Spis oświadczeń, oświadczenie


Minister Pracy i Polityki Społecznej przekazał odpowiedź na oświadczenie senatora Jerzego Suchańskiego, złożone na 61. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 65):

Warszawa, 26 lipca 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu RP

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Jerzego Suchańskiego w sprawie decyzji Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych o pozbawieniu uprawnień kombatanckich p. Mieczysława Zapały, wyjaśniam co następuje:

Zainteresowany uzyskał uprawnienia kombatanckie w b. ZBoWiD 27 kwietnia 1984 r. wyłącznie z tytułu: działalność w utrwalaniu władzy ludowej od 8.X.1949 do 8.XI.1949 r. łącznie 1 miesiąc. Podstawą ich przyznania było zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach z 26 października 1982 r., stwierdzające, że p. Zapała pełnił służbę w Ludowym Wojsku Polskim od 8 października 1949 r. do 26 lutego 1952 r. w tym w jednostce, która prowadziła walki z reakcyjnym podziemiem od 8.X.1949 - 19.III.1950, 19.V.1950 - 9.IX.1950, 30.X.1950 - 20.XI.1950, 10.II.1951 - 18.III.1951, 30.VI.1951 - 2.II.1952 r.

W dniu 8 lutego 1983 r. ww. został poinformowany pismem wiceprezesa Zarządu Wojewódzkiego ZBoWiD w Kielcach, mgr Jana Rogielli, że nie spełnia warunków przyjęcia do ZBoWiD. W wyniku odwołania do Głównej Komisji Weryfikacyjnej ZBoWiD (w którym ww. podał, że służył w tym czasie w jednostce wojskowej na terenie woj. olsztyńskiego i zwalczał resztki reakcyjnego podziemia) - został przyjęty do tej organizacji.

Decyzją Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z 6 czerwca 2000 r. p. Mieczysław Zapała został pozbawiony uprawnień kombatanckich na podstawie art. 25 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych (Dz.U. Nr 142 z 1997 r., z późn. zmianami), jako osoba, która uzyskała je wyłącznie z tytułu działalności w latach 1944-1956 w charakterze "uczestnik walk o ustanowienie i utrwalenie władzy ludowej".

Zainteresowany złożył do Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych w dniu 26 czerwca br. wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy. Z akt sprawy p. Mieczysława Zapały jednoznacznie wynika, że był to jedyny tytuł jego uprawnień kombatanckich, zatem decyzja Kierownika Urzędu o pozbawieniu go uprawnień kombatanckich na podstawie art. 25 ust. 2 pkt 2 cyt. ustawy jest zgodna z prawem. Swą działalność p. Mieczysław Zapała następująco opisał w 1982 r. w "deklaracji członkowskiej ZBoWiD" (p. 12):

W 1949 r. w m-cu 8 października zostałem wcielony do Korpusu Bezpieczeństwa Publicznego w m. Olsztyn po 3-miesięcznym przeszkoleniu rekruckim w końcu grudnia 1949 r. brałem udział w I-szej kompanii pod dowództwem por. Pater w obławie lasów w okolicy Mrągowa w likwidacji bandy działającej na tym terenie.

Następnie pod koniec 1949 r. odprowadzałem 3-krotnie konwój schwytanych uczestników bandy z m. Barczewo do m. Mysłowice na Śląsku.

W 1951 r. jesienią kwaterowaliśmy z drużyną pod dowództwem plut. Kruka w miejscowości Ukta pow. Mrągowo gdzie będąc zast. dow. grupy w stopniu kaprala patrolowaliśmy teren w okresie nocnym wspólnie z miejscowymi MO w Ukcie na trasie Ukta - Zgon, Ukta - Mikołajki oraz w rejonie miejscow. Krutyński Piecyk. W tym czasie również brałem udział w obławie w likwidacji bandy w okol. Krutyński Piecyk.

Z powyższych wyjaśnień wynika zatem, że od 8 października do 8 listopada 1949 r., czyli w okresie, za który p. Mieczysław Zapała uzyskał w b. ZBoWiD uprawnienia kombatanckie, przechodził on przeszkolenie rekruckie i w żadnych działaniach zbrojnych nie brał udziału.

W wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych wyda następną decyzję. W przypadku utrzymania w mocy decyzji poprzedniej, czyli o pozbawieniu uprawnień kombatanckich, zainteresowany będzie mógł złożyć skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego, o czym zostanie poinformowany w decyzji.

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych działa na podstawie cyt. ustawy "o kombatantach...", decyzje administracyjne wydawane są na podstawie przepisów kodeksu postępowania administracyjnego, a Kierownik Urzędu w zakresie rozstrzygania spraw dotyczących uprawnień kombatanckich kieruje się również orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego, Sądu Najwyższego, wyrokami Trybunału Konstytucyjnego oraz uchwałami NSA i SN. Ustawa "o kombatantach..." nie jest wykorzystywana - jak twierdzi Pan Senator Jerzy Suchański - do walki politycznej. Jej realizacja wynika bowiem z intencji Ustawodawcy, zawartej w jej preambule, uznającej szczególne zasługi dla tych wszystkich obywateli, którzy walczyli o suwerenność i niepodległość Ojczyzny (...), oraz art. 1 ust. 1: Kombatantami są osoby, które brały udział w wojnach, działaniach zbrojnych i powstaniach narodowych, wchodząc w skład formacji wojskowych lub organizacji walczących o suwerenność i niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Działalność p. Mieczysława Zapały wyłącznie w charakterze "uczestnika walk o ustanowienie i utrwalenie władzy ludowej" nie mieści się w dyspozycji art. 1 ust. 1 ustawy "o kombatantach..." co jest potwierdzone dotychczasowym orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego.

Pozostaję z szacunkiem

Podsekretarz Stanu
Grażyna Gęsicka


Spis oświadczeń, oświadczenie