Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie


36. posiedzenie Senatu RP

21 maja 1999 r.

Oświadczenie

Mam cztery oświadczenia, wszystkie kieruję do pana premiera Jerzego Buzka.

Pierwsze oświadczenie.

Uchwałą nr 193 Rady Ministrów z dnia 11 listopada 1988 r., opublikowaną w "Monitorze Polskim" nr 2 z 1989 r. uchylono obowiązującą moc uchwały nr 178 Rady Ministrów z dnia 20 lipca 1967 r. w sprawie zasad organizacji rzeczoznawstwa.

W rezultacie tego zabiegu, podjętego w ramach porządkowania prawa, ale bez pełnego uświadomienia sobie jego skutków, pozbawiono wszelkiej regulacji prawnej wydawanie ocen i opinii na rzecz organów administracji państwowej, przedsiębiorstw, organów kontroli i ścigania w sprawach wymagających właściwych kwalifikacji. Uchylona uchwała Rady Ministrów regulowała nie tylko tryb uzyskiwania prawa do sporządzania ocen i opinii przez państwowe i społeczne jednostki organizacyjne oraz indywidualnych rzeczoznawców, ale stwarzała też prawne gwarancje odpowiedniego poziomu fachowego tych ocen i opinii. Przepisy uchwały określały między innymi wymagania kwalifikacyjne stawiane rzeczoznawcom oraz przewidywały zasady powoływania i funkcjonowania komisji kwalifikacyjnych.

Uchylenie ważności uchwały nr 178 z dnia 20 lipca 1967 r. i wydanych na jej podstawie stosownych aktów prawnych spowodowało utratę prawnej regulacji działalności rzeczoznawczej w Polsce i w konsekwencji obniżenie jakości i poziomu wykonywanych ocen, stwarzając możliwości podejmowania tej działalności przez jednostki niekompetentne.

Obecnie rzeczoznawstwem w zakresie techniki samochodowej zajmuje się wiele firm, a duża liczba wykonywanych przez nie ocen technicznych nie odpowiada właściwym standardom jakości. Osoby posiadające zezwolenie na prowadzenie działalności rzeczoznawczej w dużej mierze nie dysponują dostateczną wiedzą zawodową ani też dostępem do informacji o światowych systemach transportowych i motoryzacji, co musi ujemnie wpływać na jakość wykonywanych przez nie ocen i opinii.

Z tych względów istnieje pilna potrzeba stworzenia określonej ustawowo podstawy prawnej dla funkcjonowania rzeczoznawstwa na przykład w zakresie techniki samochodowej i ruchu drogowego. Jest to możliwe w drodze wprowadzenia odpowiednich zmian i uzupełnień w ustawie - Prawo o ruchu drogowym, dających ministrowi transportu i gospodarki morskiej stosowne uprawnienia.

Mając na uwadze powyższe okoliczności; Polski Związek Motorowy zwrócił się z wnioskiem o dokonanie analizy istniejącej sytuacji w celu opracowania przepisów, które gwarantowałyby właściwe rozwiązania. Ze swej strony Polski Związek Motorowy deklaruje gotowość uczestnictwa zarówno w pracach analitycznych, jak i legislacyjnych.

Przedstawiając powyższe, wyrażam nadzieję, że uwagi posłużą jako materiał wyjściowy do dyskusji i podjęcia działań zmierzających do prawnego uregulowania omawianego wyżej problemu.

Z poważaniem, Jerzy Suchański.


Spis oświadczeń, poprzednie oświadczenie, następne oświadczenie