzenia ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ustawy o corocznym dodatku rodzinnym oraz ustawy o dodatku rodzinnym dla rodzin wielodzietnych

W posiedzeniu wzięły udział wiceminister finansów, rzecznik dyscypliny finansów publicznych Dorota Safjan oraz Alina Wiśniewska z Biura Pełnomocnika Rządu ds. Rodziny.

Rozpatrywane ustawy zostały uchwalone przez Sejm na podstawie projektów poselskich. Negatywne stanowisko na ich temat przedstawił rząd ze względu na dodatkowe obciążenie budżetu państwa.

W głosowaniu połączone komisje postanowiły zaproponować Senatowi odrzucenie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy o corocznym dodatku rodzinnym. Stanowisko komisji zarekomenduje Izbie senator Dariusz Kłeczek. Do obu wniosków zgłoszono wnioski mniejszości, których sprawozdawcą będzie senator D. Kłeczek.

Akceptację połączonych komisji uzyskała natomiast ustawa o dodatku rodzinnym dla rodzin wielodzietnych. Stanowisko w tej sprawie przedstawi senator D. Kłeczek. Jako wniosek mniejszości zgłoszono wniosek o odrzucenie ustawy. Jego sprawozdawcą został senator Jerzy Suchański.

* * *

Na swym posiedzeniu, po wysłuchaniu przedstawicieli Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, Ministerstwa Skarbu Państwa oraz posła sprawozdawcy Adama Bieli, Komisja Gospodarki Narodowej postanowiła zaproponować Senatowi odrzucenie ustawy o nabywaniu byłych mieszkań zakładowych przez obywateli polskich oraz o zmianie niektórych ustaw.

Ustawa sejmowa gwarantowała najemcom kupno lokalu ze zniżką i rekompensatą obecnym właścicielom. Odnosiła się do mieszkań, które po 5 grudnia 1990 roku, w wyniku procesów likwidacji, zbywania, prywatyzacji i upadłości przedsiębiorstw państwowych, przestały być mieszkaniami zakładowymi. Uprawnione do wywłaszczenia miały być osoby, które zajmują mieszkanie na podstawie umowy najmu lub administracyjnej decyzji o przydziale i nie otrzymały pisemnej propozycji nabycia mieszkania przed jego sprywatyzowaniem. Ustawa miała objąć także osoby bliskie tym uprawnionym.

W opinii posłów autorów ustawy, dotyczy ona wariantowo: 65 tys., 100 tys. lub 135 tys. mieszkań, a jej koszty w zależności od liczby mieszkań, które zostałyby objęte ustawą, wyniosłyby odpowiednio 689,4 mln zł, 1057,3 mln zł lub 1425,2 mln zł.

Wniosek o odrzucenie ustawy sejmowej przedstawi Izbie senator Kazimierz Kleina.

W drugim punkcie porządku dziennego Komisja Gospodarki Narodowej postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa. Stanowisko w tej sprawie zarekomenduje Izbie senator Andrzej Sikora.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Rodziny i Polityki Społecznej rozpatrzono ustawę o Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego.

Po wysłuchaniu wiceminister pracy i polityki społecznej oraz posła sprawozdawcy Macieja Manickiego senatorowie zgodzili się z zapisami sejmowymi i uznali, że ustawa została wynegocjowana ze wszystkimi partnerami społecznymi i nie należy na obecnym etapie prac legislacyjnych wprowadzać do niej zmian.

W głosowaniu Komisja Rodziny i Polityki Społecznej poparła wniosek o przyjęcie bez poprawek ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę wybrano senatora Zdzisława Maszkiewicza.

18 lipca 2001 r.

Podczas wspólnego posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Ustawodawczej odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W imieniu wnioskodawców projekt ustawy przedstawił senator Adam Graczyński. Inicjatywa ustawodawcza zmierza do zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych stypendiów dla uczniów i studentów, których zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendiów dla uczniów i studentów udzielanych przez fundacje.

W głosowaniu połączone komisje odrzuciły przedstawiony projekt ze względu na, jak stwierdzano w dyskusji, zaawansowane prace nad podobną ustawą w Sejmie. Na sprawozdawcę wybrano senatora Adama Glapińskiego.

20 lipca 2001 r.

Odbyło się posiedzenie Komisji Ustawodawczej, podczas którego rozpatrywano łącznie ustawę - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia oraz ustawę - Przepisy wprowadzające Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

Senatorowie wysłuchali wicedyrektor Beaty Mik i prokuratora Macieja Białka z Ministerstwa Sprawiedliwości oraz prezesa Naczelnej Rady Radców Prawnych Andrzeja Kalwasa. Zapoznano się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W przyjętych stanowiskach Komisja Ustawodawcza postanowiła zarekomendować Senatowi wprowadzenie poprawek do obu rozpatrywanych ustaw. Zaproponowano m.in., by obrońcą w sprawach o wykroczenia mogła być też osoba zaufania społecznego, czyli np. przedstawiciel związków zawodowych. Ustalono, że sprawozdania w tej sprawie przedstawi senator Piotr Ł.J. Andrzejewski.

Podczas posiedzenia komisji przystąpiono również do wstępnego rozpatrzenia ustawy o Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego.

Komisja zapoznała się z opiniami o ustawie przedstawionymi przez wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbietę Sobótkę, posła sprawozdawcę Macieja Manickiego, Krystiana Zająca z Konfederacji Pracodawców oraz Alfredę Berg z Ministerstwa Finansów. Wysłuchano ponadto uwag Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Ustalono, że komisja będzie kontynuować prace nad ustawą sejmową na kolejnym posiedzeniu, 26 lipca br.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Nauki i Edukacji Narodowej kontynuowała prace nad ustawą o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy - Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego, ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw.

W przyjętym stanowisku senatorowie postanowili zaproponować Izbie wprowadzenie 41 poprawek do omawianej nowelizacji. Na sprawozdawcę wybrano senatora Jerzego Masłowskiego.

24 lipca 2001 r.

Tematem posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi były: reforma Wspólnej Polityki Rolnej - jej kierunek, prognozowany termin wejścia w życie i wnioski dla państw ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej; negocjacje członkowskie Polski z Unią Europejską - wnioski płynące z procesu reformowania Wspólnej Polityki Rolnej oraz gospodarowanie środkami przeznaczonymi na informowanie społeczeństwa o integracji Polski z Unią Europejską.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jerzy Plewa przedstawił wnioski dla polskich negocjatorów płynące z dyskusji nad reformą wspólnej polityki (CAP).

Informacje na temat trwającej w Unii dyskusji nad CAP przedstawił pierwszy radca w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej John O'Rourke. Jego zdaniem, stanowisko polskich negocjatorów powinno się odnosić do obecnego kształtu CAP. W swoim wystąpieniu wyraził ponadto nadzieję, że parlament obecnej kadencji zdoła przyjąć fundamentalną dla bezpieczeństwa zdrowotnego ustawę weterynaryjną.

Dyrektor Departamentu Informacji Europejskiej w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej Andrzej Harasimowicz przedstawił informację na temat prowadzonej polityki informacyjnej dotyczącej integracji europejskiej i zasad jej finansowania.

Podczas dyskusji senatorowie wyrażali negatywne opinie na temat prowadzonej przez UKIE polityki informacyjnej.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Uzasadnienie przyjętych rozwiązań przedstawił senator Jan Chodkowski, reprezentujący wnioskodawców projektu senackiego, który był podstawą nowelizacji sejmowej. Senator zwrócił uwagę na błąd w druku sejmowym, zawierającym poprawkę odrzuconą przez Sejm. Informację tę potwierdziło w swojej opinii Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu. W imieniu rządu uwagi do nowelizacji sejmowej przedstawiło Ministerstwo Finansów.

