Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie


59. posiedzenie Senatu RP

25 maja 2000 r.

Oświadczenie

Przed dwunastoma dniami wojewoda wielkopolski wystąpił do premiera z sugestią ogłoszenia w Wielkopolsce stanu klęski żywiołowej w związku z panującą na tym terenie suszą. Chciałbym w swym oświadczeniu wesprzeć propozycję wojewody konkretnymi argumentami, sądzę bowiem, że rząd, przygotowując decyzję w tej sprawie, takich właśnie potrzebuje. Od pewnego czasu do mojego biura nadchodzą apele z różnych gmin północnej Wielkopolski, z których wynika, że susza wyrządziła rolnictwu tego regionu niepowetowane szkody.

Występujący od kwietnia brak opadów atmosferycznych - piszą do mnie członkowie Zarządu Miasta i Gminy Ujście - jak również sporadyczne przymrozki spowodowały niekorzystne zmiany w uprawach rolnych. Susza jest najbardziej dotkliwa dla zbóż jarych, upraw ziemniaków oraz buraków, w nieznacznie mniejszym stopniu wpłynęła na stan zbóż ozimych i rzepaku. Szczególnie dotkliwie jest to odczuwane na glebach lekkich, które dominują w północnej Wielkopolsce. We wspomnianej już przeze mnie gminie Ujście szacują, że straty plonów wyniosą: w zbożach ozimych w wysokości od 25 do 40%, w zbożach jarych w wysokości od 35 do 45%, w rzepaku ozimym w wysokości od 25 do 45%, w ziemniakach w wysokości od 25 do 30% oraz w burakach około 25%.

Występuje też brak przyrostu pierwszego pokosu traw na użytkach zielonych. Podobne szacunki docierają do mnie także z innych gmin Wielkopolski i potwierdzają moje własne obserwacje jako producenta zbóż. Opady atmosferyczne, które wystąpiły w ostatnich dniach, niestety nie zrekompensują poniesionych strat.

Sądzę, że w tej sytuacji konieczne jest podjęcie następujących kroków. Po pierwsze, uruchomienie preferencyjnej linii kredytowej na wsparcie produkcji roślinnej i zwierzęcej w roku przyszłym; po drugie, przyznanie ulg i odroczeń w spłacie zaciągniętych zobowiązań na produkcję roślinną; i po trzecie, udzielenie pomocy finansowej gminom - po to, by mogły dokonać umorzeń podatku rolnego.

Mam świadomość, że zaproponowane przeze mnie rozwiązania nie do końca zrekompensują rolnikom straty, jakie ponieśli w związku z suszą. Dlatego zwracam się do pana Artura Balazsa, ministra rolnictwa, z następującymi pytaniami.

Pytanie pierwsze: czy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad programem zapobieżenia skutkom suszy? Pytanie drugie: kiedy program ten zostanie wdrożony? I pytanie trzecie: jaki jest stosunek ministerstwa do propozycji wojewody wielkopolskiego ogłoszenia w tym regionie stanu klęski żywiołowej wraz z wynikającymi z tego faktu konsekwencjami finansowo-ekonomicznymi?


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, odpowiedź, następne oświadczenie