Spis oświadczeń, oświadczenie


Prezes Głównego Urzędu Ceł przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Grzegorza Lipowskiego, złożone na 46. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 52):

Warszawa, 1999.12.20

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

Nawiązując do pisma z dnia 7 grudnia 1999 r., znak: AG/043/476/99/IV, przy którym załączone było oświadczenie złożone przez Pana Senatora Grzegorza Lipowskiego podczas 46 posiedzenia Senatu RP w dniu 2 grudnia 1999 roku, uprzejmie informuję Panią Marszałek, że podniesiona w tym oświadczeniu kwestia jest mi znana.

Pragnę powiadomić Panią Marszałek, że w 1998 roku został zapoczątkowany proces dostosowania struktury administracji celnej do finansowych i kadrowych możliwości, uwzględniający racjonalne potrzeby lokalnych środowisk gospodarczych, zakładający likwidację małych i niewydolnych posterunków celnych, na rzecz tworzenia dużych kadrowo i mobilnych jednostek, zapewniających kompleksową obsługę podmiotów dokonujących obrotu towarowego z zagranicą, gwarantujących sprawowanie należytej kontroli celnej, a tym samym zapewniających stabilność wpływów finansowych do budżetu z tytułu poboru ceł i podatków.

Poddano analizie stopień obciążenia pracą oraz efektywność ekonomiczną wszystkich placówek celnych działających na terenie kraju, biorąc pod uwagę wielkość zatrudnienia oraz wysokość nakładów ponoszonych przez administrację celną na ich utrzymanie.

W odniesieniu do Posterunku Celnego w Lublińcu, analiza danych wykazała, że ilość dokonywanych w nim odpraw celnych jest zbyt mała, by można było w perspektywie uznać za celowe dalsze jego funkcjonowanie. Dla przykładu podaję, że o ile w Posterunku Celnym w Lublińcu dokonuje się średnio 24,1 odpraw dziennie to w Posterunku Celnym w Dąbrowie Górniczej, który jest nadzorowany także przez Urząd Celny w Katowicach, dokonuje się średnio 70,4 odpraw dziennie.

Wyrażam przekonanie, że perspektywiczna likwidacja tej palcówki celnej zasadniczo nie wpłynie na sprawność odpraw celnych podmiotów z tego terenu, albowiem mają one możliwość ubiegania się o uzyskanie pozwolenia na stosowanie procedur uproszczonych, umożliwiających znaczne ograniczenie bezpośredniego kontaktu z urzędem celnym.

Innym, nie mniej skutecznym rozwiązaniem tej kwestii jest możliwość tworzenia na terenie Lublińca punktu odpraw celnych w formie miejsca uznanego lub wyznaczonego. O zgodę na utworzenie takiego miejsca, może ubiegać się każdy podmiot u dyrektora Urzędu Celnego w Katowicach.

Przedkładając powyższe, pragnę zapewnić Panią Marszałek, że reorganizacja struktur prowadzona, tak w Urzędzie Celnym w Katowicach, jak i w pozostałych urzędach celnych, opiera się o rzetelną analizę wyników i skutków dotychczasowego funkcjonowania, a jej celem jest usprawnienie i ujednolicenie systemu odpraw celnych oraz zapewnienie skutecznego dozoru celnego.

Zbigniew Bujak


Spis oświadczeń, oświadczenie