Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Zdrowia i Opieki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Suchańskiego , złożone na 51. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 56):

Szanowna Pani
Alicja Grześkowiak
Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowna Pani Marszałek,

W odpowiedzi na oświadczenie złożone przez Pana Senatora Jerzego Suchańskiego podczas 51. posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 5 lutego 2000 r. i przekazane przy piśmie Pani Marszałek - AG-043-35-2000, pragnę ustosunkować się do poruszonego w nim problemu - braku miejsc szkoleniowych do realizacji programu specjalizacji lekarskich, w niektórych województwach.

Nowy system specjalizacji lekarskich, został wprowadzony rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 25 marca 1999 r. w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy stomatologów (Dz.U. Nr 31 z póź. zmianami), które weszło w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, to jest od 14 kwietnia 1999 r. Tak szybki termin wprowadzenia w życie nowych przepisów, był spowodowany ogromnym naciskiem środowiska lekarskiego na uruchomienie szkolenia specjalizacyjnego, bowiem dotychczasowe, odnośne przepisy straciły swoją moc 27 września 1998 r.

Wydłużenie prac nad przedmiotowym rozporządzeniem spowodowane było przyczynami obiektywnymi, wynikającymi z konieczności dostosowania nowego systemu szkolenia, tak pod względem organizacyjnym jak i finansowym - do realiów reformowanej ochrony zdrowia. Szkolenie specjalistów polega bowiem na zdobywaniu przez lekarzy szczególnych kwalifikacji zawodowych, w oparciu o udzielanie świadczeń zdrowotnych w ramach programów specjalizacyjnych. Nie bez znaczenia dla stworzenia właściwych zabezpieczeń organizacyjnych tego typu szkolenia, był również - nowy administracyjny podział kraju.

Zatem, konieczność dostosowania trybu i zasad szkolenia specjalizacyjnego do struktur i mechanizmów wprowadzonych w ramach w/w reform (1 stycznia 1999 r.), spowodowała kilkumiesięczną przerwę w możliwości rozpoczynania przez lekarzy szkolenia specjalizacyjnego, czego konsekwencją jest wdrażanie nowego systemu specjalizacji, równocześnie - w zakresie wszystkich procedur przewidzianych w tym systemie (limitowanie miejsc szkoleniowych, postępowanie kwalifikacyjne obejmujące lekarzy ubiegających się o specjalizację, redagowanie programów specjalizacji, ocena jednostek ubiegających się o prowadzenie szkolenia specjalizacyjnego itp.).

Wobec powyższego, nie do uniknięcia są pewne rozbieżności pomiędzy założeniami dotyczącymi określania limitów, w ramach których prowadzone jest postępowanie kwalifikacyjne na poszczególne specjalizacje a możliwościami przyjęcia zakwalifikowanych na szkolenie lekarzy - przez uprawnione jednostki szkolące. Tym bardziej, że nie wszystkie województwa posiadają placówki, które mogą sprostać założeniom programów wąskich specjalizacji (np. urologia, psychiatria, chirurgia twarzowo-szczękowa).

W celu wyeliminowania powyższych trudności, zwróciliśmy się z prośbą do Krajowych Konsultantów w zakresie poszczególnych dziedzin medycyny o wskazanie jednostek szkolących w województwach posiadających na swym terenie wyższą uczelnię medyczną lub inne wysoko specjalistyczne placówki ochrony zdrowia, które będą zabezpieczały odpowiednią liczbę miejsc specjalizacyjnych dla lekarzy z ościennych województw, nie posiadających odpowiedniej bazy szkoleniowej.

Pragnę przeprosić za opóźnienie w udzieleniu odpowiedzi, wynikającej z treści oświadczenia Pana Senatora Jerzego Suchańskiego. Jest ono spowodowane terminowymi pracami nad wdrożeniem nowego systemu specjalizacji lekarskich, obsługą wielu procedur tego systemu i dostosowywaniem ich do realnych możliwości.

Z poważaniem

SEKRETARZ STANU

w Ministerstwie Zdrowia

Maciej Piróg


Spis oświadczeń, oświadczenie