Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie, następne oświadczenie


15. posiedzenie Senatu RP

2 lipca 1998 r.

Oświadczenie

Wraz z senatorem Jerzym Kopaczewskim zostaliśmy zawiadomieni przez zarząd okręgowy związku inwalidów wojennych w Bydgoszczy, że został on poinformowany o tym, iż z inicjatywy ministra transportu i gospodarki morskiej rząd "Solidarności" i Unii Wolności przygotowuje drakoński projekt ustawy, zmierzający do odebrania inwalidom wojennym i wojskowym uprawnień do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami transportu publicznego. Projekt ten zakładać ma między innymi drastyczne ograniczenie ustawowo nabytych przez nich praw.

Pragniemy przypomnieć, że likwidowanie jakichkolwiek uprawnień inwalidów wojennych i wojskowych, które zostały im nadane ustawami sprzed prawie dwudziestu pięciu lat, jest sprzeczne z art. 19 konstytucji, który mówi, że Rzeczpospolita Polska specjalną opieką otacza weteranów walk o niepodległość, zwłaszcza inwalidów wojennych. Problem ten dotyczy w Polsce siedemdziesięciu czterech tysięcy osób, wśród których dwadzieścia dwa tysiące to inwalidzi pierwszej grupy. Są to osoby niepełnosprawne, które swoją sprawność utraciły w czasie walki zbrojnej lub represji politycznych okresu pokojowego, w następstwie odniesionych ran i kontuzji. Jest to grupa, której liczebność topnieje z powodu zaawansowanego wieku tych osób, które stosunkowo rzadko korzystają z transportu publicznego, ponieważ ich możliwości poruszania się są w ogóle, jak powszechnie wiadomo, ograniczone. Ale jeżeli już ci ludzie, kalecy ludzie, inwalidzi mają taką potrzebę życiową, aby się przemieścić, to powinni to robić, w myśl dotychczasowych uprawnień, w warunkach relatywnie lepszych, czyli podróżując wagonami pierwszej klasy.

Naszym zdaniem grupa ta powinna bezwzględnie zachować dotychczasowe uprawnienia, tym bardziej że mimo coraz trudniejszych czasów nie zabiega o nowe przywileje, a tylko chce korzystać z tych, które gwarantują minimum warunków niezbędnych do życia. Korzyści ekonomiczne, jakich rząd Jerzego Buzka spodziewa się po odebraniu inwalidom wojennym prawa do bezpłatnych i ulgowych przejazdów, są, w naszym przeświadczeniu, nieporównywalnie mniejsze w zestawieniu ze stratami moralnymi i społecznymi. Dopuszczenie możliwości poniesienia tych strat świadczy o nieszanowaniu przez rząd "Solidarności" i Unii Wolności ludzi, którzy stracili zdrowie w obronie niepodległego państwa, ludzi znajdujących się w okresie, kiedy ich zranienia i kontuzje nakładają się na schorzenia geriatryczne. Po raz kolejny nad tą grupą ludzi zawisła groźba utraty jednego z nabytych uprawnień.

Związkowcy, weterani z Zarządu Okręgowego Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej w Bydgoszczy proszą państwa senatorów o niedopuszczenie do podjęcia decyzji, która by pogarszała już i tak bardzo trudne warunki ich życia. Zwracam się o to do państwa w imieniu własnym, a także senatora Jerzego Kopaczewskiego, i apeluję do prezesa Rady Ministrów, Jerzego Buzka, aby niezwłocznie i w sposób jednoznaczny wypowiedział się w tej sprawie, gdyż wśród inwalidów wojennych jest bardzo duże zaniepokojenie.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie¸ następne oświadczenie