Spis oświadczeń, odpowiedź


32. posiedzenie Senatu RP

18 marca 1999 r.

Oświadczenie

Swoje oświadczenie kieruję jednocześnie do ministra gospodarki, pana Janusza Steinhoffa, i do ministra finansów, pana Leszka Balcerowicza.

Równocześnie z problemem złego stanu technicznego wiejskich sieci elektroenergetycznych, szczególnie rozdzielczych niskiego napięcia i szczególnie na terenach wschodniej Polski, pojawił się problem przyłączania do sieci elektroenergetycznych. Jest on bardzo bolesny dla potencjalnych odbiorców energii elektrycznej, ponieważ koszty przyłączenia rosną obecnie wielokrotnie.

Obserwuję, często nieuzasadnione, ataki na przedsiębiorstwa sieciowe, zakłady energetyczne, wywołane publikacjami w środkach masowego przekazu, a wynikające z nieznajomości obowiązujących w tym zakresie przepisów. Przyłączanie do sieci elektroenergetycznej reguluje ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. "Prawo energetyczne" oraz rozporządzenie ministra gospodarki z 21 października 1998 r. w sprawie szczegółowych warunków przyłączania do sieci elektroenergetycznych. Odbywa się ono na podstawie umowy o przyłączenie. Koszty przyłączania do sieci, ponoszone przez przedsiębiorstwa sieciowe, są podstawą do ustalania w taryfie lub umowie o przyłączenie opłaty za przyłączenie. Są one ryczałtowe lub skalkulowane indywidualnie i obciążają inwestora - podmiot przyłączany do sieci. Taryfy są zatwierdzane, w większości już są zatwierdzone, przez Urząd Regulacji Energetyki, który ma obowiązek ochrony interesów odbiorcy przed nieuzasadnionym wzrostem cen.

Zwracam się do pana ministra gospodarki o zajęcie bardzo jasnego i klarownego stanowiska w tej sprawie. Dotychczasowe wypowiedzi przedstawicieli resortu pogłębiły tylko niezrozumienie u odbiorców energii elektrycznej i potencjalnych wykonawców usług w tej branży. Wywołały także niejasne i świadczące o nieznajomości przepisów prawa wypowiedzi niektórych parlamentarzystów. Jeśli połączymy oba fakty: obecną sytuację gospodarczą polskiej wsi i wdrażanie pakietu zagadnień energetycznych, to jasne staje się, że w najbliższym okresie silna będzie niechęć do z gruntu słusznych rozwiązań prawnych.

Pana ministra finansów bardzo proszę o ustosunkowanie się do następującego zagadnienia.

Mniej niż skromne środki finansowe, zapisane w ustawie budżetowej w postaci rezerwy celowej na modernizację wiejskich sieci elektroenergetycznych, uruchomione w szybkim czasie mogą choć częściowo te niechęci osłabić. Potrzebne są jednak dalsze regulacje prawne w ustawie "Prawo energetyczne", które nie naruszając ducha tego prawa, spowodowałyby zdecydowane wyjście naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców zubożonych, szczególnie wiejskich, terenów. Oczekiwaniom, że degradacja tych terenów nie będzie postępować, a zarówno przedsiębiorstwa sieciowe, jak i odbiorcy energii elektrycznej będą usatysfakcjonowani, widząc bieżące i perspektywiczne działania.


Spis oświadczeń, odpowiedź