W dyskusji propozycje wprowadzenia 2 poprawek do rozpatrywanej ustawy zgłosił senator J. Chodkowski. W kolejnych głosowaniach uzyskały one akceptacje komisji. Stanowisko komisji w sprawie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym przedstawi Izbie senator J. Chodkowski.

25 lipca 2001 r.

Na swoim posiedzeniu zebrała się Komisja Gospodarki Narodowej w celu rozpatrzenia ustawy o restrukturyzacji hutnictwa żelaza i stali.

Założenia ustawy omówił wiceminister gospodarki Edward Nowak. Senatorowie wysłuchali także posła sprawozdawcy Marka Wójcika i zapoznali się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W opinii wiceministra E. Nowaka, dzięki ustawie restrukturyzacja zyska bazę prawną. Ustawa jasno określa proces restrukturyzacji finansowej i zakres osłon socjalnych tego procesu, stanowi alternatywę do programu prywatyzacji polskiego hutnictwa.

Zgodnie z projektem, zakłady produkcji stali powinny przedłożyć Ministerstwu Gospodarki plany modernizacyjne najpóźniej w sześć miesięcy od zatwierdzenia i wejścia w życie ustawy. Ustawa przewiduje odroczenie zobowiązań hutnictwa wobec instytucji budżetowych i parabudżetowych. Łącznie maksymalne kwoty odroczeń będą wynosić 570 mln zł.

W dyskusji zgłoszono wnioski o charakterze legislacyjnym, które następnie poddano pod głosowanie. W przyjętym stanowisku Komisja Gospodarki Narodowej postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawek do omawianej ustawy. Na sprawozdawcę wybrano senatora Jerzego Baranowskiego.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Po wysłuchaniu Hanny Majszczyk i Joanny Zwierzyńskiej z Ministerstwa Finansów oraz po zapoznaniu się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu senatorowie postanowili zaproponować Izbie wprowadzenie poprawek, które zarekomenduje senator Marian Noga.

Jedną zmianę zaproponowano również do ustawy o zmianie ustaw: o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych. W tym punkcie zapoznano się z wystąpieniem dyrektora Sławomira Maliszewskiego z Ministerstwa Finansów oraz z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Stanowisko komisji przedstawi Izbie senator Andrzej Sikora.

Jedną poprawkę przegłosowano także do ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sprawozdanie Komisji Gospodarki Narodowej w tej sprawie zarekomenduje senator Adam Graczyński.

Na zakończenie posiedzenia komisja przyjęła stanowisko w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Wprowadzenie poprawki do tej ustawy zaproponuje w imieniu komisji senator Janina Sagatowska.

26 lipca 2001 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Ustawodawcza zakończyła prace nad ustawą o Trójstronnej Komisji do spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego. W przyjętym stanowisku senatorowie postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy sejmowej. Projekt uchwały w tej sprawie zarekomenduje Izbie senator Stefan Konarski.

Następnie komisja przystąpiła do rozpatrywania ustawy o nabywaniu byłych mieszkań zakładowych przez ich aktualnych najemców oraz o zmianie niektórych ustaw oraz ustawy o zmianie ustawy o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa. W tym punkcie porządku dziennego posiedzenia wysłuchano posłów Adama Bieli i Stanisława Szweda, wiceprezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Ewy Bończak-Kucharczyk oraz przedstawiciela Ministerstwa Skarbu Państwa. Senatorowie zapoznali się ponadto z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W przyjętych stanowiskach Komisja Ustawodawcza postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawek do obu ustaw. Sprawozdanie w tej sprawie przedstawi senator Piotr Ł.J. Andrzejewski. Do stanowiska w sprawie ustawy o nabywaniu byłych mieszkań zakładowych przez ich aktualnych najemców oraz o zmianie niektórych ustaw zgłoszono wniosek mniejszości, którego sprawozdawcą będzie senator Stanisław Gogacz.

