Druk nr E 105

8 grudnia 2004 r.

SENAT

RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

V KADENCJA

OPINIA

KOMISJI SPRAW UNII EUROPEJSKIEJ

o wniosku dotyczącym rozporządzenia Rady UE ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej

Marszałek Senatu skierował do komisji projekt aktu prawnego UE; projekt stanowiska Rady Ministrów w sprawie tego dokumentu został przekazany w dniu 30 listopada 2004 r.

Komisja rozpatrzyła wniosek na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2004 r.

Sygnatura dokumentu

Komisja Europejska

COM(2004) 641 końcowy

Rada UE

13394/04

Przewodniczący Komisji

Spraw Unii Europejskiej

(-) Zygmunt Cybulski


OPINIA

Na podstawie art. 6 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o współpracy Rady Ministrów z Sejmem i Senatem w sprawach związanych z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej (Dz. U. nr 52, poz. 515), Komisja Spraw Unii Europejskiej przedstawia opinię o projekcie aktu prawnego Unii Europejskiej przyjętą na posiedzeniu w dniu 7 grudnia 2004 r.

I. Projekt aktu prawnego Unii Europejskiej

Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 77/388/EWG w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

II. Projekt stanowiska rządu Rzeczypospolitej Polskiej

Strona polska popiera inicjatywę legislacyjną Komisji Europejskiej, w tym poszczególne zapisy, jakie znalazły się w projektowanym akcie prawnym. Wątpliwości budzi natomiast forma projektowanego aktu prawnego, jakim jest rozporządzenie. Strona polska proponuje zatem zastąpienie rozporządzenia decyzją Rady - punkt I uzasadnienia do stanowiska Rządu. W punkcie II uzasadnienia do stanowiska Rządu znalazła się informacja, w jakim zakresie konieczna będzie zmiana obecnie obowiązujących przepisów dotyczących podatku od towarów i usług, jeżeli projektowane przepisy zostaną uchwalone w przedstawionym przez Komisję Europejską brzmieniu.

III. Opinia komisji

Komisja Spraw Unii Europejskiej nie popiera przedstawionego projektu rozporządzenia Rady. Zdaniem komisji interpretacja przepisów Szóstej Dyrektywy w formie rozporządzenia może stanowić poważne zagrożenie dla spójności systemu źródeł polskiego prawa podatkowego.