Spis oświadczeń, oświadczenie


Szef Kancelarii Senatu przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Suchańskiego, złożone na 48. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 53):

Warszawa, dn. 4 lutego 2000 r.

Pan Senator
Jerzy Suchański

Szanowny Panie Senatorze

W związku z oświadczeniem Pana Senatora złożonym na 48. posiedzeniu Senatu w sprawie sposobu prezentacji Senatu w Internecie, z upoważnienia Pani Marszałek pragnę zapewnić, iż kształtowanie wizerunku Izby w odbiorze społecznym należy do ważniejszych zadań odpowiedzialnych za to służb informacyjnych i prasowych Kancelarii Senatu. Bez wątpienia ze względu na gwałtowny rozwój i zasięg nośnika informacji, jakim jest Internet, problem zasługuje na szczególną uwagę, a doskonalenie zarówno strony graficznej, jak i przede wszystkim merytorycznej senackiej strony internetowej powinno nadążać za potrzebami i oczekiwaniami coraz bardziej wymagających odbiorców.

Kwestią do dyskusji pozostaje zawartość merytoryczna senackiej strony Internetu - dobór informacji i sposób ich prezentacji. Opinia Pana Senatora będzie zatem wzięta pod uwagę w trwających już od pewnego czasu pracach nad rozwojem strony internetowej Senatu. Przypomnę, że obecnie w większości składają się na nią informacje o działalności Senatu. Znajdują się tu m. in. dane dotyczące senatorów (noty biograficzne, przynależność do komisji i klubów, adresy biur senatorskich) i Senatu (skład komisji, klubów, Prezydium, Regulamin Senatu, noty o Senacie zawierające informacje o funkcjonowaniu Senatu, o historii i teraźniejszości polskiego dwuizbowego parlamentu). Na stronach internetowych zamieszczane są wszystkie druki i uchwały Senatu IV kadencji, a także informacje o posiedzeniach Izby (porządki, relacje z posiedzeń, oświadczenia i odpowiedzi na oświadczenia senatorów) i większości posiedzeń komisji senackich (relacje). Odnotowywane są ważniejsze wizyty międzynarodowe, a także konferencje i seminaria organizowane przez Senat. Przedstawiane są także wszystkie protokoły z posiedzeń Prezydium Senatu. Odrębny dział stanowi krótka informacja o Kancelarii Senatu.

Wymieniony zakres informacyjny obejmuje swoim zasięgiem większą część działalności Senatu. Na podkreślenie zasługuje fakt, że wszystkie informacje, a zwłaszcza dotyczące chwili bieżącej są bardzo szybko aktualizowane, co ma ogromne znaczenie m. in. dla dziennikarzy, od których także zależy kształtowanie wizerunku Izby w opinii społecznej. Terminy posiedzeń plenarnych i posiedzeń komisji są uaktualniane natychmiast po ich ustaleniu. Również druki senackie i uchwały zawierające teksty poprawek, jakie Senat wniósł do ustaw, są publikowane bezpośrednio po ich przygotowaniu przez Biuro Prac Senackich. Ponadto Diariusz Senatu ukazuje się równolegle do tradycyjnej formy publikacji, a nierzadko w formie elektronicznej nawet szybciej.

Doceniając coraz większe znaczenie Internetu, ze względu na jego zasięg, powszechniejszą dostępność i stały rozwój, potrzeba ulepszeń i zmian jest dostrzegana i brana pod uwagę. Dlatego też w tym roku planowane jest wprowadzenie co najmniej dwóch nowych pozycji. Publikowane będą w prostej formie sprawozdania stenograficzne z posiedzeń plenarnych. Pojawi się dział poświęcony Polonii i działalności Senatu na rzecz Polonii. W pozycjach już istniejących zostanie przebudowany i wzbogacony fragment poświęcony siedzibie Senatu. Będzie to możliwe dzięki fotografiom wykonanym do albumu z okazji dziesięciolecia Senatu. Rozważane są ponadto propozycje wzbogacenia w różnych atrakcyjnych dziennikarsko formach prezentacji ważnych wydarzeń w Senacie, w tym wykraczających swym charakterem poza podstawową bieżącą pracę Izby (np. tematyczne konferencje i spotkania, w tym międzynarodowe).

Planując prace związane z rozwojem senackiej strony w Internecie nie sposób zapomnieć o dużych kosztach z tym związanych. Wobec znacznych cięć w budżecie Kancelarii Senatu, dokonanych przez sejmową Komisję Finansów Publicznych istnieje konieczność oszczędności przy zakupach inwestycyjnych oraz zamawianiu usług. Dotyczy to także wydatków związanych z Internetem.

Mam nadzieję, że zasygnalizowany przez Pana Senatora problem prezentacji Senatu będzie dodatkowym impulsem w przyspieszeniu podjętych już prac i tworzeniu nowych koncepcji, a ich ostateczny kształt okaże się satysfakcjonujący dla wszystkich zainteresowanych jak najpełniejszym i najbardziej atrakcyjnym w treści i formie wizerunkiem Senatu w Internecie.

Z poważaniem

Bogdan Skwarka


Spis oświadczeń, oświadczenie