Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


38. posiedzenie Senatu RP

1 lipca 1999 r.

Oświadczenie

Po raz kolejny zmuszony jestem złożyć oświadczenie w sprawie sytuacji w polskim rolnictwie.

Oświadczenie to kieruję do ministra rolnictwa Artura Balazsa.

Z przykrością stwierdzam, że dotychczasowe poczynania podejmowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki żywnościowej przyniosły ograniczone rezultaty. Kryzys na wsi nie został powstrzymany. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że rozwija się on w dalszym ciągu.

W ostatnim czasie odbyłem wiele spotkań z rolnikami z regionu Wielkopolski, podczas których skarżyli się oni na postępujące ubożenie rodzin wiejskich i bliskie bankructwo nawet dużych gospodarstw. Otrzymałem również liczne opinie rad gminnych z terenu Wielkopolski. Pozwolę sobie przytoczyć fragment jednej z nich, który moim zdaniem oddaje prawdziwe nastroje i obraz sytuacji panującej obecnie na wsi. Jest to stanowisko Rady Gminy Kaczory. "Rada Gminy Kaczory zaniepokojona jest sytuacją w rolnictwie spowodowaną systematycznym spadkiem dochodów. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest spadek cen na produkty rolne i trudności ze zbytem oraz systematyczny wzrost cen materiałów do produkcji. Spadek dochodów rolniczych uruchomił łańcuch negatywnych powiązań, mianowicie zmniejszenie popytu na środki do produkcji i usługi dla rolnictwa, co osłabiło koniunkturę w całej gospodarce. Najbardziej spadły dochody gospodarstw specjalistycznych, produkcji trzody chlewnej oraz młodego bydła i mleka. Rolnicy tracą zdolności płatnicze, powstrzymując się przed zaciąganiem kredytów inwestycyjnych, nawet tych preferencyjnych, z obawy braku możliwości ich spłaty. Nie możemy dopuścić do tego, aby rolnicy utrzymywali się nie z pracy na roli, lecz z renty czy emerytury rodziców. Przyczyną takiej sytuacji jest brak określonej polityki rolnej".

W kontekście tej i innych licznych tego typu opinii, kieruję do ministra rolnictwa następujące pytania.

Pierwsze pytanie. Czy rząd uzgodnił i określił strategię polityki wobec polskiego rolnictwa?

Drugie pytanie. Co zostało zrobione w kwestii powstrzymania - w dalszym ciągu niekorzystnego - importu dotowanej żywności z krajów Unii Europejskiej?

Trzecie pytanie. Co rząd zamierza zrobić, aby zapewnić opłacalne ceny produktom krajowym?

Czwarte pytanie. Czy rząd przewiduje pomoc w realizacji zadań ustawowych dla samorządów w warunkach zmniejszonych dochodów własnych?

I piąte pytanie. Jakie są plany związane z likwidacją bezrobocia na wsi?


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie