Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


68. posiedzenie Senatu RP

9 listopada 2000 r.

Oświadczenie

Oświadczenie swoje kieruję do ministra sprawiedliwości pana Lecha Kaczyńskiego.

Szanowny Panie Ministrze!

Jak wynika z doniesień prasowych, oddziały ZUS w kraju złożyły wnioski do prokuratur rejonowych o wszczęcie postępowania w stosunku do pracodawców, którzy potrącają pracownikom składki na ubezpieczenia społeczne i nie odprowadzają ich do ZUS. Różna jest jednak interpretacja tego czynu przez prokuraturę rejonową i okręgową, a także sądy.

Na przykład Prokuratura Rejonowa i Okręgowa oraz Sąd Rejonowy w Koszalinie uznały, że nieodprowadzanie składek za ubezpieczonych to tylko wykroczenie zagrożone co najwyżej karą grzywny do 5 tysięcy zł. Z kolei w Gorzowie Wielkopolskim sąd z tego samego powodu skazał dłużników na karę więzienia w zawieszeniu.

Panie Ministrze, wobec ogromnego problemu nieściągalności składek, z jakim boryka się ZUS, a tym samym zagrożenia terminowości wypłat świadczeń ZUS należnych obywatelom, proszę o spowodowanie jednoznacznych uregulowań w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Proszę też o wykładnię prawną tego, czy potrącanie pracownikom składek i nieprzekazywanie ich do ZUS to wykroczenie czy przestępstwo.

Art. 218 §1 kodeksu karnego mówi: kto, wykonując czynności z zakresu prawa pracy i ubezpieczenia społecznego, uporczywie narusza prawa pracownika, podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności. W art. 284 §2 kodeksu karnego jest zapis, że proceder ten należy traktować jako przywłaszczenie zagrożone karą pozbawienia wolności do lat trzech.

Ze względu na skalę i wagę problemu, proszę o podjęcie niezbędnych działań w przedmiotowej sprawie.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie