Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


66. posiedzenie Senatu RP

5 października 2000 r.

Oświadczenie

Ponieważ utrzymuję stałe kontakty ze starostami powiatów częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego i z prezydentem miasta Częstochowy, wnoszę o utworzenie w strukturze Sądu Rejonowego w Częstochowie wydziału Krajowego Rejestru Sądowego. Moje stanowisko wynika z faktu, iż zapewnienie sprawnego dostępu do informacji znajdujących w rejestrze handlowym podmiotom gospodarczym z terenu tych powiatów i miasta Częstochowy jest sprawą szczególnie istotną dla setek tysięcy przedsiębiorców działających w naszym regionie.

Pragnę podkreślić, że tylko na terenie miasta Częstochowy zarejestrowanych jest około stu tysięcy różnych podmiotów, w tym spółek prawa handlowego, przedsiębiorstw, stowarzyszeń, zakładów opieki zdrowotnej, związków zawodowych, a dotychczasowa ewidencja prowadzona przez sekcję spraw rejestrowych oraz rejestr stowarzyszeń i związków zawodowych ulegnie rozszerzeniu z dniem 1 stycznia 2001 r. o ewidencję działalności gospodarczej, obejmującą obecnie około trzydziestu tysięcy podmiotów oraz fundacje. W wymienionych wyżej powiatach również funkcjonują dziesiątki tysięcy podmiotów, dla których planowane przeniesienie sekcji spraw rejestrowych do Katowic czy Gliwic, co jest zapowiadane, będzie dużym utrudnieniem. Nazwałbym ten pomysł nieporozumieniem i działaniem wbrew rozsądkowi.

Przy współczesnym dynamicznym rynku zrealizowanie tego pomysłu może przyczynić się do upadku wielu podmiotów bądź do ograniczenia zakresu ich działalności. Wiadomo przecież, że przy każdym zawieranym kontrakcie trzeba przedstawić aktualny wypis z rejestru sądowego. W tej chwili po takie wypisy dziennie przychodzi od dwudziestu do trzydziestu osób i otrzymują je po paru dniach. Przeniesienie tej sekcji będzie zaprzeczeniem logiki postępowania. Ci ludzie niepotrzebnie będą tracić dwa dni na przejazdy, nie mówiąc o kosztach. Czas uzyskania takiego wypisu znacznie się wydłuży i po prostu do wielu kontraktów, do podpisania wielu umów nie dojdzie.

Ze względu na to, że na terenie naszych jednostek administracyjnych zamieszkuje ponad pięćset tysięcy mieszkańców, a region jest rozwijającym się ośrodkiem życia gospodarczego, podane szacunkowe dane dotyczące liczby funkcjonujących podmiotów gospodarczych stale wzrastają.

Reforma administracyjna wprowadzona przez rząd pana premiera Buzka miała przybliżyć administrację publiczną do obywatela, a nie oddalać ją od niego, stąd też moje stanowisko wydaje się bardzo zasadne, idzie z duchem tej reformy.

Składając niniejszy wniosek na ręce pana ministra, podkreślam, iż pozostaję w stałym kontakcie z Sądem Rejonowym w Częstochowie i jestem zainteresowany udzieleniem pomocy w celu umożliwienia pozostawienia tego wydziału w strukturze Sądu Rejonowego w Częstochowie. Jestem w posiadaniu deklaracji prezydenta miasta Częstochowy, że jeżeli zajdzie potrzeba, to udzieli pomocy w sprawach lokalowych. Przeniesienie wymienionych wyżej rejestrów do Katowic czy Gliwic spowoduje szereg utrudnień w dostępie do informacji znajdujących się w tym zbiorze dla potencjalnych zainteresowanych mieszkańców miasta Częstochowy oraz innych wnioskodawców w opisanym zakresie. Powyższa zmiana na pewno nie wpłynie na prawidłowość funkcjonowania tych rejestrów oraz na sprawność załatwiania interesantów i nie przyczyni się do ochrony życia gospodarczego.

Mając powyższe na uwadze, wyrażam nadzieję, jestem przekonany, iż złożony na ręce pana ministra wniosek zostanie uwzględniony i rozpatrzony pozytywnie.

Z poważaniem

Grzegorz Lipowski.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie