Spis oświadczeń, oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatorów Ryszarda Jarzembowskiego i Jerzego Kopaczewskiego, złożonym na 66. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 72), przekazał Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości:

Warszawa, 24 listopada 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z pismem z dnia 11 października br. Nr AG-043-316-2000-IV, przy którym przekazany został tekst złożonego podczas 66. posiedzenia Senatu RP oświadczenia senatorów Ryszarda Jarzembowskiego i Jerzego Kopaczewskiego w sprawie likwidacji Sądu Okręgowego we Włocławku - uprzejmie informuję, co następuje:

Aktualna struktura organizacyjna sądownictwa powszechnego ukształtowana w latach siedemdziesiątych, w innych warunkach ustrojowych, gospodarczych i politycznych, gdy zakres kognicji sądów był znacznie węższy, nie zabezpiecza właściwych warunków funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości działającego w nowej rzeczywistości ustrojowej.

W ramach prowadzonych w Ministerstwie Sprawiedliwości prac zmierzających do zracjonalizowania struktury organizacyjnej sądownictwa powszechnego, planowane jest m.in. dostosowanie granic obszarów właściwości jednostek sądowych do administracyjnych granic województw.

Potrzeba przeprowadzenia powyższych zmian wynika głównie z konieczności poprawy merytorycznego nadzoru nad pracą sądów. Nastąpi ponadto usprawnienie współpracy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości z Policją.

Konieczność dostosowania obszarów właściwości do granic województw dyktują także przepisy ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Stanowią one bowiem, iż "obszar sądu prowadzącego KRS stanowi województwo lub jego część".

Negatywne stanowisko, co do braku synchronizacji obszarów jednostek wymiaru sprawiedliwości z podziałem administracyjnym kraju wyraziła także część członków Nadzwyczajnej Sejmowej Komisji ds. Spraw Reform Administracyjnych Państwa. Wskazano na fakt, iż większość organów administracji rządowej i samorządowej, współdziałających z jednostkami wymiaru sprawiedliwości, posiada zakresy działania zgodne z podziałem administracyjnym kraju. Brak zgodności powoduje więc podniesienie kosztów i komplikuje dostęp obywateli do sądu i prokuratury.

Planowane zmiany zmierzają do ograniczenia liczby sądów szczebla okręgowego. Przyszłe sądy okręgowe stanowić będą bowiem jednostki o porównywalnych granicach wielkości i zbliżonych zakresach kompetencji. Małe sądy okręgowe przekształcone zostaną w ośrodki zamiejscowe większych, sąsiednich sądów.

Celem powyższego działania jest zniwelowanie najbardziej drastycznych dysproporcji między wielkością jednostek szczebla okręgowego oraz zapewnienie wszystkim sądom porównywalnych warunków funkcjonowania.

Planowane zmiany poskutkują także pewnymi oszczędnościami kadrowymi, gdyż pracownicy "czystej" administracji z przekształconych w ośrodki zamiejscowe sądów okręgowych, będą mogli być skierowani na odcinki pracy administracyjnej, które wymagają natychmiastowego wzmocnienia (rejestry, księgi wieczyste).

Sąd Okręgowy we Włocławku nie byłby zatem zlikwidowany, a jedynie przekształcony w ośrodek zamiejscowy Sądu Okręgowego w Toruniu. Nie uległby więc zmianie zakres rozpoznawanych we Włocławku spraw. Także obszar właściwości ośrodka pozostałby tożsamy z obecnym zakresem właściwości miejscowej Sądu Okręgowego.

Pragnę zapewnić, iż lokalna społeczność nie poniesie kosztów powyższych zmian. Kontrakt z sądem nie zostanie w żaden sposób utrudniony lub ograniczony, gdyż w ośrodku we Włocławku nadal będą rozpoznawane w pierwszej i drugiej instancji sprawy cywilne i karne.

W najbliższym czasie podjęta zostanie ostateczna decyzja, co do kształtu przyszłej jednostki szczebla okręgowego we Włocławku.

Z upoważnienia

MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

Wojciech Jasiński

Podsekretarz Stanu


Spis oświadczeń, oświadczenie