Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Finansów przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Stanisława Majdańskiego, złożonym na 76. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 81):

Warszawa, dnia 13.03.2001 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowsiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W odpowiedzi na przesłane przy piśmie z dnia 28 lutego 2001 r. (sygn. AG/043/108/01/IV) oświadczenie Pana Senatora Stanisława Majdańskiego złożone na 76 posiedzeniu Senatu w dniu 23 lutego 2001 r., uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień.

Stosownie do § 11 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 3 kwietnia 1997 r. w sprawie ogólnych warunków obowiązkowego ubezpieczenia budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych (Dz.U. Nr 36, poz. 220) z tytułu ubezpieczenia budynków rolnych odszkodowanie przysługuje za szkody powstałe w tych budynkach na skutek wymienionych enumeratywnie w tym przepisie zdarzeń losowych oraz innych żywiołów. Należy przy tym mieć na uwadze fakt, iż odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń musi być jednoznacznie sprecyzowana ze względu na konieczność odpowiedniego oszacowania ryzyka oraz wielkości składki ubezpieczeniowej.

W związku z powyższym za "inne żywioły" należy uznać wyłącznie lawinę lub upadek statku powietrznego, gdyż tylko te dwa zdarzenia losowe zostały dodatkowo wymienione w ust. 2 § 11.

Minister Finansów dostrzega, że powyższe zapisy w obecnym brzmieniu mogą budzić wątpliwości interpretacyjne. Mając to na względzie już od ponad roku trwają prace nad ich zmianą. Dyskutowane jest ewentualne skreślenie występującego w ust. 1 § 11 wyrażenia "innych żywiołów" oraz enumeratywne wymienienie i zdefiniowane wszystkich zdarzeń losowych, których wystąpienie powoduje odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń.

Jednocześnie trwają prace mające na celu ustalenie możliwości wprowadzenia "opadów śniegu" do katalogu zdarzeń losowych wymienionych w § 11 ww. rozporządzenia.

W tym celu powołana została grupa robocza złożona z przedstawicieli Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, specjalistów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej i Instytutu Techniki Budowlanej oraz ekspertów rynku ubezpieczeniowego z dziedziny ubezpieczeń od klęsk żywiołowych.

Prace zespołu wskazują, że kwestia dotycząca "opadów śniegu" jest szczególnie skomplikowana. Najszerszej analizy wymagało określenie definicji pojęcia "opady śniegu". Spowodowane to było wątpliwościami dotyczącymi zwłaszcza kwestii pomiaru grubości pokrywy śnieżnej (czy miałaby być dokonywana na gruncie, czy na dachu) oraz kwestii uwzględnienia innych czynników (wiatr, jednoczesne z śniegiem opady deszczu).

Innymi ważnymi czynnikami, które także musiały zostać wzięte pod uwagę przy definiowaniu "opadów śniegu", a które również budziły wątpliwości, były obowiązujące w Polsce normy projektowania budowli oraz wartości obliczeniowe obciążenia śniegiem dachu. Przy określaniu tej wartości, stanowiącej o tym, kiedy konstrukcja nie powinna ulec katastrofie, musiały być wzięte pod uwagę trzy czynniki: wartość charakterystyczna obciążenia śniegiem gruntu, współczynniki zależne od kształtu dachu i stopnia jego pochylenia oraz tzw. częściowy współczynnik bezpieczeństwa. Należy przy tym jednocześnie zaznaczyć, że zdaniem specjalistów z Instytutu Techniki Budowlanej, obiekt zbudowany zgodnie z obowiązującymi normami budowlanymi nie powinien, na skutek opadów śniegu, przy dołączeniu odpowiedniej dbałości o jego bezpieczeństwo (odgarnianie śniegu), ulec zniszczeniu.

Jednocześnie należy mieć na uwadze, że wprowadzenie do katalogu nowego zdarzenia losowego spowoduje podwyżkę składki w obowiązkowym ubezpieczeniu budynków rolnych. Podwyżka składki wymaga szczególnie wyważonych analiz z uwagi na możliwość ewentualnego spowodowania zwiększenia niezadowolenia rolników, zwłaszcza tych, u których ryzyko wystąpienia takiej szkody jest znikome.

Według szacunków Polskiej Izby Ubezpieczeń, po uzyskaniu opinii zakładów ubezpieczeń, podwyżka składki mieściłaby się w przedziale od 10 do 20%. Tymczasem organizacje i związki rolnicze zaprezentowały stanowisko, stosownie do którego rozszerzenie zakresu odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń o ryzyko "opadów śniegu" jest warunkowane podwyżką składki nie przekraczającą 5%.

Mając powyższe na względzie konieczne jest przeprowadzenie dalszych konsultacji i analiz, od których będzie zależało wprowadzenie "opadów śniegu" do katalogu zdarzeń losowych wymienionych w § 11 ww. rozporządzenia Ministra Finansów.

Z poważaniem

z upoważnienia Ministra Finansów
Podsekretarz Stanu
Krzysztof J. Ners


Spis oświadczeń, oświadczenie