Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Ochrony Środowiska przesłał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Kruszewskiego, złożonym podczas 30. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 33):

Warszawa, dnia 22.03.1999 r.

Pani
Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Senatora Zbigniewa Kruszewskiego podczas 30 posiedzenia Senatu RP w dniu 17 lutego 1999 r., przekazane przy piśmie z dnia 24 lutego 1999 r. znak: AC/043/53/99/IV, pozwalam sobie przekazać następującą informację:

Krajowy program zwiększania lesistości przyjęty przez Radę Ministrów w 1995 r. jest programem kierunkowym zmierzającym do zwiększenia lesistości Polski o 30% w 2020 r., co oznacza potrzebę zalesienia w tym okresie ok. 700 tys. ha gruntów.

Corocznie, zgodnie z zapisem programu, wielkość środków finansowych z budżetu państwa na ten cel określana jest w ustawie budżetowej.

W 1999 r. w ustawie budżetowej przyznane zostały środki na zalesienia gruntów państwowych w wysokości 46.848 tys. zł, co oznacza możliwość zalesienia ok. 12 tys. ha gruntów, głównie przejętych przez Lasy Państwowe z Zasobu Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Dla wojewodów przyznane zostały w ustawie budżetowej (część 85, dział 45 Leśnictwo) dotacje na zalesianie gruntów nieprzydatnych rolniczo na terenach nie stanowiących własności Skarbu Państwa, w wysokości 2.183 tys. zł ogółem. Dotacje te przeznaczane są przede wszystkim na pokrycie kosztów sadzonek dla osób prywatnych zalesiających swoje grunty.

Od 1999 r. wykonywanie przez starostów ustawowych zadań dotyczących lasów nie stanowiących własności Skarbu Państwa (własnych oraz z zakresu administracji rządowej), w tym pomocy w zalesianiu gruntów prywatnych, finansowane jest z budżetu wojewodów. Przydziału środków finansowych na 1999 r. na ten cel dokonało Ministerstwo Finansów w oparciu o propozycje przedłożone w 1998 r. przez b. wojewodów.

Do Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa wpływają liczne wnioski i informacje od marszałków i starostów, że dotacje zaplanowane na zadania realizowane przez województwa samorządowe i powiaty, w tym m. in. na pomoc w zalesieniach, nie pozwalają na pełną realizację planowanych zadań.

W związku z tym Minister Finansów pismem z dnia 3.03.1999 r. znak: FS8-33/99 zwrócił się do wojewodów o przeanalizowanie i przedstawienie, w terminie do 30 marca br., propozycji zmian w ich budżetach, w celu lepszego dostosowania zaplanowanych w ustawie budżetowej wydatków do potrzeby realizacji określonych zadań, w tym szczególnie środków przeznaczonych na dotacje dla powiatów i województw samorządowych.

W tym też trybie możliwa jest korekta środków na zalesienia dla powiatu płockiego.

Ponadto pragnę poinformować, że zgodnie z art. 57 ust.1a ustawy o lasach, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe przeznacza na finansowanie w br. dostaw sadzonek drzew i krzewów na potrzeby zalesiania gruntów prywatnych, środki funduszu leśnego pochodzące z opłat związanych z wyłączaniem z produkcji lasów nie stanowiących własności Skarbu Państwa oraz lasów znajdujących się w zarządzie parków narodowych.

Niezależnie od tego istnieje nadal możliwość otrzymywania na zalesienia środków z funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, bowiem na liście przedsięwzięć priorytetowych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewidzianych do finansowania w 1999 r. jest Krajowy program zwiększenia lesistości.

Z powyższego wynika, że zalesianie gruntów w bieżącym roku będzie kontynuowane.

Jan Szyszko


Spis oświadczeń, oświadczenie