Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Sprawiedliwości przekazał informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Suchańskiego, złożonym na 43. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 48):

Warszawa, dnia 25 października 1999 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W nawiązaniu do pisma AG/043/400/99/IV z dnia 12 października 1999 r. - adresowanego do Prezesa Rady Ministrów, a przekazanego Ministrowi Sprawiedliwości celem ustosunkowania się - uprzejmie informuję, że dziedzina, która według załączonego do pisma oświadczenia jest przedmiotem troski senatora Jerzego Suchańskiego została szczegółowo uregulowana w ustawie z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. Nr 121, poz. 769 ze zm. z 1998 r. Nr 155. poz. 1015).

Ustawa ta przewiduje tryb rejestrowania wszelkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą obejmujący m.in. sądową kontrolę dokumentów wymaganych przy wpisie podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego. Rejestr ten powinien zapewnić rzetelną identyfikację każdego z funkcjonujących w obrocie gospodarczym podmiotów.

Obecnie Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowuje bazę materialną potrzebną do wdrożenia przepisów omawianej ustawy, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2001 r. (zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym - Dz.U. Nr 121, poz. 770), o ile w budżecie Państwa zapewnione będą środki finansowe niezbędne do uruchomienia systemu informatycznego, na którym będzie oparta Centralna Informacja Krajowego Rejestru Sądowego.

Należy żywić nadzieję, że wdrożenie do praktyki wymienionej na wstępie ustawy spełni oczekiwania w zakresie usprawnienia obrotu gospodarczego, poprawy pewności tego obrotu, a także ograniczenia przestępczości gospodarczej i likwidacji szarej strefy.

Z poważaniem

z upoważnienia

MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI

Janusz Niemcewicz

Podsekretarz Stanu


Spis oświadczeń, oświadczenie