Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


69. posiedzenie Senatu RP

23 listopada 2000 r.

Oświadczenie

Moje oświadczenia kieruję do pana Lecha Kaczyńskiego, ministra sprawiedliwości.

W dniu 10 października bieżącego roku skierowałem do pana ministra pismo, w którym wyraziłem mój stosunek do zamiaru zlikwidowania wielu sądów okręgowych. Zestawiając wskaźniki trwania postępowania w sprawach karnych i cywilnych w kraju, a także w dużym sądzie, jakim jest sąd okręgowy w Łodzi oraz w niewielkim sądzie okręgowym w Sieradzu, wykazałem, że w małym sądzie wskaźniki te są znacznie lepsze niż ogółem w kraju i o wiele lepsze niż w dużych sądach. Podobnie sprawa wygląda pod względem stabilności orzeczeń.

Przeciwko likwidacji sądów okręgowych występowali z trybuny Senatu RP senatorowie należący do różnych ugrupowań politycznych. Swoje oświadczenia kierowali oni do premiera Jerzego Buzka bądź do pana ministra.

Zamierzona przez resort, którym kieruje pan minister, likwidacja kilkunastu sądów okręgowych jest w moim przekonaniu bardzo poważnym błędem. Oddaliłaby ona nas od standardów europejskich. Polska jest stroną europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności. W zakresie zapewnienia obywatelowi prawa do sądu standard ochrony wyznacza między innymi art. 6 tejże konwencji. Aktualnie obowiązująca konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w art. 45 ust. 1 stanowi, że każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy, bez nieuzasadnionej zwłoki, przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. A nieuzasadnionej zwłoki nie da się wyeliminować, jeżeli sieć sądownictwa w Polsce będzie się kurczyć. O tym, że u nas jest wiele do zrobienia pod względem szybkości i sprawności postępowania, czyli rozpatrywania spraw w rozsądnym terminie bez nieuzasadnionej zwłoki, świadczą liczne skargi obywateli wnoszone do Europejskiej Komisji Praw Człowieka i do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Zadania, kompetencje sądów powszechnych poszerzają się w niezwykle szybkim tempie. Liczba załatwionych spraw każdego roku wzrasta. Jednocześnie wzrastają zaległości sądowe i w konsekwencji niepokojąco wydłuża się czas postępowania. Zamierzona likwidacja wielu sądów okręgowych spotęgowałaby jeszcze tę niekorzystną tendencję.

Aby zostały zrealizowane słuszne założenia pana ministra w dziedzinie zwalczania narastającej fali przestępczości w Polsce, konieczne jest moim zdaniem utrzymanie wszystkich istniejących sądów okręgowych w naszym kraju, a także poszerzenie sieci sądów rejonowych poprzez utworzenie sądu rejonowego dla obszaru każdego powiatu. Jest społeczna akceptacja dla takiej polityki, jak również zrozumienie ze strony polityków.

Życzę panu ministrowi powodzenia w dziele umacniania i poszerzania praworządności w Rzeczypospolitej Polskiej.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie