Spis oświadczeń, oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Gołąbka, złożonym na 62. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 67), przekazał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych:

Warszawa, dnia 18 sierpnia 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek,

W nawiązaniu do pisma Pani Marszałek z dnia 26 lipca 2000 r. (AG-043-244-2000-IV) dotyczącego oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Zbigniewa Gołąbka w sprawie zadośćuczynienia dla robotników, zmuszanych w czasie II wojny światowej do niewolniczej pracy na rzecz firm austriackich, pragnę poinformować, o znaczącym postępie w pracach nad pozytywnym zakończeniem tej sprawy, jaki dokonał się w ostatnich miesiącach.

W dniu 19 lipca br. parlament austriacki uchwalił "Ustawę o dobrowolnych świadczeniach Republiki Austrii na rzecz byłych robotników przymusowych reżimu narodowosocjalistycznego", która ustanowiła Fundusz Pojednawczy, mający na celu dokonywanie jednorazowych wypłat m.in. dla osób fizycznych, które w czasie wojny wykonywały pracę niewolniczą lub przymusową na terenie dzisiejszej Republiki Austrii. Wysokość Funduszu ustalona została na 6 miliardów szylingów austriackich.

Aktualnie na ukończeniu są prace zmierzające do przygotowania tekstu i podpisania Umowy między Rządem RP i austriackim Rządem Federalnym o współpracy w dziedzinie dobrowolnych świadczeń Republiki Austrii na rzecz byłych robotników przymusowych reżimu narodowosocjalistycznego, której zawarcie stanowi jeden z warunków wejścia w życie powołanej wyżej ustawy. Zgodnie z przewidywaniami strony austriackiej pierwsze wypłaty z Funduszu Pojednawczego powinny nastąpić jeszcze przed końcem bieżącego roku.

W stosunku do osób, które wykonywały pracę niewolniczą lub przymusową w obozie koncentracyjnym lub w innym miejscu uwięzienia albo w getcie w podobnych warunkach, poza obszarem dzisiejszej Austrii, będą miały zastosowanie zasady wypłaty świadczeń określone w ustawie o utworzeniu Fundacji "Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość" uchwalonej przez niemiecki Bundestag w dniu 6.07.2000 r. Ogólna suma świadczeń, jakie wypłacone zostaną osobom poszkodowanym pochodzącym z Polski, ustalona została na 1812 milionów marek RFN.

Wypłata świadczeń, zarówno z austriackiego Funduszu Pojednawczego jak i ze środków fundacji niemieckiej, realizowana będzie za pośrednictwem Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie".

Sprecyzowanie kryteriów wypłat przewidzianych w ustawie austriackiej nastąpi jesienią br., w porozumieniu technicznym zawartym między Fundacją austriacką a Fundacją polską.

Z poważaniem

Andrzej Ananicz


Spis oświadczeń, oświadczenie