Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2


Informację w związku z oświadczeniem senatora Henryka Stokłosy, złożonym na 42. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 47), przekazał Minister Zdrowia i Opieki Społecznej:

Warszawa, 1999-10-19

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu RP

Szanowna Pani Marszałek,

W związku z oświadczeniem złożonym przez Senatora Henryka Stokłosę podczas 42 posiedzenia Senatu RP w dniu 23 września 1999 roku i otrzymanym przy piśmie z dnia 30 września 1999 r. Nr DT-043/390/99/IV uprzejmie informuję, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawnymi nie ma lekarzy zakładowych.

Na mocy ustawy z dnia 27 czerwca 1997 roku o służbie medycyny pracy (Dz. U. Nr 96, poz. 593) utworzona została służba medycyny pracy.

Zadania służby medycyny pracy realizują między innymi lekarze zatrudnieni w:

- publicznych zakładach opieki zdrowotnej tworzonych i utrzymywanych w celu sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi,

- zakładach opieki zdrowotnej tworzonych i utrzymywanych przez pracodawców i inne podmioty, jeżeli profilaktyczna opieka zdrowotna nad pracującymi jest ich zadaniem statutowym,

- wojewódzkich lub międzywojewódzkich ośrodkach medycyny pracy

- oraz lekarze praktykujący indywidualnie.

Szczegółowe zadania służby medycyny pracy, zasady jej organizacji, działania, sprawowania nadzoru oraz współdziałania z innymi podmiotami reguluje cytowana ustawa.

Lekarze wykonujący zadania służby medycyny pracy muszą spełniać dodatkowe wymagania kwalifikacyjne określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 roku w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. Nr 69, poz. 332). Nie obejmują one jednak sprawowania kontroli nad prawidłowym orzekaniem o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby.

W świetle powyższego nie widzę uzasadnienia dla przyjęcia proponowanego rozwiązania.

Jednocześnie pragnę zaznaczyć, iż zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa właściwym do podjęcia decyzji w sprawie rozszerzenia osób uprawnionych do wykonywania kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich jest minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.

Z wyrazami szacunku

Franciszka Cegielska


Spis oświadczeń, oświadczenie, odpowiedź 2