Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie


6. posiedzenie Senatu RP

23 stycznia 1998 r.

Oświadczenie

Działający we Włocławku Zarząd Stowarzyszenia Poszkodowanych przez PZU “Życie" S.A. - stowarzyszenia, które skupia na razie około 100 członków - zwrócił się do mnie z prośbą o zajęcie się sprawą różnych form ubezpieczenia przez PZU “Życie" . Renty odroczone, renty pośmiertne i polisy posagowe z zawartych w latach ubiegłych ubezpieczeń nie zostały zrealizowane w sposób zadowalający zainteresowanych, co podważa zaufanie do państwa prawa.

Wszystkie te formy oszczędzania, o których obecnie tak dużo słychać w reklamach i środkach masowego przekazu, miały ułatwić dzieciom start w dorosłe życie, a dorosłym zapewnić wyższe renty. Niestety, za wpłaconą kilka lat temu równowartość jednego lub więcej samochodów zainteresowani otrzymują obecnie rentę miesięczną w wysokości 15 zł. Aktualnie wypłacane polisy posagowe, których wysokość według zawartych umów miała umożliwić zakup mieszkania, nie wystarczają nawet na jeden metr kwadratowy tegoż mieszkania. Jest to, zdaniem zainteresowanych, wynik zaniżenia kwot ubezpieczenia, wstrzymania dalszego opłacania składek i braku waloryzacji. Zmusza to osoby poszkodowane do występowania na podstawie stosownych przepisów do sądu. Niestety, większość poszkodowanych to osoby, których nie stać na wynajęcie adwokata, a same nie znają procedur sądowych. Dlatego są to rzeczywiście osoby poszkodowane. Nie potrafią samodzielnie odzyskać utraconych środków finansowych, które miały im zapewnić lepszą przyszłość.

W związku z tym, w imieniu zainteresowanych, proszę organa władzy wykonawczej, zajmujące się nadzorem ubezpieczeniowym, o zajęcie się tą sprawą.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie