Spis oświadczeń, oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Krzysztofa Majki, złożonym na 53. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 59), przekazał Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Pracy i Polityki Społecznej:

Warszawa, 12.05. 2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z oświadczeniem złożonym przez senatora Krzysztofa Majkę podczas 53. posiedzenia Senatu RP w dniu 29 marca br. a przekazanym pismem z dnia 4 kwietnia br. pragnę przesłać na Pani ręce następujące informacje.

W marcu 1998 roku Rada Ministrów przyjęła Program "Dialog i Rozwój" dla miast które w wyniku reformy administracyjnej kraju utraciły status miast wojewódzkich.

Program ten zbudowany był na bazie trzech komponentów:

Komponent I - "Instytucje publiczne". Celem tej części Programu było zebranie propozycji utworzenia delegatur i jednostek zamiejscowych byłych instytucji wojewódzkich.

W ramach tego komponentu do Koordynatora Programu napłynęły z różnych miast 284 postulaty dotyczące utworzenia delegatur instytucji administracji wojewódzkiej w miastach, które utraciły status wojewódzki. Wszystkie te postulaty zostały przekazane zgodnie z kompetencjami do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z analizy, zatwierdzonych przez Prezesa Rady Ministrów, statutów urzędów wojewódzkich wynika, że w każdym byłym mieście wojewódzkim powstała delegatura urzędu wojewódzkiego.

Komponent II - to "Pracownicy urzędów". Ta część programu była prowadzona przez Krajowy Urząd Pracy.

W związku z obawą bezrobocia wśród pracowników zlikwidowanych instytucji wojewódzkich Prezes KUP powołał we wszystkich wojewódzkich Urzędach Pracy zespoły ds. programu "Dialog i Rozwój". W wyniku prac tych zespołów, w grudniu 1998 r., została przeprowadzona ankieta obejmująca wszystkie instytucje wojewódzkie na terenie 33 miast. W grudniu 1998 r. zostało znowelizowane rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej na temat programów specjalnych. Nowelizacja pozwoliła na przygotowywanie, przez wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy, programów specjalnych dla zwalnianych urzędników. Zgodnie z danymi Powiatowego Urzędu Pracy w Koszalinie, w okresie od 1 stycznia 1999 roku do 21 kwietnia 2000, zostało zarejestrowanych 73 bezrobotnych - byłych urzędników administracji wojewódzkiej. Spośród nich 30 osób podjęło prace, a 43 osoby pozostają w rejestrze osób bezrobotnych.

Komponent III - "Rozwój". Ideą tego komponentu było udzielenie wsparcia finansowego na rzecz projektów zgłoszonych przez przedstawicieli miast tracących status wojewódzki. Koordynator Programu od maja do września 98 roku zbierał propozycje przedstawicieli miast, które to mogłyby uzyskać wsparcie ze środków Programu. Budżet Programu wynosił 3 100 000 zł i pochodził ze środków Counterpart Funds. Zarządzanie tym funduszem powierzone zostało Polskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Do końca września 1998 r. Koordynator otrzymał ponad 200 projektów o charakterze rozwojowym. Zgłoszone projekty (propozycje) miast zostały przekazane komisji powołanej przez Koordynatora. W efekcie prac Komisji ds. wyboru projektów - wybrano 24 projekty które były zgodne z kryteriami Programu. Każdy wybrany projekt otrzymał wsparcie w wysokości 120 000 zł. Realizacja wszystkich projektów zakończyła się 31 grudnia 2000 roku.

Z przykrością informuję Panią Marszałek, że propozycje przedstawicieli miasta Koszalina nie spełniały kryteriów programu i Komisja ds. wyboru projektu odrzuciła je.

W związku z tym, że program "Dialog i Rozwój" zakończył się w grudniu 1999 roku, zgodnie z decyzją Rady Ministrów, kontynuacja wsparcia rozwoju byłych miast wojewódzkich będzie się odbywać w ramach polityki rozwoju regionalnego, za której wykonanie odpowiada Ministerstwo Gospodarki.

Z szacunkiem

Longin Komołowski


Spis oświadczeń, oświadczenie