Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie


9. posiedzenie Senatu RP

19 marca 1998 r.

Oświadczenie

Byliśmy dzisiaj po raz pierwszy świadkami tego, że komisje nie uzgodniły swojego stanowiska. Jednak tylko ludzie złej woli, kierujący się logiką kłamstwa, mogliby wyciągnąć z tego negatywne wnioski. Projekt został przygotowany, całodzienna debata z udziałem członków koalicji wykazała, jaką wagę polski Senat przykłada do tego dokumentu. Ten dokument ma być bowiem dokumentem państwowej wagi, a takie dokumenty opracowuje się czasami długo, ponieważ każde słowo jest przesłaniem. Ten dokument ma mieć styl dokumentów Unii Europejskiej, stąd jego styl. W tym dokumencie ma być zawarty ślad dziedzictwa Polski - kraju, który jest już w Europie, który do niej nie kołacze, który wnosi swoje ogromne dziedzictwo przede wszystkim kultury i wartości. Bo właśnie te wartości będą głównym miernikiem naszych stosunków z innymi krajami Europy.

To ludzie koalicji, ludzie Sierpnia, otworzyli Polskę na Europę, jest im to bliskie. Stąd taką wagę przywiązują nie tyle do czasu, ile do jakości. Chodzi o jak największą staranność w tym dokumencie, o to, by uwzględnić rację wszystkich, aby została zapisana każda troska, aby została podkreślona każda wartość. Chcemy, żeby ten dokument odpowiadał godności wolnej i suwerennej Polski, stąd taka praca nad tym dokumentem.

I jeszcze jedna sprawa. Ten dokument ma również kształtować opinię o Senacie - o Senacie, Izbie, która mogła istnieć w wolnej Polsce. Stąd słowo "senator" powinno odpowiadać godności tego urzędu. Opinia o Senacie, o Izbie wyższej polskiego parlamentu, powinna być kształtowana właśnie przez takie dokumenty, w których słowo znaczy to, co znaczy. A nie powinna być kształtowana przez język wypowiedzi pełnej arogancji, przypominający polityczny język wieców z okresu głębokiego peerelu.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie