Spis oświadczeń, oświadczenie


Wyjaśnienie w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Suchańskiego, złożonym na 49. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 54), przekazał Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji:

Warszawa, dn. 15.02.2000 r.

Pani
Prof. dr hab. Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek

W nawiązaniu do oświadczenia złożonego przez Pana Senatora Jerzego Suchańskiego podczas 49. posiedzenia Senatu RP w dniu 15 stycznia 2000 r. - w sprawie możliwości wprowadzenia zmian legislacyjnych w przepisach związanych z procedurą wymeldowania lokatora na skutek eksmisji - z upoważnienia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji uprzejmie przedkładam następujące wyjaśnienia.

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi uregulowaniami prawnymi, obowiązek wymeldowania się z pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad dwa miesiące, ciąży przede wszystkim na osobie, która opuszcza dotychczasowe miejsce pobytu (art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych - Dz.U. z 1984 r. Nr 32, poz. 174 z późn. zm.). Obowiązku tego należy dokonać w organie gminy właściwym ze względu na dotychczasowe miejsce pobytu, najpóźniej w dniu opuszczenia tego miejsca, podając nowe miejsce i adres pobytu.

W związku z powyższym, osoba wobec której orzeczono i wykonano eksmisję do mieszkania socjalnego, jest zobowiązana wymeldować się z dotychczasowego lokalu. Niewykonanie tego obowiązku upoważnia organ gminy do wymeldowania takiej osoby z urzędu, na podstawie decyzji administracyjnej wydanej w trybie art. 15 ust. 2 ww. ustawy.

Z poważaniem

Bogdan Borusewicz


Spis oświadczeń, oświadczenie