Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Zdrowia przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Grzegorza Lipowskiego, złożonym na 60. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 64):

Warszawa, 27 07. 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

Nawiązując do oświadczenia Pana Senatora Grzegorza Lipowskiego złożonego podczas 60 posiedzenia Senatu w dniu 9 czerwca 2000 r. w sprawie braku uregulowań prawnych ustalających organy, które będą pokrywać koszty badań lekarskich członków ochotniczych straży pożarnych - z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, uprzejmie informuję Panią Marszałek, że ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. Nr 81, poz. 351 z późn. zm.) określa wprawdzie jednoznacznie uprawnienia wyżej wymienionych osób do bezpłatnych okresowych badań lekarskich, ale nie rozstrzyga kto ma ponosić koszty tych badań.

W sytuacji, gdy publiczne zakłady opieki zdrowotnej były finansowane z budżetu państwa, badania, o których mowa powyżej wykonywane były w ramach globalnie przyznawanych środków finansowych.

Obecnie, gdy zakłady te są zakładami samodzielnymi i pozyskują środki finansowe na zadania statutowe z różnych źródeł istnieje konieczność ustalenia źródła finansowania ich działalności, również w powyżej przedstawionym zakresie, zwłaszcza, że koszty te są znaczące, bowiem badania lekarskie powinny być wykonywane u około 480 tys. członków ochotniczych straży pożarnych i nie rzadziej niż co 2 lata.

W Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej sprawa niezbędności ustalenia organu, który będzie finansował omawiane badania, była poddana szczegółowej analizie, zarówno merytorycznej jak i prawnej.

W wyniku tej analizy uznano za niezbędne przekazanie sprawy do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które przygotowywało projekt ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz zgodnie z tą ustawą odpowiada za realizację polityki państwa w zakresie ochrony przeciwpożarowej, a także pełni nadzór nad funkcjonowaniem krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego.

W związku z powyższym w dniu 23 kwietnia 1999 r. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej Pan Maciej Piróg przekazał Podsekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Panu Krzysztofowi Budnikowi stanowiska Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej w tej sprawie i wskazał na konieczność jej uregulowania.

W odpowiedzi z dnia 26 lipca 1999 r. Pan Wiceminister K. Budnik poinformował, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło odpowiednie działania nad projektem nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej, polegające na zobowiązaniu gmin do ponoszenia kosztów omawianych badań lekarskich. Kopie obu powyższych pism przekazuję Pani Marszałek w załączeniu.

Pragnę również przekazać Pani Marszałek, że Ministerstwo Zdrowia uzyskało w bieżącym miesiącu informacje z Departamentu Legislacyjnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, z której wynika, że projekt nowelizacji ustawy, o której mowa powyżej będzie w najbliższym czasie przekazany do ponownych uzgodnień międzyresortowych, a następnie w IV kwartale 2000 r. zostanie przedstawiony Radzie Ministrów.

Przedkładając Pani Marszałek powyższe wyjaśnienia, pozwalam sobie przedstawić stanowisko, że Ministerstwo Zdrowia, w zakresie swoich kompetencji, dokonało wszystkich możliwych czynności w celu uregulowania sprawy będącej tematem zarówno obecnego jak i poprzedniego (z dnia 22 kwietnia 1999 r.) oświadczenia Pana Senatora Grzegorza Lipowskiego i w związku z tym nie może ponosić odpowiedzialności za dotychczasowy brak ostatecznych rozstrzygnięć prawnych w tej kwestii.

Z poważaniem

PODSEKRETARZ STANU

z up. Aleksander Grad


Spis oświadczeń, oświadczenie