Ponadto komisja rozpatrzyła ustawę o zachowaniu narodowego charakteru strategicznych zasobów naturalnych kraju. W tej części posiedzenia uczestniczyli wiceminister środowiska Janusz Radziejowski, przedstawiciel komitetu inicjatywy ustawodawczej Jan Podmaski oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski. W przyjętym stanowisku komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do omawianej ustawy i zarekomendować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. Na sprawozdawcę wybrano senatora S. Gogacza.

* * *

Senatorowie z Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej rozpatrywali ustawę o zmianie ustawy o systemie oświaty, ustawy - Przepisy wprowadzające reformę ustroju szkolnego, ustawy - Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw.

Po wysłuchaniu Anny Radziwiłł i Andrzeja Barańskiego z Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz po zapoznaniu się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu senatorowie postanowili zaproponować Senatowi wprowadzenie 29 poprawek, w zdecydowanej większości zbieżnych ze stanowiskiem Komisji Nauki i Edukacji Narodowej. Ponadto komisja zaproponowała zmianę dotyczącą wolontariatu. Na sprawozdawcę stanowiska komisji wybrano senator Teresę Urniaż-Grabowską.

W drugim punkcie porządku komisja przyjęła stanowisko w sprawie ustawy o nabywaniu byłych mieszkań zakładowych przez ich aktualnych najemców oraz o zmianie niektórych ustaw. W głosowaniu senatorowie postanowili zaproponować Izbie odrzucenie ustawy sejmowej. Wniosek w tej sprawie przedstawi senator Zbyszko Piwoński.

Podczas posiedzenia Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji rozpatrzono ponadto ustawę o zmianie ustawy o zasadach zbywania mieszkań będących własnością przedsiębiorstw państwowych, niektórych spółek handlowych z udziałem Skarbu Państwa, państwowych osób prawnych oraz niektórych mieszkań będących własnością Skarbu Państwa. Komisja zdecydowała o przyjęciu 3 poprawek, które zarekomenduje Izbie senator Lech Feszler.

31 lipca 2001 r.

Na swym posiedzeniu Komisja Praw Człowieka i Praworządności zapoznała się z informacją o działalności Rzecznika Praw Obywatelskich za rok 2000. Sprawozdanie złożył rzecznik praw obywatelskich prof. Andrzej Zoll.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia senatorowie rozpatrzyli ustawę o ratyfikacji Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej.

Po wysłuchaniu wiceministra sprawiedliwości Janusza Niedzieli komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do omawianej ustawy i zaproponować Senatowi przyjęcie jej bez poprawek. W dyskusji zwracano uwagę, że będąca przedmiotem ratyfikacji konwencja powstała z inicjatywy Polski. Sprawozdanie komisji złoży Izbie senator Jolanta Danielak.

Na zakończenie posiedzenia Komisji Praw Człowieka i Praworządności przystąpiono do rozpatrywania ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie przedstawionymi przez prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krystynę Mokrosińską, szefową polskiego oddziału Transparency International Julię Piterę, generalnego inspektora ochrony danych osobowych Ewę Kuleszę, przedstawicieli Centrum im. Adama Smitha, a także ekspertów komisji - prof. Huberta Izdebskiego z UW oraz prof. Andrzeja Rzeplińskiego z Komitetu Helsińskiego.

Ustawa sejmowa zakłada, że każdemu przysługuje prawo dostępu do informacji publicznej. Wyjątkiem od tego prawa są zasady określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych oraz o ochronie tajemnic ustawowo chronionych. Prawo do informacji publicznej podlega też ograniczeniu ze względu na prywatność osób fizycznych lub tajemnicę przedsiębiorcy.

Sejm postanowił, że do udostępniania informacji publicznej będą zobowiązane m.in.: organy władzy publicznej, organy samorządów gospodarczych i zawodowych; podmioty reprezentujące skarb państwa, podmioty reprezentujące osoby lub jednostki organizacyjne wykonujące zadania publiczne lub dysponujące majątkiem publicznym oraz partie polityczne i związki zawodowe.

