Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie, następne oświadczenie


14. posiedzenie Senatu RP

18 czerwca 1998 r. 1998 r.

Oświadczenie

Prośbę swoją w sprawie poparcia dla ustanowienia zamojskiej specjalnej strefy ekonomicznej kieruję do pana premiera Jerzego Buzka.

W dniu 7 kwietnia 1998 r. wojewoda zamojski, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych, złożył do ministra gospodarki wniosek o ustanowienie zamojskiej specjalnej strefy ekonomicznej. Wniosek swój motywował potrzebą restrukturyzacji i aktywizacji jednego z najsłabiej rozwiniętych obszarów wschodniej Polski. Do chwili obecnej brakuje w tym przedmiocie decyzji i jednym z argumentów za niepowoływaniem nowych stref ekonomicznych może być konieczność dostosowania do prawa Unii Europejskiej, która odchodzi od stref. Należy jednak zwrócić uwagę, że Zamojszczyzna należy do tych regionów Polski, które wypełniają niemal wszystkie kryteria wdrażania aktywnej polityki regionalnej, strukturalnej w Unii Europejskiej.

Po pierwsze, jest to region o najniższym w Polsce dochodzie narodowym per capita. Po drugie, jest to region przygraniczny i peryferyjny. Po trzecie, jest to region o strukturalnych problemach występujących na rynku pracy, związanych zwłaszcza z ukrytym bezrobociem wiejskim. Po czwarte, jest to region typowo rolniczy o niekorzystnych strukturach agrarnych. Jak więc widać, wymaga on zastosowania instrumentów aktywizujących rozwój i przemiany strukturalne. I chociaż wśród instrumentów europejskiej polityki regionalnej i funduszy strukturalnych nie przewiduje się specjalnych stref ekonomicznych, to na zamojską specjalną strefę ekonomiczną trzeba spojrzeć jako na instrument polityki regionalnej, który winien sprzyjać restrukturyzacji i stopniowemu dopasowywaniu struktur gospodarczych tego regionu do tych występujących w innych obszarach Polski i Unii Europejskiej. Ze względu na proponowany profil, przetwórstwo rolno-spożywcze i ukierunkowanie gospodarcze zamojskiej specjalnej strefy ekonomicznej na Ukrainę i Wspólnotę Niepodległych Państw, firmy w niej funkcjonujące nie będą konkurowały na rynku Unii Europejskiej. Przyczyniać się będą do aktywizowania współpracy z chłonnymi i nabierającymi coraz większego znaczenia rynkami Wspólnoty Niepodległych Państw. Z chwilą przeniesienia granicy Unii Europejskiej na wschodnią granicę Polski może to mieć istotne znaczenie. Należy również podkreślić, że podobną inicjatywę podjęły władze ukraińskie, chcąc zlokalizować specjalną strefę ekonomiczną w okolicach Lwowa. Niepodjęcie pozytywnej decyzji w sprawie zamojskiej specjalnej strefy ekonomicznej może więc spowodować odpływ potencjalnych inwestorów, których wielu zgłasza się do wojewody zamojskiego, na Zachodnią Ukrainę. A to byłoby wymierną stratą nie tylko dla województwa zamojskiego, ale też dla całej gospodarki polskiej. Pragnę również podkreślić, że inicjatywa wojewody zamojskiego spotkała się z poparciem parlamentarzystów i władz województwa lubelskiego, co oznacza, że ma ona nie tylko lokalne znaczenie.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź na oświadczenie, następne oświadczenie