Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Skarbu Państwa przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Zbigniewa Kulaka, złożonym na 62. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 67):

Warszawa, 2000.08.17

Pani
Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W nawiązaniu do pisma Pani Marszałek z dnia 26 lipca 2000 r. nadesłanego w związku ze złożonym oświadczeniem przez Pana Senatora Zbigniewa Kulaka w sprawie Gostyńskiego Przedsiębiorstwa Drogowego w Gostyniu uprzejmie informuję, że MSP w tym etapie prywatyzacji nie posiada kompetencji wobec tego przedsiębiorstwa, a jedynie Wojewoda Wielkopolski.

Uprzejmie informuję, że dnia 10.04.2000 r. wyraziłem zgodę na wydanie zarządzenia Wojewody Wielkopolskiego w sprawie prywatyzacji bezpośredniej Gostyńskiego Przedsiębiorstwa Drogowego w Gostyniu w trybie art. 39 ust. 1 pkt 1 ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych.

Z informacji otrzymanych od organu założycielskiego wynika, iż Wojewoda Wielkopolski powołał z dniem 14 kwietnia br. Pełnomocnika ds. prywatyzacji. Jednakże pismem z dnia 22 maja 200 r. przyszli nabywcy przedsiębiorstwa Gostyńskiego Przedsiębiorstwa Drogowego odstąpili od zawarcia umowy kupna sprzedaży argumentując to zbyt wysoką ceną za przedsiębiorstwo.

Pragnę nadmienić, iż Gostyńskie Przedsiębiorstwo Drogowe w Gostyniu już od 1998 r. wykazywało stratę i jego sytuacja ekonomiczno-finansowa pogarszała się systematycznie: za okres od stycznia do końca czerwca 2000 r. Przedsiębiorstwo poniosło stratę netto w wysokości 366,0 tys. zł.

W związku z tym, iż prywatyzacja Gostyńskiego Przedsiębiorstwa Drogowego w Gostyniu nie została sfinalizowana oraz z uwagi na trudną sytuację ekonomiczno-finansową Przedsiębiorstwa, z dniem 14 lipca br. Wojewoda Wielkopolski ustanowił nad Gostyńskim Przedsiębiorstwem Drogowym zarząd komisaryczny, który ma na celu m.in. poprawę efektywności i restrukturyzację Przedsiębiorstwa.

W Gostyńskim Przedsiębiorstwie Drogowym prowadzona jest działalność produkcyjna, pracownicy otrzymują wynagrodzenie z tym, że na miesiąc maj otrzymali je z kilkudniowym opóźnieniem ze względu na trudną sytuację Przedsiębiorstwa.

Pragnę jednocześnie poinformować, że Wojewoda Wielkopolski ustanawiając zarząd komisaryczny poprzez wszczęcie postępowania naprawczego widzi szansę na poprawę obecnej sytuacji i wyjście z kryzysu. Zgodnie z art. 69 ust. 2 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych może w każdej chwili uchylić zarząd komisaryczny, jeżeli postępowanie nie rokuje poprawy gospodarki przedsiębiorstwa.

Organ założycielski może, oprócz dłużnika przedsiębiorstwa państwowego i wierzycieli tego przedsiębiorstwa, złożyć wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości, ale w sytuacji, kiedy zaistnieją przesłanki określone w "Prawie upadłościowym" - Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r.

Z poważaniem

Jan Buczkowski


Spis oświadczeń, oświadczenie