Informacje publiczne, w tym dokumenty urzędowe, mają być publikowane w internetowym "Biuletynie Informacji Publicznej".

Do egzekwowania prawa do informacji publicznej uprawniono Naczelny Sąd Administracyjny. Zaskarżona instytucja będzie miała 15 dni na przekazanie odpowiedzi. Skarga ma być rozpatrywana w ciągu 30 dni od otrzymania tej odpowiedzi.

W dyskusji nad ustawą sejmową podkreślano, że jest ona niezwykle potrzebna i już dawno powinna być uchwalona, ponieważ konstytucja gwarantuje obywatelom prawo do informacji. Niestety, w Polsce uchwalono najpierw ustawy utrudniające dostęp do informacji, dotyczące ochrony danych osobowych czy ochrony informacji niejawnych.

Wskazywano ponadto, ze ustawa mogłaby mieć szerszy zakres, a niektóre jej przepisy są nieprecyzyjne. Ustalono, że Komisja Praw Człowieka i Praworządności podejmie decyzję w sprawie ustawy o dostępie do informacji publicznej na kolejnym posiedzeniu, 7 sierpnia br.

* * *

Odbyło się posiedzenie Komisji Regulaminowej i Spraw Senatorskich, podczas którego rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

Podczas posiedzenia założenia ustawy przedstawił poseł sprawozdawca Grzegorz Schreiber. Zmiany zaproponowane przez Sejm dotyczyły przede wszystkim kwestii jawności oświadczeń majątkowych.

Senatorowie zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Biuro zwróciło uwagę, że przepis zobowiązujący parlamentarzystów do przedstawiania rozliczeń majątkowych nie precyzuje terminu ich przedstawiania, co - jak podkreślił potem w dyskusji senator Jerzy Cieślak - czyni ten przepis martwym.

W opinii negatywnie oceniono, że jeden z zapisów ustawy sejmowej wyłącza z obowiązku ogłoszenia w dzienniku urzędowym przepisów regulujących m.in. zasady finansowaniu klubów i kół parlamentarnych i ich pracowników oraz biur poselskich i senatorskich i ich pracowników.

Zdaniem Biura Legislacyjnego, ustawa wymaga podania wartości nieruchomości i wartości składników ruchomych majątku, ale nie wiadomo, jak ma być ona ustalana.

W dyskusji senatorowie zapowiadali, że wobec zgłoszonych zastrzeżeń przedstawią poprawki do omawianej ustawy. Jednak, ich zdaniem, trudno będzie znaleźć dobre rozwiązanie dyskutowanych problemów.

Ostatecznie komisja postanowiła, że poprawki będą zgłaszane na kolejnym posiedzeniu w tej sprawie. Ustalono, że wówczas komisja przegłosuje proponowane zmiany.

* * *

Na swym posiedzeniu Komisja Gospodarki Narodowej rozpatrzyła ustawę o zmianie ustawy o grach losowych, zakładach wzajemnych i grach na automatach.

Po wysłuchaniu przedstawiciela rządu wiceminister finansów Haliny Wasilewskiej-Trenkner komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do omawianej nowelizacji. Na sprawozdawcę komisji wybrano senatora Kazimierza Drożdża.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja umożliwi wykorzystanie na likwidację skutków tegorocznych powodzi środków znajdujących się na specjalnym koncie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zostało ono utworzone w związku z powodziami w 1997 i 1998 roku. Od sierpnia 1997 roku do końca 1998 roku kierowane było na to konto 35% wpływów pochodzących z 20-procentowych dopłat od stawek gier liczbowych i loterii pieniężnych. Na koncie tym znajduje się obecnie 12 mln zł.

Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej rozpatrzono także ustawę o zmianie ustawy budżetowej na rok 2001. Komisja postanowiła, że zarekomenduje Senatowi przyjęcie nowelizacji bez poprawek.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja zakłada zwiększenie deficytu o 8,6 mln zł - do 29,14 mld zł, oraz zmniejszenie planowanych dochodów o 8,6 mld zł - do 152,46 mld zł, ale utrzymuje dotychczasowy plan wydatków państwa na niezmienionym poziomie 181,6 mld zł. Nowelizacja wejdzie w życie w dniu jej opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Podczas posiedzenia wiceminister finansów H. Wasilewska-Trenkner poinformowała, że środki na sfinansowanie deficytu pochodzić będą przede wszystkim z rynku krajowego. Jak powiedziała, rynek krajowy będzie głównym miejscem finansowania deficytu, ponieważ rząd szukał taniego rozwiązania. Sięgnięcie do finansowania zagranicznego oznacza wyższe koszty, a informacja, że staramy się sprzedać papiery wartościowe za granicą, może podbić cenę, jaką musielibyśmy zapłacić inwestorom.

Wiceminister H. Wasilewska-Trenkner zaznaczyła, że na niedobór tegorocznych dochodów mają wpływ m.in. większe niż prognozowano zwroty podatku PIT. W lipcu urzędy skarbowe kończą rozliczanie zeznań podatkowych za 2000 rok oraz zwracają nadpłacone kwoty podatku. Ministerstwo szacuje, że w tym roku zwroty będą o 1,7-2,0 mld zł wyższe niż przed rokiem. Przedział szacunków jest tak duży, gdyż wynika z badań na 10-procentowej próbie. Pełne dane będą znane za mniej więcej 3 tygodnie.

Rewizja budżetu była podyktowana znacznym ubytkiem dochodów, spowodowanym niższym tempem wzrostu gospodarczego, niższą inflacją oraz mocnym w pierwszym półroczu złotym.

Rząd nie zaproponował zmniejszenia wydatków, choć spodziewa się, że niedobór dochodów może w najbardziej pesymistycznej prognozie może wynieść 17,24 mld zł. Rząd uzależnia konieczność dokonywania cięć w wydatkach od realizacji dochodów w drugim półroczu.

Cięcia w wydatkach bieżących i inwestycyjnych poszczególnych dysponentów budżetu będą dokonywane, jeśli niedobór środków przekroczy 13 mld zł, taką bowiem kwotę niedoboru rząd jest w stanie sfinansować, oszczędzając 1,15 mld zł na łącznej dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz blokując około 3 mld zł w rezerwach celowych.

Zwiększony o 8,6 mld zł deficyt ma być finansowany dodatkową sprzedażą skarbowych papierów wartościowych.

Ustalono, że wniosek w sprawie przyjęcia bez poprawek nowelizacji ustawy budżetowej na rok 2001 przedstawi Izbie senator Kazimierz Kleina.

W kolejnym punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej zaproponowano wprowadzenie poprawki do ustawy o zmianie ustawy o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "Polskie Koleje Państwowe". W imieniu komisji zmianę zarekomenduje Izbie senator Wojciech Kruk.

Stanowisko rządu w sprawie omawianej ustawy przedstawił senatorom wiceminister transportu i gospodarki morskiej Witold Chodkiewicz.

Senatorowie rozpatrzyli ponadto ustawę o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Po zapoznaniu się z informacjami prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast Ewy Bończak-Kucharczyk oraz przedstawiciela Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie kilkunastu poprawek. Sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Janina Sagatowska.

Do stanowiska komisji zgłoszono wniosek mniejszości, dotyczący odrzucenia w całości ustawy sejmowej. Sprawozdawcą wniosku będzie senator Genowefa Ferenc.

Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę - Prawo lotnicze. Po wysłuchaniu wiceministra transportu i gospodarki morskiej Jana Friedberga i zapoznaniu się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu komisja postanowiła zgłosić dwie poprawki. Ich wprowadzenie zarekomenduje Izbie senator Mieczysław Janowski.

* * *

Senatorowie z Komisji Nauki i Edukacji Narodowej postanowili nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o utworzeniu Państwowej Techniczno-Humanistycznej Szkoły Wyższej w Bielsku-Białej. Stanowisko komisji zarekomenduje Izbie senator Krzysztof Lipiec.

