Spis oświadczeń, odpowiedź


43. posiedzenie Senatu RP

7 października 1999 r.

Oświadczenie

Moje oświadczenie związane jest z kontrowersyjną sprawą sprzedaży Wojskowego Domu Wypoczynkowego w Augustowie przez Agencję Mienia Wojskowego. Wojskowy Dom Wypoczynkowy w Augustowie powstał w latach 1934-1936 ze składek oficerów Wojska Polskiego. Był tam oficerski jachtklub Rzeczypospolitej Polskiej. Po wojnie przez wiele lat był użytkowany przez wojsko. W latach dziewięćdziesiątych został zamknięty, a następnie przekazany Agencji Mienia Wojskowego. W 1998 r. władze samorządowe Augustowa zaczęły czynić starania w celu przejęcia obiektu na potrzeby mającego powstać powiatu. Możliwość taką stworzył art. 71 ustawy, z dnia 13 października 1998 r., Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną. Pozwalał on na przekazanie przez agencję na rzecz powiatu nieruchomości niezbędnych do jego funkcjonowania.

Chcąc przejąć ten obiekt na rzecz powiatu, władze samorządowe miały koncepcję jego zagospodarowania. Konkretnie obiekt ten miał służyć mistrzom świata, kajakarzom, którzy są w Augustowie. Niejednokrotnie tu powtarzałem, że ci kajakarze, ci mistrzowie świata z Augustowa, są do tej pory w pomieszczeniu, które ma dziesięć metrów na osiem. to po prostu zbita z desek drewniana buda. Pertraktacje trwały ponad rok. Zakończyły się fiaskiem.

We wrześniu bieżącego roku Agencja Mienia Wojskowego sprzedała obiekt w drodze przetargu. Bardzo interesujące są jednak fakty, jakie poprzedziły przetarg. W dniu 18 sierpnia 1999 r. podlaski wojewódzki konserwator zabytków wydał decyzję w sprawie wpisania zespołu dawnego oficerskiego jachtklubu do rejestru zabytków. Pozwoliło to na obniżenie ceny wywoławczej obiektu o 50% na podstawie art. 68 pkt 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Pomimo że są w toku procedury odwołania od decyzji wojewódzkiego podlaskiego konserwatora zabytków do generalnego konserwatora zabytków, agencja w wielkim pośpiechu przeprowadziła przetarg i sprzedała obiekt o mniej więcej 2 miliony zł taniej w stosunku do ceny wywoławczej, wykorzystując wyżej wymieniony przepis.

Wokół sprawy sprzedaży Wojskowego Domu Wypoczynkowego w Augustowie powstał klimat niejasności i podejrzeń względem uczciwości intencji kierownictwa Agencji Mienia Wojskowego oraz wojewódzkiego konserwatora zabytków. W związku z tym zwracam się do pana premiera o wstrzymanie sprzedaży WDW w Augustowie, zbadanie zasadności wpisania obiektu do rejestru zabytków oraz rozważenie możliwości przekazania obiektu powiatowym władzom samorządowym.

Załączam jeszcze skierowane do pana prezesa Rady Ministrów, Jerzego Buzka, oświadczenie Koła Krechowiaków w Augustowie. Załącznik do wglądu w dokumentacji Biura Prac Senackich.


Spis oświadczeń, odpowiedź