Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź ministra gospodarki


Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa przesłał odpowiedź na oświadczenie senatora Krzysztofa Lipca, wygłoszone podczas 6. posiedzenia Senatu:

Warszawa, 1998.02.25

Pani
Prof. dr hab. Alicja GRZEŚKOWIAK
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

Nawiązując do przekazanego mi przy piśmie z dnia 27 stycznia br. znak: AG/043/8/98/IV oświadczenia pana senatora Krzysztofa Lipca, wygłoszonego podczas posiedzenia Senatu w dniu 23 stycznia br., uprzejmie informuję, że nie mogę podzielić zawartego w nim poglądu, jakoby przyczyną deficytu w zaopatrzeniu hut stali w złom były ograniczenia importu, wynikające z przepisów ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska, a obecnie - ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o odpadach.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska, który na mocy tych ustaw jest upoważniony do wydawania zezwoleń na import odpadów - w tym złomu stalowego - nie czyni zasadniczych przeszkód dla ich przywozu, jednak; będąc związany wymogami ustawowymi, w każdym przypadku indywidualnym analizuje uwarunkowania konkretnego zakładu (huty), w szczególności zaś spełnianie wymogów ochrony środowiska w związku z prowadzoną produkcją. Tak np. wspomniana w oświadczeniu Huta "Ostrowiec" S.A. do chwili obecnej nie rozwiązała w sposób zgodny z wymogami ochrony środowiska problemów gospodarki odpadami, co stało się przyczyną zawieszenia (nie zaś - zakończenia decyzją odmowną) postępowania administracyjnego w sprawie wydania jej zezwolenia na import złomu w 1997 r.

Dodać należy, że planowana przez Hutę "Ostrowiec" S.A. (zgodnie z jej deklaracją złożoną w toku postępowania administracyjnego w sprawie wydania zezwolenia na import złomu) wielkość produkcji stali w 1997 r. miała wynosić ok. 830 tys. ton, tak więc pozyskana przez nią na rynku krajowym ilość złomu w pełni pokryła deklarowane zapotrzebowanie.

Wydanie zezwolenia na import złomu nie oznacza możliwości faktycznego jego sprowadzania, które są uwarunkowane przede wszystkim względami czysto handlowymi, jak dostęp do rynków, oferowane ceny i warunki dostaw itd. W 1996 r. pomimo zaakceptowania przez GIOŚ importu 150 tys. ton złomu stalowego, nie sprowadzono nic, z możliwych (dopuszczonych) do sprowadzenia w 1997 r. 400 tys. ton złomu sprowadzono zaledwie 12 tys. ton.

Mając na względzie stworzenie pewnych ułatwień w działaniu na rynku podmiotów zaopatrujących huty w złom stalowy, przewiduję umieszczenie złomu stalowego wsadowego na liście odpadów, których import nie wymaga uzyskiwania zezwolenia Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. Stosowne rozporządzenie, do którego wydania zostałem upoważniony przepisami ustawy o odpadach, znajduje się w końcowej fazie prac legislacyjnych.

Łączę wyrazy szacunku

Jan Szyszko


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź ministra gospodarki