W posiedzeniu komisji wzięli udział wiceminister Jerzy Zdrada oraz prorektor filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej prof. Marek Trombski.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Rodziny i Polityki Społecznej postanowiono zaproponować wprowadzenie poprawek do ustawy o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. Stanowisko komisji zarekomenduje Izbie senator Roman Skrzypczak.

Podczas rozpatrywania tego punktu porządku dziennego posiedzenia senatorowie wysłuchali dyrektora Sławomira Maliszewskiego z Ministerstwa Finansów, zapoznali się także z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Na swym posiedzeniu Komisja Rodziny i Polityki Społecznej przystąpiła także do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Senatorowie zapoznali się z opiniami o ustawie, które przedstawiły Teresa Guzel z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz Elżbieta Lis z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wysłuchano ponadto uwag Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Ustawa sejmowa nawiązuje do uregulowań nowelizacji kodeksu pracy z 25 kwietnia br., zezwalającej pracownicy na skrócenie wymiaru urlopu macierzyńskiego i jej wcześniejszy powrót do pracy oraz wystąpienie o wykorzystanie pozostałej części urlopu macierzyńskiego przez pracownika - ojca wychowującego dziecko. W systemie prawnym zaistniała jednak niespójność, ponieważ do przyjętego tam rozwiązania nie została dostosowana ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

W dyskusji propozycje wprowadzenia zmian do omawianej ustawy zgłosił senator Dariusz Kłeczek. Zgłoszone poprawki zostaną przegłosowane na kolejnym posiedzeniu, 2 sierpnia br.

* * *

Senatorowie z Komisji Ochrony Środowiska przystąpili do rozpatrywania ustawy - Prawo wodne.

Wprowadzenie do ustawy przedstawił wiceminister środowiska Marek Michalik, który podkreślił, że zmiana dotychczas obowiązującego prawa wynika z przemian ustrojowych oraz dostosowywania go do Ramowej Dyrektywy Wodnej Unii Europejskiej. Zwrócił się o przyjęcie ustawy bez poprawek. Swoje uwagi do ustawy zgłosiło także Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Ustalono, że komisja będzie kontynuowała prace nad rozpatrywaniem prawa wodnego na kolejnym posiedzeniu.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej postanowiono nie zgłaszać zastrzeżeń do ustawy o ratyfikacji Konwencji konsularnej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Kazachstanu, podpisanej w Warszawie 27 listopada 1997 r. W tym punkcie porządku posiedzenia wysłuchano informacji na temat konwencji będącej przedmiotem ratyfikacji; przedstawiła ją wiceminister spraw zagranicznych Grażyna Bernatowicz. Sprawozdanie komisji złoży Izbie senator Zbigniew Zychowicz.

Ponadto komisja rozpatrzyła ustawę o ratyfikacji Konwencji Narodów Zjednoczonych przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej oraz ustawę o ratyfikacji Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Rumunią o pomocy prawnej i stosunkach prawnych w sprawach cywilnych, podpisanej w Bukareszcie 15 maja 1999 r.

Podczas rozpatrywania tych punktów porządku dziennego posiedzenia rząd reprezentował wiceminister Janusz Niedziela.

W wyniku głosowań komisja postanowiła zaproponować Senatowi przyjęcie obu ustaw bez poprawek. Na sprawozdawców wybrano senatorów Janusza Lorenza oraz Stanisława Jarosza.

* * *

Odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podczas którego komisja przystąpiła do wstępnego rozpatrzenia ustawy o regulacji rynku mleka. Ogólne zasady ustawy przedstawiła Jadwiga Seremak-Bulge z Agencji Rynku Rolnego.

W dyskusji nad ustawą na pytania senatorów odpowiadał Feliks Klimczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz J. Seremak-Bulge.

