Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź min. J. Szyszki


Prezes Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa przesłał odpowiedź na oświadczenie senatora Witolda Kowalskiego, złożone na 9. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 11):

Warszawa, dnia 14 kwietnia 1998 r.

Pani
prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z przekazanym przy piśmie z dnia 27 marca br. Nr AG/043/27/98/IV oświadczeniem złożonym przez Senatora Witolda Kowalskiego na posiedzeniu Senatu RP w dniu 9 marca 1998 r. w sprawie zahamowania procesu sprzedaży gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, na terenach które przewiduje się objąć granicami projektowanego Turnickiego Parku Narodowego, pragnę wyjaśnić, co następuje.

O propozycji utworzenia Turnickiego Parku Narodowego Agencja została poinformowana przez Wojewodę Przemyskiego w 1995 r. Przewidywany obszar projektowanego Turnickiego Parku Narodowego wynosi około 13.000 ha, w tym około 10.000 ha mają stanowić lasy i grunty leśne Lasów Państwowych oraz około 3.000 ha lasy i grunty wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

W tej sprawie organizowane były spotkania robocze z udziałem zainteresowanych instytucji, w których uczestniczyli także przedstawiciele Oddziału Terenowego Agencji w Rzeszowie. W wyniku dokonanych uzgodnień, Agencja zaoferowała do przekazania na rzecz projektowanego Turnickiego Parku Narodowego 3.200 ha lasów i gruntów. Zgodnie z dokonanymi ustaleniami, grunty te zostały, na wniosek Nadleśnictwa Bircza, przekazane w jego zarząd, a po utworzeniu parku, zostaną włączone w jego granice. Ponadto na rzecz Nadleśnictwa Bircza, przekazywane były grunty po byłym Państwowym Funduszu Ziemi z terenu przyległej gminy Fredropol, której część objęta jest również granicami projektowanego parku narodowego.

Pragnę także poinformować, że Wojewoda Przemyski w dniu 26 listopada 1997 r. przekazał Oddziałowi Terenowemu Agencji w Rzeszowie wykaz gruntów Skarbu Państwa, położonych w granicach projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Grunty te nie będą podlegały trwałemu rozdysponowaniu.

W zakresie "wstrzymania działań Komisji Majątkowej", na terenie objętym granicami projektowanego parku narodowego, związanych z zaspokojeniem roszczeń kościelnych osób prawnych, pragnę poinformować, że zakres działania tej Komisji regulują przepisy szczególne. Agencja nie ma podstaw do zmiany decyzji podejmowanych przez Komisję Majątkową.

Postępowanie regulacyjne, związane ze zwrotem gruntów wchodzących w skład Zasobu na rzecz Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej obrządku greckokatolickiego w Przemyślu, jako gruntów zamiennych za nieruchomości stanowiące uprzednio własność kościelnych osób prawnych, prowadzone było przez Komisję Majątkową w Warszawie, przed ustaleniem granic projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. W uzgodnieniu ze stroną kościelną oraz z Ministerstwem Skarbu Państwa ustalono, że na zaspokojenie roszczeń kościelnych osób prawnych, przeznaczone zostaną grunty o pow. około 350 ha. W dniu 27 stycznia 1998 r. przed Komisją Majątkową zawarta została ugoda, na podstawie której Parafiom Kurii Metropolitarnej Przemysko-Warszawskiej obrządku greckokatolickiego, przyznano jako nieruchomości zamienne ww. grunty, z których część objęta jest granicami projektowanego Turnickiego Parku Narodowego. Należy jednak wyjaśnić, że przekazanie tych działek na rzecz kościelnych osób prawnych, w świetle przepisów o ochronie przyrody, nie stanowi przeszkody w objęciu ich granicami parku narodowego.

Pragnę podkreślić, że Agencja odnosi się pozytywnie do wszelkich inicjatyw i propozycji obejmowania różnymi formami ochrony przyrody, cennych przyrodniczo obszarów, w tym również wchodzących w skład Zasobu. W dotychczasowej swej działalności, Agencja uwzględniała zgłaszane w tym zakresie wnioski i przekazała nieodpłatnie na potrzeby związane z powiększeniem istniejących i nowotworzonych parków narodowych, ponad 10.000 ha gruntów Zasobu.

Z wyrazami szacunku

Adam Tański


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź min. J. Szyszki