Druk nr 1001

4 lipca 2005 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

V KADENCJA

MARSZAŁEK SEJMU

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Pan
Longin PASTUSIAK
MARSZAŁEK SENATU
RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Zgodnie z art. 121 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej mam zaszczyt przesłać Panu Marszałkowi do rozpatrzenia przez Senat uchwaloną przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej na 106. posiedzeniu w dniu 30 czerwca 2005 r. ustawę

o zmianie ustawy o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej "Poczta Polska".

Z poważaniem

(-) wz. Tomasz Nałęcz

Wicemarszałek Sejmu


USTAWA

z dnia 30 czerwca 2005 r.

o zmianie ustawy o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej
"Poczta Polska"

Art. 1.

W ustawie z dnia 30 lipca 1997 r. o państwowym przedsiębiorstwie użyteczności publicznej "Poczta Polska" (Dz. U. Nr 106, poz. 675, z późn. zm.1)) po art. 15 dodaje się art. 15a-15c w brzmieniu:

"Art. 15a. 1. Grunty będące własnością Skarbu Państwa, znajdujące się w dniu 5 grudnia 1990 r. w posiadaniu i w zarządzie państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" i pozostające w posiadaniu Poczty Polskiej w dniu 1 stycznia 2005 r., stają się, z mocy prawa, przedmiotem użytkowania wieczystego Poczty Polskiej.

2. Nabycie prawa, o którym mowa w ust. 1, następuje bez obowiązku wniesienia pierwszej opłaty z tytułu użytkowania wieczystego.

3. Budynki, budowle i inne urządzenia znajdujące się na gruntach, o których mowa w ust. 1, stają się z mocy prawa, nieodpłatnie, własnością Poczty Polskiej.

4. Nabycie praw, o których mowa w ust. 1 i 3, nie może naruszać praw osób trzecich.

Art. 15b. 1. Nabycie praw, o których mowa w art. 15a ust. 1 i 3, potwierdza wojewoda, w drodze decyzji, po złożeniu wniosku przez Pocztę Polską.

2. Ostateczna decyzja stwierdzająca nabycie praw, o których mowa w art. 15a ust. 1 i 3, stanowi podstawę do dokonania wpisów do ksiąg wieczystych oraz katastru nieruchomości.

Art. 15c. 1. Potwierdzenie posiadania przez państwową jednostkę organizacyjną "Poczta Polska, Telegraf i Telefon" i Pocztę Polską gruntów, o których mowa w art. 15a ust. 1, dokonuje się w szczególności na podstawie co najmniej jednego z następujących dokumentów:

1) odpisu z księgi wieczystej, zaświadczenia z księgi wieczystej zamkniętej lub ze zbioru dokumentów dla nieruchomości, jeżeli treść takiego odpisu lub zaświadczenia świadczy o posiadaniu gruntów przez państwowa jednostkę organizacyjną "Poczta Polska, Telegraf i Telefon" lub Pocztę Polską lub ich poprzedników prawnych;

2) wypisu z ewidencji gruntów i budynków (katastru nieruchomości);

3) wypisu z ewidencji środków trwałych, prowadzonej przez państwową jednostkę organizacyjną "Poczta Polska, Telegraf i Telefon" lub Pocztę Polską, dotyczącego budynków, budowli lub innych urządzeń trwale związanych z gruntem;

4) umowy najmu, dzierżawy, użyczenia lub innej umowy;

5) decyzji lokalizacyjnej;

6) pozwolenia na budowę:

7) dokumentu poświadczającego fakt ponoszenia przez państwową jednostkę organizacyjną "Poczta Polska, Telegraf i Telefon" lub Pocztę Polską opłat z tytułu użytkowania nieruchomości lub zarządu nieruchomością albo płacenia podatków od nieruchomości;

8) innych dokumentów potwierdzających realizację inwestycji na posiadanym gruncie i świadczących o poniesieniu przez państwową jednostkę organizacyjną "Poczta Polska, Telegraf i Telefon" lub Pocztę Polską lub ich poprzedników prawnych, własnych środków finansowych na finansowanie budowy, odbudowy, rozbudowy, nadbudowy, przebudowy oraz modernizacji lub likwidacji budynków, innych urządzeń i lokali, w szczególności takich, jak:

a) sprawozdania dotyczące finansowania inwestycji,

b) decyzje o przekazaniu środków finansowych na inwestycje,

c) umowy o współfinansowaniu kosztów inwestycji,

d) orzeczenia i protokoły z badania bilansów.

2. Jeżeli nie zachowały się dokumenty, o których mowa w ust. 1, stwierdzenia dotychczasowego posiadania gruntów można dokonać zgodnie z brzmieniem art. 75 Kodeksu postępowania administracyjnego.

3. Dokumenty stanowiące podstawę potwierdzenia posiadania gruntów wskazuje się w uzasadnieniu decyzji wymienionej w art. 15b ust. 1".

 

Art. 2.

W sprawach, o których mowa w art. 15a-15c ustawy, o której mowa w art. 1, wszczętych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się przepisy niniejszej ustawy.

 

Art. 3.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

 

MARSZAŁEK SEJMU

/ -/ wz. Tomasz NAŁĘCZ

Wicemarszałek Sejmu


1. Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2000 r. Nr 120, poz. 1268, z 2002 r. Nr 25, poz. 253, z 2003 r. Nr 130, poz. 1188 oraz z 2004 r. Nr 93, poz. 894.