Spis oświadczeń, oświadczenie


Informację w związku z oświadczeniem senatora Jerzego Suchańskiego, złożonym na 64. posiedzeniu Senatu ("Diariusz Senatu RP" nr 68), przekazał Minister Transportu i Gospodarki Morskiej:

Warszawa, 04.09. 2000 r.

Pani
Alicja Grześkowiak

Marszałek Senatu
Rzeczypospolitej Polskiej

W odpowiedzi na oświadczenie Pana Senatora Jerzego Suchańskiego złożone podczas 64 posiedzenia Senatu RP w dniu 08.2000 r. uprzejmie wyjaśniam, że zgodnie z art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 20.06.1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. Nr 98, poz. 602 z późn. zm.) rejestracji pojazdu dokonuje się na podstawie dowodu własności pojazdu.

Rozporządzenie MTiGM z dnia 19.06.1999 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. Nr 59 roz. 632 z późn. zm.) w § 6 ust. 1 określa, że dowodem własności pojazdu lub jego pojedynczych zespołów jest w szczególności jeden z następujących dokumentów:

1) umowa sprzedaży,

2) umowa zamiany,

3) umowa darowizny,

4)umowa dożywocia,

5) faktura VAT lub rachunek uproszczony,

6) prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności.

Jeżeli właściciel pojazdu nie przedstawi do rejestracji pojazdu jednego z wyżej wymienionych dowodów własności organ rejestrujący z mocy ustawy odmówi dokonania rejestracji pojazdu.

Jeżeli po zarejestrowaniu pojazdu zaistnieją dodatkowe okoliczności wskazujące, że przedstawiony do rejestracji dowód własności pojazdu jest sfałszowany organ rejestrujący, zgodnie z art. 156 § 1 ustawy z dnia 14.06.1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 1980 r. Nr 9 poz. 26 z późn. zm.) stwierdza nieważność decyzji w sprawie rejestracji pojazdu wydanej w oparciu o ten dokument.

Przepisy rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów określają zwolnienia z przedstawiania do rejestracji pojazdu niektórych dokumentów, jednak nie dotyczą one dowodów własności pojazdu.

System rejestracji pojazdów praktycznie we wszystkich krajach oparty jest na udokumentowanym prawie własności pojazdu. Jednym z celów rejestracji pojazdów jest więc ochrona interesów właścicieli samochodów. Identycznie określił to ustawodawca w ustawie - Prawo o ruchu drogowym i niedopuszczalne jest poszukiwanie rozwiązań mających na celu stworzenie instytucji np. "warunkowej rejestracji pojazdu" do czasu ustalenia prawa własności.

Samochody w Polsce są dla wielu ich właścicieli mieniem znacznej wartości, rejestrowanie ich daje możliwość identyfikacji oraz poszukiwania w przypadku kradzieży, lub gdy stają się przedmiotem przestępstwa. W przypadku kiedy obywatel staje się ofiarą oszustwa, ocena jego indywidualnej spraw jest możliwa jedynie na drodze postępowania sądowego ustalającego prawo własności.

Z wyrazami szacunku

w/z MINISTSRA

SEKRETARZ STANU

Krzysztof Tchórzewski


Spis oświadczeń, oświadczenie