Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Gospodarki przesłał wyjaśnienia w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Suchańskiego, złożonym podczas 36. posiedzenia Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 39):

Warszawa, 21.06.1999 r.

Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W związku z oświadczeniem Pana Senatora Jerzego Suchańskiego dotyczącym wystąpienia Marszałka Województwa Świętokrzyskiego w sprawie nadania priorytetu i zwiększenia nakładów finansowych na likwidację wyrobiska po kopalni siarki "Piaseczno" uprzejmie informuję, że Ministerstwo Gospodarki jest zainteresowane bezpiecznym dla środowiska i możliwie szybkim przeprowadzeniem procesu zabezpieczenia tego wyrobiska przed negatywnym oddziaływaniem na środowisko naturalne.

Wyrobisko po byłej kopalni Piaseczno jest obecnie własnością Elektrowni im. Tadeusza Kościuszki "Połaniec" w Połańcu, która miała składować w nim odpady paleniskowe.

Zaszłości związane z brakiem zgody mieszkańców na wykorzystanie wyrobiska po kopalni "Piaseczno" na składowanie odpadów (ciągle brak tej zgody), oraz szczupłe środki budżetowe nie pozwalały na wykonywanie prac likwidacyjnych zgodnie z harmonogramem założonym w projekcie opracowanym przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Siarkowego Siarkopol w Tarnobrzegu, wyłonionym w drodze konkursu.

W roku 1997 wykonana została część prac projektowych, pozwalająca na wprowadzenie rozwiązań technicznych dotyczących sposobu zabezpieczenia wyrobiska po kopalni "Piaseczno" i sposobu rekultywacji terenów wokół wyrobiska w nawiązaniu do planów zagospodarowania przestrzennego gmin Łoniów i Koprzywnica.

Niedobór środków spowodował około dwuletnie opóźnienia w procesie likwidacji Kopalni Siarki "Machów" oraz to, że realizacja planowanych w roku 1998 prac projektowych związanych z zabezpieczeniem wyrobiska po kopalni "Piaseczno" nie została zakończona.

W związku z bardzo trudną sytuacją całego górnictwa siarki pod koniec 1998 roku powołany został przy Ministrze Pracy, Zespół Trójstronny ds. Restrukturyzacji Górnictwa i Przetwórstwa Siarki.

Ministerstwo Gospodarki zobowiązane zostało do opracowania kompleksowego "Programu Górnictwa i Przetwórstwa Siarki".

Pierwszy etap programu stanowi podsumowanie dotychczasowych działań restrukturyzacyjnych prowadzonych przez przedsiębiorstwa przemysłu siarkowego, polegające między innymi na pracach likwidacyjnych związanych z usuwaniem zagrożeń ekologicznych oraz ograniczeniem i racjonalizacją zatrudnienia. Zawiera również analizę rynków siarki oraz opis sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw sektora siarkowego i wnioski z ww. analiz wypływające. Określa cele i zadania całego programu. Przedstawia koncepcję dalszej restrukturyzacji zatrudnienia.

"Program restrukturyzacji górnictwa i przetwórstwa siarki - etap pierwszy" był dnia 25 maja br. przedmiotem obrad Kierownictwa Ministerstwa Gospodarki.

Kierownictwo uznało, że dla sektora przemysłu siarkowego korzystne będzie przedstawienie pod obrady KERM, a następnie Rady Ministrów całości programu restrukturyzacji górnictwa i przetwórstwa siarki.

Z przyjętego harmonogramu prac wynika, że program opracowany zostanie do końca września br.

Celem całego programu jest:

- Doprowadzenie do efektywności ekonomicznej możliwie najszerszej części sektora górnictwa, przetwórstwa i ekspedycji siarki, likwidacji trwale nierentownych obszarów działalności i dostosowanie potencjału wydobywczego i zatrudnienia do poziomu możliwości zbytu siarki i jej produktów.

- Maksymalne złagodzenie dla pracowników przemysłu siarkowego i lokalnego rynku pracy skutków szybko malejącej liczby miejsc pracy w przemyśle siarkowym.

- Usunięcie zagrożeń, które powstały w wyniku eksploatacji odkrywkowych i otworowych kopalń siarki w tym wyrobiska po kopalni siarki "Piaseczno" i zabezpieczenie wymaganego poziomu ochrony środowiska oraz aktualizacja programów likwidacji.

Aktualizacja programów - konieczna ze względu na powstałe opóźnienia procesu likwidacji i rekultywacji kopalń oraz ze względu na wprowadzenie niezbędnych zmian w technologii zabezpieczania wyrobiska w "Piasecznie" - pozwoli na ustalenie potrzebnego czasu i wysokości środków niezbędnych do przeprowadzenia całego procesu restrukturyzacji górnictwa siarki oraz na likwidację zagrożeń ekologicznych wynikających z prowadzonej w przeszłości eksploatacji siarki.

Aktualizacja obejmować będzie również organizację i harmonogram działań związanych z przeprowadzeniem procesu zabezpieczenia wyrobiska po kopalni siarki "Piaseczno" w skojarzeniu z likwidacją Kopalni Siarki Machów.

Ustalony termin opracowania programu pozwoli na określenie w nim wysokości środków, które należy zabezpieczyć w ustawie budżetowej na 2000 rok.

Mam nadzieję, że opracowanie i przyjęcie "Programu Restrukturyzacji Górnictwa i Przetwórstwa Siarki" pozwoli na kompleksową realizację likwidacji zagrożeń ekologicznych powstałych na skutek eksploatacji złóż siarki.

Z wyrazami szacunku

MINISTER GOSPODARKI

z up.

Jan Szlązak

PODSEKRETARZ STANU


Spis oświadczeń, oświadczenie