Komisja nie przyjęła żadnego stanowiska w sprawie ustawy sejmowej i postanowiła kontynuować prace na kolejnym posiedzeniu.

Ponadto senatorowie rozpoczęli prace nad rozpatrywaniem ustawy o rozwoju społeczno-gospodarczym regionów górskich. Zbigniew Chrzanowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odnosząc się do omawianej ustawy, poinformował, że ustawa nie była przedmiotem obrad rządu, natomiast Komitet Integracji Europejskiej nie zakwestionował jej zapisów z punktu widzenia zgodności z prawodawstwem Unii Europejskiej. Ustalono, że komisja będzie kontynuować prace nad ustawą sejmową 22 sierpnia br.

* * *

Podczas posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej Legislacji Europejskiej rozpatrzono ustawę o materiałach i wyrobach przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

W posiedzeniu uczestniczył wiceminister zdrowia Krzysztof Trończyński oraz przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Instytutu Żywności i Żywienia, Ministerstwa Środowiska i Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Ponadto komisja zapoznała się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Uchwalona przez Sejm ustawa ma na celu dostosowanie polskiego ustawodawstwa do prawa Unii Europejskiej. Jej przedmiotem jest określenie warunków wytwarzania i przetwarzania materiałów i wyrobów oraz warunków obrotu materiałami i wyrobami, które w stanie gotowym do użytkowania są przeznaczone do kontaktu z żywnością lub pozostają z nią w kontakcie w celu zapewnienia bezpieczeństwa zdrowia lub życia człowieka.

W kolejnych głosowaniach komisja postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie poprawek do rozpatrywanej ustawy. Sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Wiesław Chrzanowski.

Ponadto rozpatrzono ustawę o chorobach zakaźnych i zakażeniach. W tej części posiedzenia stanowisko rządu przedstawił wiceminister zdrowia K. Trończyński. Senatorowie zapoznali się również z opiniami Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej i Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Celem ustawy jest kompleksowa regulacja spraw związanych z zapobieganiem, wykrywaniem, leczeniem oraz zwalczaniem chorób zakaźnych. Dotychczas zagadnienia te regulowały: dekret o zwalczaniu chorób wenerycznych, ustawa o zwalczaniu gruźlicy oraz ustawa o zwalczaniu chorób zakaźnych, które zdezaktualizowały się ze względu na zmianę sytuacji epidemiologicznej. Potrzeba nowego aktu prawnego wynika także z konieczności dostosowania rozwiązań w tym zakresie do standardów unijnych.

Do najważniejszych rozwiązań proponowanych w ustawie należy m.in. wprowadzenie obowiązku badań w celu wykrycia chorób zakaźnych, ograniczonego jedynie do osób szczególnie narażonych, nałożenie obowiązku poddania się badaniom przez osoby wykonujące prace usługowe lub pozostające w bezpośredniej styczności z osobą zakażoną, nałożenie obowiązku zgłoszenia zachorowania na chorobę zakaźną lub podejrzenia oraz określenie trybu i formy dokonywania tych zgłoszeń, określenie zasad ogłaszania stanu zagrożenia epidemiologicznego lub epidemii czy określenie zasad pokrywania kosztów szczepień.

W wyniku dyskusji i głosowania Komisja Nadzwyczajna Legislacji Europejskiej postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń do omawianej ustawy. Jej przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Janina Sagatowska.

Na zakończenie posiedzenia komisja postanowiła zgłosić poprawki do ustawy o rybołówstwie morskim. Senatorowie wysłuchali wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jadwigi Berak. Swoje uwagi do ustawy zgłosiły Komenda Główna Straży Granicznej oraz Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Sprawozdanie komisji przedstawi Izbie senator Marek Waszkowiak. Do projektu uchwały zgłoszono wniosek mniejszości, zawierający sugestie Komendy Głównej Straży Granicznej. Jego sprawozdawcą będzie senator Zbigniew Zychowicz.


Diariusz Senatu RP: spis treści, poprzedni fragment, następny fragment