Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Witolda Kowalskiego, złożonym na 70. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 76):

Warszawa, dn. 14 17.01. 2001 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W nawiązaniu do pisma nr AG/043/450/2000/IV z dnia 13 grudnia 2000 r. dotyczącego dwóch oświadczeń złożonych przez Pana Senatora Witolda Kowalskiego podczas 70 posiedzenia Senatu RP w dniu 7 grudnia 2000 r. - w sprawie przejścia granicznego w Medyce - działając z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów uprzejmie informuję, iż podtrzymuję stanowisko wyrażone w odpowiedzi na interwencję Pana Senatora Witolda Kowalskiego dotyczącą ww. przejścia granicznego, która została udzielona przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Antoniego Podolskiego (pismo nr SMP-1996/2000/PK z dnia 13 listopada 2000 r. - kopia w załączeniu).

Jednocześnie w kwestii wycofania ruchu pieszego, z drogowego przejścia granicznego w Medyce, pragnę poinformować, iż na ostatnim posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu do Spraw Zagospodarowania Granicy Państwowej w dniu 15 grudnia 2000 r., członkowie Zespołu zapoznali się z problematyką wycofania ruchu pieszego z ww. przejścia granicznego - o co wnioskował uczestniczący w spotkaniu Wojewoda Podkarpacki Pan Zbigniew Sieczkoś. Członkowie Zespołu wstępnie negatywnie ocenili wniosek Wojewody Podkarpackiego, ponieważ problem przemytu alkoholu i papierosów dotyczy większości przejść granicznych w naszym kraju.

W związku z powyższym powołana została Grupa Robocza w skład której wchodzą przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Głównego Urzędu Ceł oraz Komendy Głównej Straży Granicznej. Jej zadaniem będzie wypracowanie rozwiązania ww. problemu w skali kraju. Mogą to być sugestie o charakterze prawnym, organizacyjnym lub inwestycyjnym.

Pod koniec stycznia br. odbędzie się kolejne posiedzenie Międzyresortowego Zespołu do Spraw Zagospodarowania Granicy Państwowej, podczas którego przedstawione zostaną propozycje Grupy Roboczej dotyczące tego problemu.

Z poważaniem

Marek Biernacki

Warszawa, dn. 13.11.2000 r.

Pan Witold Kowalski
Senator Rzeczypospolitej Polskiej

W nawiązaniu do interwencji nr S-II-134/2000 z dnia 11 października 2000 r. skierowanej do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji - w sprawie przejścia granicznego w Medyce - uprzejmie przedkładam następujące informacje.

Decyzja o ograniczeniu w przyszłości ruchu towarowego w drogowym przejściu granicznym w Medyce, została oparta wyłącznie na podstawie przesłanek ekonomicznych. W roku bieżącym oddano dla ruchu towarowego bez ograniczeń nowe (duże) przejście graniczne Korczowa-Krakowiec (leżące w ciągu planowanej autostrady A4 oraz w bliskim sąsiedztwie przejścia w Medyce). Prawdopodobnie w najbliższych latach (po zakończeniu modernizacji drogi dojazdowej) przejście w Korczowej stanie się głównym miejscem odpraw ruchu towarowego na granicy polsko-ukraińskiej.

W związku z taką perspektywą i faktem, iż ruch samochodów ciężarowych przez polsko-ukraińską granicę jest niewielki, zostały podjęte działania mające na celu wskazanie, czy w takiej sytuacji uzasadnione jest ponoszenie wysokich kosztów modernizacji i dostosowywania do obsługi ruchu towarowego bez ograniczeń przejścia granicznego w Medyce. Niemniej wydaje się, iż racjonalnym rozwiązaniem byłoby ograniczenie w przejściu granicznym w Medyce ruchu samochodami ciężarowymi do 7,5 t. Rozwiązanie takie pozwoli na kontynuowanie przygranicznej współpracy gospodarczej w regionie, ograniczając jednocześnie koszty związane z modernizacją przejścia w Medyce (w zakresie umożliwiającym dokonywanie skutecznej kontroli ruchu towarowego bez ograniczeń).

Antoni Podolski


Spis oświadczeń, oświadczenie