Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazał wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Suchańskiego, złożonym na 15. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 19):

Warszawa, dn. 29 lipiec 1998

Pani Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu

Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

w nawiązaniu do oświadczenia Pana Senatora Jerzego Suchańskiego wygłoszonego na 15 posiedzeniu Senatu w dniu 2.07.1999 r., w sprawie uchwały Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach nr 84/98 z dnia 25.05.1998 r., z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, przedkładam poniższe wyjaśnienia.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 pkt. 4 ustawy z dnia 7.10.1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. Nr 85, poz. 428 z późn. zm.), izba bada uchwały gminy pod względem zgodności z prawem. Od jej orzeczenia uzależnione jest udzielenie zarządowi gminy absolutorium.

W przypadku nieistotnego naruszenia prawa przez uchwałę gminy, regionalna izba obrachunkowa, zgodnie z treścią przepisu art. 11 ust. 3 przedmiotowej ustawy, nie stwierdza nieważności uchwały. Oznacza to, iż w świetle prawa podjęta uchwała rady gminy zachowuje ważność.

Rozwiązanie takie przewiduje także przepis art. 91 ust. 4 ustawy z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie terytorialnym (Dz. U. Nr 13 poz. 74 z późn. zm.)

Zgodnie z treścią art. 11 ust. 3 ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych, obowiązkiem izby w takiej sytuacji jest też wskazanie sposobu usunięcia uchybienia. Wypełniając tę dyspozycję, izba wskazała na konieczność ponownego przeprowadzenia głosowania w sprawie absolutorium, poddając pod głosowanie wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej". Ustawa o regionalnych izbach obrachunkowych nie przewiduje jednak sankcji prawnych w przypadku niezastosowania się rady gminy, do wskazanego przez izbę sposobu usunięcia uchybienia.

Z poważaniem

Janusz Tomaszewski


Spis oświadczeń, oświadczenie